ما امروز در این سایت قصد داریم مقایسه‌ی دقیقی داشته باشیم بین دو دوربین کانن EOS R و دوربین کانن EOS RP . در مقایسه کانن EOS R و کانن EOS RP به تفاوت های اصلی این دو دوربین جدید و قدرتمند کمپانی کانن می پردازیم.

آیتم دوربین کانن EOS R دوربین کانن EOS RP
حسگر 30.3 مگاپیکسل FULL FRAME 26 مگاپیکسل DUAL PIXEL
پردازشگر 8 DIGIC DIGIC 8
منظره یاب الکترونیکی الکترونیکی
فوکوس 5655 نقطه ای 4779 نقطه ای
فیلمبرداری MPEG-4,H.264 MPEG-4,H.264
عکسبرداری پیوسته 8 فریم بر ثانیه 5 فریم در ثانیه
حساسیت ISO 100-40000 100-40000
ارتباط BLUETOOTH, WIFI BLUETOOTH ,WIFI
نوع بدنه بدون آینه SLR SLR بدون آینه
نوع صفحه نمایش TFT LCD TFT LCD
پوشش منظره یاب 100% 100%
ابعاد 136 در 98 در 84 میلی متر 133 در 85 در 70 میلی متر
نوع باتری باتری لیتیوم یون LP-E6N باتری لیتیوم یون LP-E17
حداکثر سرعت شاتر 1.8000 ثانیه 1.4000 ثانیه
لرزشگیر داخلی ندارد ندارد

شباهت های اصلی در مقایسه دوربین کانن EOS R و دوربین کانن EOS RP

هر دو دوربین کانن بر اساس ویژگی جدید که مانت RF فراهم کرده است، تولید شده‌‌اند تا بتوانند بیشترین بهره را از مشخصه های آخرین سری تکنولوژی‌‌های کمپانی کانن ببرند.

لنزهای دوربین های کانن سری EF و EF-S با هر دو دوربین کانن سازگار می باشد. مانت جدید RF این دو سری لنز را پشتیبانی می‌‌کند.

هر دو دوربین کانن EOS R و دوربین کانن EOS RP  آب بندی و پوشش کامل محافظتی در برابر انواع گرد و غبار و رطوبت را دارا می باشند. که البته دوربین کانن EOS R از این جهت، استحکام و مقاومت بیشتری دارد و هر دو دوربین کانن EOS R و دوربین کانن EOS RP از پردازنده‌‌ی DIGIC 8 بهره مند هستند.

هر دو دوربین کانن EOS R و دوربین کانن EOS RP رنج ایزوی گسترده‌ای از 100 تا 40000 هستند و در هر دو دوربین کانن EOS R و دوربین کانن EOS RP تکنولوژی بی نظیر آتوفوکوس Dual Pixel CMOS بکار رفته است.

مقایسه دوربین کانن EOS R و دوربین کانن EOS RP

مقایسه دوربین های EOS Rو EOS RP

یکی از شباهت‌‌های دوربین کانن EOS R و دوربین کانن EOS RP ، بکار رفتن جک هدفون و میکروفون 3.5mm است.

این مقاله را بخوانید
مقایسه پنج دوربین پرفروش شرکت کانن

دوربین کانن EOS R و دوربین کانن EOS RP دارای لرزش گیر دیجیتال داخلی هستند.

دوربین کانن EOS R و دوربین کانن EOS RP ، قابلیت برقراری ارتباط با سایر دستگاه‌‌های هوشمند و اپلیکیشن‌‌های کانن را از طریق  Wi-Fi و Bluetooth داخلی دارند.

تفاوت های اصلی در مقایسه دوربین کانن EOS R و دوربین کانن EOS RP

 هر دو دوربین کانن EOS R و دوربین کانن EOS RP  از حسگر 35mm فول فریم بهره مند هستند؛ اما تفاوت‌‌های اندکی هم در حسگر دوربین کانن EOS R و دوربین کانن EOS RP وجود دارد. دوربین کانن EOS R که مدل پیشرفته‌‌تری است، از حسگر 30.3 مگاپیکسل بکار رفته در دوربین کانن EOS 5D mark IV استفاده می‌‌کند. درحالی دوربین کانن EOS RP، سنسور 26.2 مگاپیکسلی را دارا است.

هر دو دوربین کانن EOS RP و دوربین کانن EOS R از سیستم و تکنولوژی Dual Pixel CMOS AF بهره مند هستند که با قاطعیت می‌‌توانیم بگوییم، یکی از قدرتمند ترین و بهترین سیستم‌‌های آتوفوکوس بازار امروز است. این تکنولوژی که بر پایه‌‌ی حسگر جدید این دو دوربین طراحی شده، تصاویری با شفافیت و نرمی بیشتر و در عین حال با دقت و سرعت بالاتری ثبت می کند. این قابلیت برای ثبت سوژه‌‌های متحرک، بسیار کاربردی می باشد.

مقایسه دوربین کانن EOS R و دوربین کانن EOS RP

مقایسه دوربین کانن EOS R و EOS RP

سیستم تشخیص فوکوس دوربین ها

سیستم تشخیص فاز آتوفوکوس هر دو دوربین کانن EOS RP و دوربین کانن EOS R درصد قابل توجهی از فریم را به‌‌صورت افقی و 100% از فریم را به‌‌صورت عمودی، پوشش می‌‌دهد. لازم به ذکر است تعداد نقاط تشخیص آتوفوکوس در مقایسه با دوربین کانن EOS R و کانن EOS RP متفاوت می باشد. تعداد نقاط آتوفوکوس دوربین کانن EOS R عدد فوق العاده،5655 نقطه است در حالی که این عدد در دوربین کانن EOS RP به 4779 نقطه کاهش پیدا کرده.

این عدد را در دوربین کانن EOS RP دست کم نگیرید، چون به صورت قابل توجهی، از بسیاری دوربین‌‌های هم‌‌رده‌‌ی خود، مزیت های بهتری دارد. امکانات و مود های متفاوتی در این سیستم آتوفوکوس بکار رفته است. علاوه بر مودهایی مثل( ۱-Point AF ) ، ( Expand AF Area ) ، ( Zone AF ) و ( Face Tracking ) ، یک مود جدید و بسیار کاربردی هم به دوربین کانن EOS RP اضافه شده که کمپانی کانن آن را Spot AF نام گذاری کرده است.

این مقاله را بخوانید
دوربین عکاسی کانن Canon EOS 2000D Body

در ضمن یک مود آتوفوکوس مخصوص نیز در دوربین کانن EOS RP بکار رفته که در زمان عکاسی و فیلم برداری Servo AF بسیار کاربردی می باشد.

در مقایسه دوربین کانن EOS R و دوربین کانن EOS RP در سیستم آتوفوکوس این دو، فقط یک تفاوت مهم وجود دارد و و این تفاوت این است که دوربین کانن  EOS R توانایی استفاده از سیستم آتوفوکوس را به‌‌صورت 4K را دارد؛ در حالی که دوربین کانن EOS RP فقط قادر به تشخیص کنتراست‌‌ ها در حالت آتوفوکوس می باشد. با توجه به این موضوع، بهترین کیفیتی که می‌‌توانید در حالت عکاسبرداری پیوسته‌‌ی ( Servo AF ) از EOS RP انتظار داشت، 1080P است.

در مقایسه منظره یاب دوربین کانن EOS R و دوربین کانن EOS RP ، منظره یاب دوربین EOS R کمی از EOS RP امکانات بهتری را دارا می باشد. منظره یاب دوربین EOS R در اندازه 0.5 اینچ بوده، در صورتی که منظره یاب دوربین کانن EOS RP، به اندازه 0.39 اینچ است. قابلیت بزرگ نمایی منظره یاب در دوربین کانن EOS R ، حدود 0.76 برابر در مقابل 0.7 برابر دوربین کانن EOS RP می باشد.

رزولوشن منظره یاب 3.69 میلیون نقطه‌ای نیز مربوط به دوربین کانن EOS R است و رزولوشن منظره یاب دوربین کانن EOS RP برابر با 2.36 میلیون نقطه است. میزان EyePoint هر دو دوربین کانن EOS R و دوربین کانن EOS RP تقریبا مساوی بوده و برای دوربین کانن EOS R، بیست و سه میلی‌متر 23mm و در دوربین کانن EOS RP، بیست و دو میلی‌متر 22mm می‌‌باشد.

اصلی‌‌ترین تفاوت LCD این دو دوربین کانن EOS R و دوربین کانن EOS RP در زمان مقایسه دوربین کانن EOS R و دوربین کانن EOS RP ، تفاوت در رزولوشن و ابعاد LCD آن‌‌ها است.دوربین کانن EOS R یک صفحه نمایش3.15 اینچی با 2.1 میلیون نقطه دارد.

در صورتی که دوربین کانن EOS RP دارای صفحه نمایش 3 اینچی بوده و رزولوشن آن 1.04 میلیون نقطه است. هر دو دوربین یک صفحه نمایش لمسی دارند که این توانایی را به عکاس می‌‌دهد تا به‌‌وسیله‌‌ی آن، به تنظیمات بسیاری مثل تعیین نقطه‌‌ی آتوفوکوس، عکس‌برداری و جستجو در منو های موبایل و یا دوربینشان در هنگام اتصال به وای فای، دسترسی داشته باشند. در ضمن عکاسان می‌‌توانند در حالی که چشم از منظره یاب برنداشته‌‌ اند، بسیاری از تنظیمات اصلی عکاسبرداری را به آسان ترین شکل ممکن انجام دهند.

این مقاله را بخوانید
دوربین EOS 4000D

شرایط دوربین کانن EOS R نسبت به دوربین کانن EOS RP در عکاسبرداری پی در پی، کمی بهتر می باشد. با آتوفوکوس ثابت، دوربین کانن EOS R می‌‌تواند تا 8 فریم بر ثانیه، تصاویر را به ثبت برساند و این تعداد در مود Servo AF تا 5 فریم بر ثانیه کاهش پیدا می کند. این اعداد در دوربین کانن EOS RP ، به اندازه 5 و4 فریم بر ثانیه است. بافر دوربین کانن EOS R می‌‌تواند 100 عکس JPGs را با 47 عکس RAW یا 78 تصویر C-RAW با سرعت 8 فریم بر ثانیه، ذخیره کند. در دوربین کانن EOS RP ، نهایت سرعت عکاسبرداری 5 فریم بر ثانیه است که تقریبا قادر به ثبت 50 عکس RAW می‌‌باشد.

قیمت دوربین کانن EOS RP در مقایسه با بیشتر دوربین‌‌های فول فریم ارائه شده در بازار به‌‌ مراتب کمتر است و قیمت بدنه‌‌ی آن چیزی حدود 1300 دلار می باشد. هنوز کیت این دوربین به همراه لنز به بازار عرضه نشده و عکاسان نیمه حرفه‌‌ای برای آن که بتوانند لنز مناسب و ارزان قیمتی برای این دوربین پیدا کنند، باید از آداپتور EF-EOS R استفاده نمایند، تا بتوانند از لنزهای سری EF و EF-S بهره مند شوند.

همان‌طور که می‌‌دانید لنزهای ارائه شده در سری RF خیلی گران قیمت بوده و خرید آن‌‌ها برای یک عکاس نیمه حرفه‌‌ای، توجیه پذیر نمی باشد. قیمت دوربین کانن EOS R تقریبا دو برابر دوربین کانن EOS RP یعنی چیزی در حدود 2300 دلار است که البته با توجه به ویژگی‌‌های زیاد آن، منصفانه است.

کاربران گرامی شما برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در تنها نمایندگی کانن تماس حاصل فرمایید.