چنانچه برای نخستین بار میباشد که یک مدل دوربین عکسبرداری تهیه کرده اید تا تصمیم به خریدن این نوع دوربین ها دارید آموزش عکاسی را حتما مطالعه بفرمایید. قطعا با این پرسش مواجه شده اید که حتما از چه مرحله شروع به کار بکنید.  ما در این نوشته تصیم داریم به طور دقیق تر به نحوه کار با دوربین و نیز آموزش عکاسی بپردازیم.

به اعتماد به نفس نیاز دارید

ایراد مهم بیشتر کاربران مبتدی آموزش ندیدن میباشد. با اینکه نبودن لوازم عکسبرداری ایده آل نیز مشکل اصی آن‌ها نمیباشد. ایراد مهم برخی از کاربران مبتدی نبودن اعتماد به نفس کافی میباشد. ولی از چه راهی باید اعتماد به نفس خودتان را در عکسبرداری تقویت بکنید؟

اصلی ترین موردی که حتما باید در نظر داشته باشید این میباشد که به طور دائم به عکاسی بپردازید و زمان زیادی برای آموزش عکسبرداری اختصاص بدهید. برترین راه برای بیشتر کردن اعتماد به نفس در عکسیرداری این میباشد که هر لحظه به عکسبرداری مشغول بشوید. با این برنامه ریزی و انجام دقیق آن میتوانید توانایی خود را در عکسبرداری بالا ببرید. 

با اینکه قص این نیست که اشاره کنیم یک صحنه را به صورت مدام عکسبرداری کنید و تمامی عکس ها شبیه بهم بشود. بلکه باید دائما در زمینه های متفاوت خودتان را به آزمون و خطا بسپارید. با انجام این تمرین ها قطعا آگاهی و تخصص شما در در عسبرداری به صورت دائمی بالا خواهد رفت. 

آموزش عکاسی
آموزش عکاسی

پیش از عکسبرداری خودتان را حاضر بکنید

این یک راز بزرگ میباشد! حتما در فیلم های آموزش عکسبرداری مشاده کرده اید که عکاس جحرفه ای به صورت ناگهانی از ماشین خود بیرون میآید و شروع به گرفتن تصویرهای مهیج و شگفت انگیز میشو. اما در جهان حقیقی وضعیت بدین گونه نمیباشد. در بیشتر موارد کمیابی کاربران حرفه ای به صورت ناگهانی به یک موقعیت و یا سوژه‌ی بینظیر می‌رسند.

در برخی مواقع برای این که کاربر شانس خود را برای موفق شدن به ثبت یک تصویر بیشنیر بیشتر بکند، به یقین از پیش باید فکر مواردی بیشنر را به بررسی بنشیند و مهیا بکند. با اینکه تعداد وسیله های متفاوت زیادی در دسترس میباشد که کاربران قابلیت این را دارند برای گرفتن به یک تصویر بینظیر از آن لوازم بهره مند بشوید.

اگر تصمیم گرفته اید در وقت معین از روز یا شب به عکسبرداری مشغول شوید، قابلیت این را دارید از اپلیکیشنی مثل Photographer’s Ephemeris استفاده بکنید که مکان دقیق خورشید، ماه و دیگر اجرام آسمانی را در یک وقت و جایی دقیق برای شما حساب خواهد کرد.

در کنار بر این موارد، رفرنس های بیشتری هستند که به شما کمک خواهند کرد بتوانید برای عکسبرداری از ایده های عالی آنها بهره مند بشوید. به عنوان مثال میشود عکاس های بزرگ و نامدار در اپلیکیشن های مثل اینستاگرام و فلیکر دنبال کنید تا به گنجینه از تصاویر ناب و پر ارزش دسترسی پیدا کنید.

آموزش عکاسی
آموزش عکاسی

از نور ایده آل بهره مند شوید

از دیگر موارد مورد نیاز برای مهیا شدن به ثبت کردن یک تصویر عالی باید زمان خود را طوری برنامه ریزی کنید که از نور بسیار خوبی بهره لازم را ببرید. به عنوان مثال عکسبرداری کردن در زیر نور مستقیم خورشید چندان جالب به نظر نمیرسد.

در سوی دیگر، زمان مناسب برای عکاسی در نور آرام و ملایم میباشد،برای مثال نزدیک غروب آفتاب بهترین زمان ممکن برای عکاسی میباشد با اینکه در این وقت از روز خورشید در آسمان ارتفاع پایین گرفته است، سایه‌هایی بلند را مهیا خواهد کرد که به تصویر شما عمق میدان بینظیری خواهد داد.

این نور ایده آل حدود یک ساعت بعد از طلوع یا قبل از غروب خورشید مهیا میشود. پس چنانچه تصمیم دارید زیباترین تصاویر را در محیط های باز تجربه کنید بدون شک باید یا اول صبح بیدار شوید یا در زمان غروب خورشید به عکاسی بپردازید. 

به لوازم و دوربین عکسبرداری اهمیت ویژه ای بدهید

آری، لوازم عکسبرداری بسیار با اهمیت میباشد. چنانچه منظور ما این نمیباشد که به طور قطع حتما یک دوربین DSLR با هزینه بالا خریداری بکنید.  اما بدون شک چنانچه تصمیم دارید در عکسبرداری قدم های رو به جلویی بردارید ، می بایست لوازمتان به حد کافی عالی باشد.

 همچنین قابلیت این را دارید از یک مدل بدون آینه با چندین لنز برای عکسبرداری بهره مند بشوید. از نکات بسیار با اهمیت این میباشد که برای داشتن تصویرهای بینظیر، به طور یقین هیچ لزومی و نیازی به داشتن وسایل گران قیمت یا تعداد بیشتری تجهیزات متفاوت نخواهید داشت. یک دوربین، یک یا دو لنز و یک سه‌پایه نیز کار شما را راه میاندازد.

این مقاله را بخوانید
تجهیزات ضروری عکاسی