نورپردازی در عکاسی پرتره توانایی آن را خواهد داشت تا تصویرهای شما را تمیز و یا خراب کند. نور خطا ممکن است شخصیت شما را بسیار شفاف و غیر زیبا از آب در بیاورد. برای بهتر کردن تصویرهای خود، در این مطلب مهمترین فنون نورپردازی استودیو را با هم مرور میکنیم . در این مطلب نیز نکته های درباره نورپردازی پرتره برای یاری رساندن به شما تقدیم میکنیم.

نورپردازی طبیعی در برابر نورپردازی استودیویی

بیشتر مواقع، همه مسائل “تنظیمات نور پرتره” ممکن است برای تازه کار ها استرس آور به نظر برسد. اکثر کاربران تصویر می‌کنند کار با نور طبیعی بسیار راحت میباشد.

ولی با عرض کنیم دائما به این شکل نمیباشد. نورهای مصنوعی بخصوص مزیت های با اهمیتی خواهند داشت:

 • آنها به شما قابلیت این را خواهند داد در رفتار نورسنجی سوژه مورد نظر تا حد زیاد منعطف و با خلاقیت تر تصمیم بگیرید.
 • آنها مدیریت زیادتری نسبت به نور در شرایط شبیعی به شما خواهند داد.

برای نوردهی درست، میبایست تنظیم های دوربین را با نور شرایط طبیعی تطبیق بدهید. وقتی زمان ترکیب کردن فلاش روی دوربین و نور طبیعی.

مشکل این میباشد که در پایان امکان دارد از سرعت شاتر بسیار پایین بهره برداری بکنید، به خصوص چنانچه لنزهای پرسرعت f/1.4-2.8 در دسترس نخواهید داشت.

در عوض، با نورهای غیر طبیعی میشود دیافراگم، ISO و سرعت شاتر را به شکل مورد نظر مشخص بکنید. تنظیم های من f / 8 ، ISO 200 ، 1/125 میباشد. و بعد از آن ممکن است توانا بودن نور را با نیاز مطابقت بدهید.

ساده تر میباشد و به نظر خواهد رسید که ممکن است بتوانیم با هر لنز موجود تصویر ثبت بکنیم. حتی با ارزان قیمت ترین لوازم عکاسی.

به چه شکل از نور بهره برداری بکنم 

وقتی که به روش نورپردازی در عکاسی پرتره برسیم، نورسنجی نرم و سخت وجود خواهد داشت.

یک نور مشکل سایه‌های مستحکم تر، تاریک و قابل تشخصی خلق خواهد کرد. یک نور نرم سایه‌های بهتری خلق خواهد کرد. منتقل کردن مرحله ای میان منطقه های تاریک و روشن عکس وجود خواهد داشت.

چیزی که سبب مشکل یا منعطف شدن نورسنجی عکاسی پرتره خواهد شد منبع آن نمیباشد. این نسبت میان ابعاد ظاهری منبع آن در قیاس با شخصیت میباشد.

زمانی که از مردم تصویر ثبت میکنید، یک فلاش ساده نور مشکل تری ایجاد خواهد کرد.

تمیز کننده‌ نور چراغ قوه را ملایم خواهد کرد. میشود از یک چتر، سافت باکس یا یک فلاش از دیوار سفید بهره بردرای بکنید.

آخرین موردی که میبایست درباره نور متوجه شوید این میباشد که شدت آن طبق قانون مربع معکوس تحلیل خواهد رفت.

اینگونه عنوان بکنیم که فواصل میان سرچشمه نور و سوژه دو برابر خواهد شد. هر دفعه که این اتفاق منجر بشود، شدت نور روی شخصیت چند برابر کم خواهد شد.

این قابلیت منجر به “افت نور” خواهد شد. این جلوه‌ای میباشد که عموما در پرتره برای مدیریت بهتر الگوی نور مدل شما بهره برداری میکنید.

نوردهی تکی چیست

فعالیت با یک سرچشمه نور یک راه بیتظیر برای آموزش الگوهای کلاسیک نور میباشد. و نیز به شما این قبالیت را خواهد داد تا بهتر جنبه هنری پرتره مترکز شوید.

معروف ترین الگوهای نورپردازی:

 • تقسیم روشنایی
 • نورپردازی حلقه‌ای
 • نورپردازی پروانه‌ای
 • نورپردازی رامبراند
 • نورپردازی لبه
 • و نورپردازی ضدنور

روش نورپردازی تکی

هر تنظیمات روشن شدن پرتره، الگوی نور بخصوصی را در مدل عکاس خلق خواهد کرد. این به شرایط ویژه نور نسبت به دماغه سوژه وابسته است.

مکان دوربین بر نسبت نور به سایه چهره موثر خواهد بود.

حرکت دادن دوربین به طرف تاریک سوژه سبب خلق یک عکس با نور کوتاه خواهد شد.

بهره برداری از نوردهی چندگانه

به این شکل میباشد که کاربران کارکشته پرتره، پرتره‌های استودیویی ساخته اند. نورهای نرم تر و پیچیده‌تر با چند چراغ امکان پذیر میباشد.

با بیش از یک نور میشود مدل خود را از پس زمینه سوا بکنید.

چراغ‌های متفاوت در این تنظیم ها اسم آن‌ها را از کارایی آن‌ها دریافت میکنند:

 • نور کلیدی_ چراغ مهم صحنه. این حالت نور را مشخص بکنید. و این نخستین عددی میباشد که در نسبت‌های روشنایی اعلام میشود.
 • نور پرکننده: برای پرکردن سایه‌ها بهره برداری خواهد شد، نورپرکننده عموما از نور کلیدی کمتر میباشد. این نور دوم در لیست نسبت نورها میباشد.
 • چراغ های لبه‌دار/ جدا کننده/ حاشیه‌ای – این چراغ‌ها سبب خواهند شد سوژه عکاس با پس زمینه مخلوط نشوند. آنها عموما در کنار و یا، پشت سوژه قرار خواهند گرفت. و آنها قسمت هایی از شکل و خطوط او را برجسته خواهند کرد.
 • نور پس زمینه – یک نور پس زمینه به ویژه برای پرتره‌های هایکی تا حد زیادی عالی میباشد. و نیز توانایی ان را دارید تا از آن به عنوان چراغ جدا کننده در تنظیمهای نور با چندین چراغ بهره برداری بکنید. یا همراه با بعضی ژل‌های رنگی میشود رنگ زمینه را عوض کرد.

چند چراغ هم تغییر کنتراست در عکس را راحت خواهد کرد. آنها نسبت نور میان نور کلیدی و چراغ‌های پرکننده را عوض خواهند کرد.

تصویرها با کنتراست زیاد، با نسبت 8:1 نورپردازی کلیدی به نورپردازی پرکننده ، بهترین الگوی نورپردازی برای مدل‌های مردانه میباشد. نسبت های متعادل تری مانند 4: 1 یا 3: 1 یا کمتر برای مدل‌های زن مناسب‌ترند.

کلام آخر

این مقاله همه اطلاعات مورد نیاز برای انداختن پرتره‌های مهیج را در چند ژانر متفاوت بررسی کرد.

هر چند آخرین توصیه. در تنظیمات الگوی نورپردازی این یا آن گیر نکنید.

این الگوها یک راه آغاز برای جستجوی شما در نورپردازی میباشند. از استفاده کردن و تست منابع نور خود نهراسید و به هیچ عنوان تفریح کردن را از یاد نبرید.

این مقاله را بخوانید
آموزش عکاسی با دوربین DSLR بخش دوم