مقایسه‌ دوربین کانن 5D Mark IV و دوربین کانن EOS R : دوربین کانن 5D Mark IV با توجه به اینکه در مسیر درستی طراحی و ارائه شده بود، اما کماکان نتوانست درخواست‌های فراوانی که برای تولید یک دوربین بدون آینه جدی توسط این شرکت می‌شد را نادیده بگیرد و در انتها برای این تقاضا‌ها، کمپانی کانن دوربین کانن EOS R ‌را معرفی و عرضه کرد.

مقایسه‌ دوربین کانن 5D Mark IV و دوربین کانن EOS R

مقایسه دوربین EOS R و دوربین 5D

اولین دوربین فول‌فریم بدون آینه این کمپانیکه به همراه مانت جدیدی به بازار عرضه کرد. بدنه منیزیومی ، مقاومت در برابر گردوغبار و رطوبت، حسگر CMOS با رزولوشن 30 مگاپیکسل، فوکوس خودکار Dual Pixel و تکنولوژی Dual Pixel RAW قسمی از ویژگی های فنی این دوربین منحصر به فرد هستند. در ادامه می خواهیم به بررسی 10 تفاوت اصلی دوربین Canon EOS R و 5D Mark IV بپردازیم.

آیتم دوربین کانن EOS R دوربین کانن 5D MARK IV
حسگر 30.3 مگاپیکسل FULL FRAME 30 مگاپیکسل FULL FRAME
پردازشگر 8 DIGIC DIGIC 6+
منظره یاب الکترونیکی اپتیکال
فوکوس 5655 نقطه ای 61 نقطه ای
فیلمبرداری MPEG-4,H.264 MPEG-4 MOTION JPEG
عکسبرداری پیوسته 8 فریم بر ثانیه 7 فریم در ثانیه
حساسیت ISO 100-40000 100-32000
ارتباط BLUETOOTH, WIFI NFC ,WIFI
نوع بدنه بدون آینه SLR SLR
نوع صفحه نمایش TFT LCD TFT LCD
پوشش منظره یاب 100% 100%
ابعاد 136 در 98 در 84 میلی متر 151 در 116 در 76 میلی متر
نوع باتری باتری لیتیوم یون LP-E6N باتری لیتیوم یون LP-E6N
حداکثر سرعت شاتر 1.8000 ثانیه 1.8000 ثانیه
لرزشگیر داخلی ندارد ندارد

مقایسه‌ طراحی و کنترل دوربین کانن ۵D Mark IV و دوربین کانن EOS R

حذف آینه بالارونده از دوربین، فرصتی به کمپانی کانن داد تا تغییرات بسیاری را در طراحی این دوربین ایجاد کرده و از تکنولوژی‌ های جدیدی در ساخت این دوربین به کار برده . این موضوع باعث کاهش سایز دوربین شد که این کم شدن ابعاد ، وزن کمتر دوربین را هم به دنبال داشت اما دوربین Canon EOS R از کنترل‌های متفاوت‌تری نسبت به 5D برخوردار می باشد.

در پشت دوربین  جویستیک AF وجود ندارد و حلقه سنتی  دوربین کانن هم به قسمت فوقانی دوربین منتقل شده. در پشت دوربین کانن Canon EOS R یک نوار لمسی طراحی شده که کاربردی شبیه به تاچ بار کامپیوتر‌ های مک‌بوک را دارد. این نوار به شما این امکان را می دهد تا به آسانی میان تنظیمات مختلف سوییچ کنید.

این مقاله را بخوانید
دوربین دیجیتال بدون آینه کانن مدل EOS M3 به همراه لنز 15-45

مقایسه‌ منظره یاب دوربین کانن 5D Mark IV و دوربین کانن EOS R

اصل کار منظره یاب اپتیکال، نمایش عکس بازتاب شده از آینه موجود در داخل دوربین می باشد. پس با حذف آینه دیگر منظره یاب سنتی را نداریم. در دوربین کانن EOS R‌ از یک منظره یاب الکترونیکی طراحی شده که تصاویر دریافتی توسط حسگر را به ‌صورت زنده برای شما نمایش می‌دهد.

این منظره یاب دارای بزرگنمایی 0.76 برابر، رزولوشن 3.69 میلیون پیکسلی و فاصله eyepiont‌ برابر با 23 میلی‌ متر است. از طرفی دیگر در دوربین کانن  5D Mark IV از ویو فایندر اپتیکال به کار رفته است که دارای بزرگ‌ نمایی 0.71 برابر و eyepoint 21 میلی‌متری است.

مقایسه‌ دوربین کانن 5D Mark IV و دوربین کانن EOS R

 

مقایسه دوربین کاننEOS R و دوربین 5D

ولی در منظره‌یاب‌های الکترونیکی به خاطر اینکه تصویر اول باید به وسیله حسگر دوربین دریافت و بعد به شما نمایش داده شود، کمی تأخیر یا لگ وجود دارد

در هر دو این دوربین‌ها مشاهده زنده کادر به وسیله نمایشگر دوربین کانن امکان‌پذیر است. که البته برای فعال‌سازی آن در دوربین کانن 5D اول باید حالت Live View را فعال کنید تا آینه دوربین بالا رفته و حسگر قابلیت دریافت نور ورودی و نمایش آن از LCD دوربین را ممکن بسازد.

مقایسه‌ مانت و سیستم لنز دوربین کانن 5D Mark IV و دوربین کانن EOS R

حذف آینه باعث کم شدن فاصله فلنج بین حسگر و مانت لنز می‌شود. به همین علت دوربین کانن Canon EOS R نیاز به یک مانت جدیدی دارد. مانت جدید طراحی شده در این دوربین و لنزهای مربوط به آن RF نام گذاری کردند که از قطر 54 و فاصله فلنج 20 میلی‌متری برخوردار می باشد.

عدد های مرتبط به قطر و فاصله فلنج در مانت EF به ترتیب برابر با 54 و 44 میلی‌متر می‌باشند. لازم به ذکر است که در این مانت از 12 پین الکترونیکی برای اتصال بین لنز و بدنه بکار رفته که این میزان در مانت EF برابر با 8 پین است. این امر باعث سرعت بالا در ارتباط دوربین و لنز می شود که به گفته کمپانی کانن سریع‌ ترین در نوع خود می باشد.

این مقاله را بخوانید
مقایسه دوربین کانن M50 و دوربین نیکون Z50

این سیستم لنز کاملاً جدید است و از به همین دلیل لنزهای زیادی برای آن موجود نمی باشد. ولی مدل‌های موجود از لنزهای خوب و پرکاربرد هستند.

مقایسه‌ فوکوس و سرعت دوربین کانن 5D Mark IV و دوربین کانن EOS R

هردو این دوربین‌ها از سیستم فوکوس تشخیص فازی خودکار Dual Pixel بهره مند هستند. البته که در دوربین DSLR از حسگر اصلی برای فوکوس خودکار استفاده نمی‌شود. مثل تمام دوربین‌های DSLR، دوربین کانن 5D Mark IV هم یک سنسور مجزا برای فوکوس خودکار دارد.

این حسگر در پایین دوربین قرار دارد و نوری که از لنز می‌گذرد توسط آینه به آن تابانده می‌شود. در دوربین کانن 5D Mark IV این سیستم از 61 نقطه فوکوس بهره مند هستند که شامل 5 عدد از نوع Dual cross-type و 40 عدد از نوع cross-type می‌باشد.

لازم به ذکر است که کمترین حساسیت برای فوکوس خودکار مرکزی تک نقطه‌ای: -3EV با گشودگی دیافراگم f/2.8، برای فوکوس مرکزی 4 نقطه‌ای: -4EV و f/5.6 و برای بقیه نقاط فوکوس پیرامونی -1EV یا -0.5EV با دیافراگم f/8 می‌باشد.

برای استفاده از سیستم فوکوس خودکار Dual Pixel در دوربین کانن 5D Mark IV شما نیاز به فعال کردن حالت Live View دارید. در این حالت آینه دوربین کانن 5D Mark IV بالا رفته و نور به‌ صورت مستقیم به حسگر تابیده می‌شود.

این حالت اصولا برای فیلم‌برداری مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در عکاسبرداری هم می‌توان از آن بهره مند شوید. در این دوربین از 63 نقطه فوکوس تشخیص فازی بکار رفته که کمترین حساسیت برای بهره بردن از آن‌ها -4EV‌ هست.

از طرفی دیگر دوربین کانن EOS R فوکوس خودکار دوگانه CMOS را به سطح جدیدی ارتقا داده . در این دوربین از ۵۵۶۵ نقطه فوکوس استفاده می‌شود که حتی با استانداردهای حالا هم عدد بسیار بالایی می باشد. حداقل حساسیت برای آن هم -6EV با گشودگی دیافراگم f/1.2 است.

مقایسه‌ حسگر و پردازنده دوربین کانن ۵D Mark IV و دوربین کانن EOS R

هر دو دوربین مورد بحث حسگرهایی با رزولوشن مساوی را دارا هستند . تعداد پیکسل تاثیر گذار در دوربین کانن Canon EOS R برابر 30.3 و در دوربین کانن 5D به میزان 30.4 مگاپیکسل می‌باشد که البته حسگر دوربین کانن EOS R نسخه بروز شده های قبلی هست.

این مقاله را بخوانید
مشکلات حسگر دوربین Canon

در هر دو دستگاه از فیلتر اپتیکال Low Pass بکار رفته اما پردازنده تصویر در این دو دوربین با هم فرق دارد. دوربین کانن EOS R‌ از پردازنده Digic 8 استفاده می‌کند در صورتی که پروسسور دوربین کانن5D مدل Digic 6+‌ هست. حساسیت ISO نیز موردی می باشد که در این دوربین‌ها کمی متفاوت است.

مقایسه‌ باتری دوربین کانن ۵D Mark IV و دوربین کانن EOS R

در بین دوربین‌های DSLR و بدون آینه فرق های خیلی زیای از لحاظ عمر باتری وجود دارد. به‌ همین علت در دوربین میرورلس همیشه نیاز است تا نمایشگر دوربین (یا منظره یاب) روشن باشد. در صورتی که در دوربین DSLR می‌توانید برای دیدن کادر از منظره یاب اپتیکی دوربین بهره مند شوید.

مقایسه‌ دوربین کانن 5D Mark IV و دوربین کانن EOS R

مقایسه دوربین های EOS R و دوربین 5D

عمر باتری دوربین کانن Canon EOS R در حالت عادی 370 و در حالت ECO 540 فریم می باشد. در طرف دیگر در دوربین کانن 5D Mark IV با عمر باتری 900 فریمی خود جای هیچ حرفی را باقی نمی زارد. محاسبه این اعداد بر اساس استاندارد CIPA انجام شده که اکثر اوقات کمتر از آن چیزی است که شما در استفاده روزمره به آن دست خواهید یافت. اما به‌ هرحال یک ایده کلی از میزان عمر باتری این دوربین‌ها به دست خواهد داد.

 خرید دوربین کانن ۵D Mark IV و دوربین کانن EOS R

دوربین کانن Canon EOS R به‌عنوان نخستین تجربه کمپانی کانن در ساخت دوربین بدون آینه فول‌فریم محصول خوبی بوده که باعث رقابتی‌تر شدن بازار برای محصولاتی مانندSony A7 می شود. ضمن اینکه به کاربران این توانایی را می‌دهد تا یک دوربین بدون آینه پیشرفته را به ابزارهای خود اضافه کنند. به‌ زبان ‌دیگر می‌توان گفت این محصول اولین تلاش جدی کمپانی کانن برای جلوگیری از مهاجرت طرفدارانش به سمت برند های دیگر در زمینهٔ دوربین‌ های بدون آینه می باشد.