از تکنیک های بسیار با اهمیت در عکسبرداری و بالاخص در وقت آغاز عکسبرداری می بایست آموزش ببینید، مفهوم فوکوس در عکاسی میباشد. چنانچه به شکل صحیحی عمل فوکوس را انجام ندهید با اینکه همه تنیظیم ها هم به شکلی دقیق صورت گرفته باشد در غیر این صورت تصاویر شما تار خواهد شد.

به سوژه شما نیز بستگی خواهد داشت که عمل فوکوس یک حرکت راحت میتواند باشد تا یک حرکت مشکل و بسیار پیچیده. به عنوان نمونه فوکوس در یک منظره بدون حرکت با فوکوس روی یک پرنده‌ی در حال پرواز تا حد زیادی تفاوت خواهد داشت. این مطلب همه نکاتی که درباره مفهوم فوکوس در عکاسی ، فوکوس درست و گرفتن تصویرهای شفاف را که میبایست آموزش ببینید به شما منتقل خواهد کرد همراه ما باشید.

مفهوم فوکوس در عکاسی
مفهوم فوکوس در عکاسی

فوکوس به چه معنی است؟

در همه عکس های که عکاسان ثبت میکنند، یک صفحه‌ی فوکوس (Focus Plane) تعبیه شده است. این مرحله مکانی میباشد که میتواند تا جای که امکان پذیر است واضح باشد.

بعضی از عکاسان صفحه‌ی فوکوس را مانند پنجره‌ای مشاهده میکنند که در برابر صحنه‌ی مورد نظرشان واقع شده است. همه عنصرهای درون عکس که از این پنجره نمایان میباشد. به عقب و جلو کردن صفحه‌ی فوکوس برای دست پیدا کردن به عکس مورد نظر خود و جایی دادن شخصیت در فوکوس کامل, مفهوم فوکوس در عکاسی اطلاق خواهد شد.

در ابزاری که در عصر کنونی وجود دارد، انجام دادن فوکوس عموما از درون لنز صورت میگیرد و عنصرهای درونی آن برای عوض کردن مسیر اپتیکال نور عقب و جلو خواهد شد. چنانچه عکاس لنز را به شکل دستی از دوربین خودش فاصله بدهد، مکان جایی گیری صفحه‌ی فوکوس را عوض میکند.

عمل فوکوس عموما به شکل خودکار و یا دستی صورت میگیرد. فوکوس اتوماتیک به وقتی اطلاق خواهد شد که پردازنده دوربین با کمک گرفتن از یک موتور عنصرهای درون لنز را برای عوض کردن فوکوس عقب و جلو میکند. در فوکوس دستی عکاس می بایست یک حلقه یا مکانیسم مشابه روی لنز را به چرخش در بیاورد تا به فوکوس استاندارد و مد نظر خود برسد.

مفهوم فوکوس در عکاسی
مفهوم فوکوس در عکاسی

فوکوس دستی در برابر فوکوس خودکار

در سال های اولیه عکسبرداری اکثریت لنزها صرفا  از قابلیت فوکوس به شکل دستی برخوردار بودند. فوکوس خودکار یک حرکت نو در جهان عکاسی میباشد و نخستین بار در سال 1977 رونمایی شد. با این حال کماکان نیز یکی از پیشرفت های بسیار چشمگیر جهان عکاسی میباشد.

ویژگی فوکوس خودکار از یک موتور درزون دوربین و یا لنز مخصوص فوکوس روی شخصیت های که عکاس به شکل اتوماتیک یا دستی برگزیده است بهره میبرد. پس لازم میباشد صرفا یک دکمه بر روی دوربین را فشرده تا دوربین بر شخصیت جلوی لنز شما  عمل فوکوس را انجام بدهد.

بیشتر عکاسان به جای فوکوس آنالوگ و یا دستی معمولا از فوکوس اتوماتیک بهره میبرند. یکی از دلیل های مهم آن این میباشد که فوکوس اتوماتیک بسیار سریع و به راحتی ممکن انجام میشود. به این دلیل میباشد که علاقهمندان به عکاسی از  حیات وحش تا حد زیادی از فوکوس خودکار استفاده میکنند.

با این حال فوکوس آنالوگ و یا دستی نیز به خاطر دلیل های محکمه پسند کماکان مورد استفاده قرار میگیرد. در حالتی که دوربین شما با عمل فوکوس دچار ایراد شده باشد. به عنوان نمونه در محیط های کاملا بی نور، فوکوس دستی توانایی این را دارید تا همه اشال های در تصویر را از میان بردارد  و تنظیم های بسیار با دقت که دوربین قابلیت انجام آن را ندارد را به شکل کاملا صحیح انجام بدهد. در شکلی هم که لنز خود را برروی فوکوس دستی تنظیم کرده اید، توانایی آن را خواهید داشت تا فوکوس را در حالت کلی از تصویرهای پشت سر نیز انجاک بدهید. با این حال بیشتر علاقه مندان به عکاسی کماکان از عمل فوکوس اتوماتیک بهره برداری میکنند.

برای بهره برداری از قابلیت فوکوس اوتوماتیک از میان لنز و دوربینی که به تازگی از نمایندگی رسمی کانن خریداری کرده اید، دست کم یکی از این ها میبایست یک موتور فوکوس اتوماتیک در آن تعبیه شد باشد. این مسئله ممکن است بسیار راحت به نر بیایید ولی لنزهای فوکوس خودکار همواره از موتور درونی برخوردار نیستند و همه مدل های قابل تهیه در بازار از این مزیت برخوردار نمیباشند. به عنوان نمونه در حالتی که از مدل های مانند دوربین نیکون D3500 و D5600  مخصوص عکسبرداری بهره برداری می‌کنید می بایست از لنزهای خانواده AF-S و یا AF-P بهره ببرید تا قابلیت فوکوس خودکار را در اختیار بگیرید و از لنزهای AF-D تا جای ممکن فاصله بگیرید.

مشخص کردن فاز و مشخص کردن کنتراست

برای یادگیری مفهوم فوکوس در عکاسی قطعا نیاز نیست همه ی دنش پشت ویژگی های فوکوس خودکار را یاد بگیرید و می بایست دو مدل ویژگی فوکوس خودکار معمول در آموزش های فوکوس خودکار یعنی تشخیص فاز و تشخیص کنتراست را به صورت جامع فرا بگیرید. هر یک از این دو ویژگی نقطه های قوت و ضعف مختص خودشان را خواهند داشت:

  • فوکوس خودکار تشخیص فاز بسیار پر سرعت میباشد و کارابب بسیار عالی نیز پیگیری شخصیت های در حال حرکت را داراست چرا که به معادله های محاسباتی بسیار پیچیده ای به واسطه دوربین نیاز نخواهید داشت. با این حال این ویژگی بیشتر تحت تاثیر خطاها و نقص های عدم انطباق درونی قرار گرفته است. بعضی مدل ها به کاربر این قابلیت را خواهد داد که ویژگی تشخیص فاز را کالیبره کنند و تا جای امکان مشکلات را صفر برسانند.

فوکوس پشت سر هم تکی و پیاپی

از مهمترین حرکت های که میبایست در زمان فوکوس اعمال کنید تنظیم و انتخاب کردن نوع فوکوس میباشد. 2 حالت بسیار با اهمیت که در خدمت شما میباشد فوکوس خودکار اتوفوکوس پشت سر هم و تکی میباشد.

  • فوکوس خودکار پشت سرهم: این مود تحت اسم AI Servo (در دوربین‌های کانن) و AF-C (در دوربین‌های نیکون) نامیده می‌شود. اصولا بهره بردن از این مود به معنای آن میباشد که دوربین به شکل اتوماتیک تا وقتی که کاربر دکمه فوکوس را نفشرده باشد، فوکوس تصاویر را تنظیم نشده است. این مود مخصوص وقت های است که یک شخصیت در حال حرکت را پیگیری خواهید کر و تلاش می‌کنید مکان آن را ردیابی پیدا کرده به شما یاری میرساند.
  • فوکوس خودکار تکی: در مدل های شرکت کانن تحت عنوان One-Shot و در مدل های شرکت نیکون به اسم AF-S نامیده شده اند. در این مود وقتی که دوربین به وضوح برسد، تا وقتی که شما دکمه وضوح را ول نکنید و دورباره نفشارید، وضوح انجام نخواهد شد. این مود مخصوص وقت های میباشد که شخصیت و دوربین به شکل کامل بدون حرکت میباشند و دیگر نیازی به تنظیم دقیقه به دقیقه فوکوس نیست و تا حد زیادی عالی میباشد.

بعضی مدل های یک مود دیگری نیز در خود تعبیه کرده اند و اسم Auto-Servo نامیده می‌شود. این مود صحنه را بررسی کرده و یکی از این دو گزینه را به شکل اتوماتیک انتخاب می‌کند. حتی در حالتی که دوربین شما این ویژگی را نیز داشته باشد، اطلاع از اینکه هر کدام از این مود ها چه وظایفی انجام می‌دهد خیلی اهمیت دارد چرا که انتخاب اتوماتیک همواره با دقت انجام نمیشود و امکان دارد اشتباهی از ان سر بزند.

اگر از فوکوس خودکار بهره برداری می‌کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از مود Single-Servo برای عکسبرداری منظره و معماری معمولی بهره برداری بکنید و برای دیگرعکسبرداری مانند عکاسی حیات وحش و ورزشی، مود Continues-Servo را برگزینید.

حالت‌های منطقه اتوفوکوس

از مهمترین قسمت هاس که درباره مفهوم فوکوس انتخاب مود مناطق فوکوس خودکار میباشد. با بهره بردن از این قست میباشد که به دوربین دستور خواهید دادچع تصمیم خواهید داشت واز چه روشی برای فوکوس خودکار بهره برداری میکنید. از نکات بسیار با اهمیتی که میبایست درباره این مودها آموزش ببینید این میباشد که ویژگی فوکوس خودکار از نقطه های وضوح درست شده اند. این نقطه ها در بخش های واقع شده ند که دوربین می‌تواند برروی آن‌ها وضوح بکند.

عموما تعداد نقطه های بالاتر عالی میباشد و نمایان کننده ی پوشش بینظیر میباشد. وقتی که دوربین شما چند نقطه‌ وضوح در اختیارش باشد که سهم بیشتری از عکس را بپوشاند پیگیری شخصیت تا حد زیادی به سادگی انجام خواهد شد. با این حال، شما میبایست به دوربین دستور بدهید که به چه نحوه از این نقطه ها بهره برداری خواهید کرد وگرنه به تنهایی نمیشود تا حد زیادی کمک شما باشد. در این مرحله میباشد که مودهای منطقه‌ی فوکوس خودکار وارد عمل خواهند شد:

  • فوکوس خودکار تک نقطه‌ای: دوربین از یک نقطه‌ی وضوح که شما برگزیده اید، برای فوکوس خودکار بهره برداری خواهد کر. این مود برای زمانی میباشد که دوربین و شخصیت ثابت میباشند و شما به پیگیری شخصیت احتیاجی خواهید داشت، کارایی عالی خواهد داش. توانایی آن را خواهید داشت از این مود به همراخ فوکوس خودکار پشت سر هم بهره ببرید اما نمی‌توانید شخصیت را از راه چندین نقطه‌ی وضوح پیگیری بکنید.
  • فوکوس خودکار پویا: عکاس یک ناحیه از فوکوس را انتخاب میکند تا دوربین از آن بهره برداری بکند. ولی در این صورت، در حالتی که شخصیت در میان نقطه های وضوح اطراف در حرکت باشد، توانایی آن را خواهید داشت تا آن را پیگیری بکنید این روش بیشتر برای عکسبرداری حیات وحش عملکرد خواهد داشت.
  • ردیابی 3 بعدی: دوربین شخصیت را در حال تحرک میان نقطه های وضوح ردیابی خواهد کر. بر عکس حالت پویا، لازم نمیباشد که شما دوربین را چرخانده تا شخصیت را نزدیک به نقاط وضوح اولیه نگه دارید. این روش هم برای عکسبرداری حیات وحش بسیار استاندارد میباشد ولی همیشه به ابعاد حالت پویا دقیق یا سریع نمیباشد.
  • نقاط فوکوس خودکار دسته جمعی: دوربین به طور یکنواخت از چند نقاط فوکوس خودکار (معمولا 5 نقطه) به شکل گروهی بهره برداری می‌کند. همه این نقطه ها از یک اولویت تبعیت میکنن و دوربین روی فاصله نزدیک شخصیت که نقطه های فوکوس خودکار بر روی آن جای گرفته‌ است عمل وضوح را انجام میده. این حالت برای مواقعی که وضوح بسیار مشکل میباشد، مانند وقتی که عکسبرداری از پرنده‌های در حال حرکت عالی میباشد.
  • نقاط فوکوس خودکار اتوماتیک: عملی میباشد که دوربین به شکل اتوماتیک صحنه را بررسی کرده و شخصیت را برمیگزیند. بهره مندی از این شرایط را پیشنهاد نخواهیم کرد چرا که شما مدیریت بیشتری روی دوربین نمیتوانید داشته باشید.

تمامی مدل های قابل خرید در بازار از همه این ویژگی ها حمایت نخواهند کرد و بعضی مدل ها موارد دیگری نیز (به خصوص برای اتوفوکوس در زمان فیلمبرداری) خواهند داشت. نام این ویژگی ها هم بسته به مدل شما امکان دارد تفاوت زیادی داشته باشد ولی طراحی کلی آن‌ها زیاد با یکدیگر تفاوتی ندارند.

به سرعت درک میکنید که کدام صورت مناق فوکوس خودکار برای شما استاندارد میباشد و به چه شکل میشود در محیط های خاص، تصویرهای با کیفیت بالاتری را ثبت بکنید. با این حال برای آموزش جامع این مود ها به وثت و پافشاری بیشتری احتیاج خواهید داشت و مواردی نمیباشد که بوشد یک شبه آن را آموزش دید.

دکمه AF-On

از مسائل بعدی از مواردی که میبایست برای درک مفهوم فوکوس آموزش ببینید، آموزش کامل با دکمه AF-On میباشد. به شکل استاندارد بیشتر مدل ها زمانی که کاربر ئکمه شاتر را تا وسط میفشرد به شکل اتوماتیک وضوح صورت میگیرد. این ویژگی تا حد بالایی تاثیر گذار میباشد ولی بعضی مواقع شما میبایست که این دو کارایی را یکدیگر سوا کنید. بیتر مدل ها به کاربر این دسترسی را خواهند داد تا با تعیین کردن اختصاصی دسترسی دادن قابلیت وضوح به یک دیکمه دیگر این وظیفه را به شکل صحیحی انجام بدهد و کارایی وضوح را از دکمه شاتر جدا بکند. این دکمه عموما با اسم دکمه  AF-On نامیده میشود  و به آن وضوح دکمه پشتی نیز اطلاق خواهد شد.

دکمه AF-On به شکل قطعی مشابه فشردن دکمه شاتر تا وسط میباشد اما عموما در مکان دیگری تعبیه شده است. این مسئله بسیار با اهمیت به نظر نخواهد رسید ولی مسائل بیشماری هست که شما تصمیم دارید زمانی که دکمه شاتر را بفشارید دوربین به شکل پی در پی عملکرد وضوح را انجام ندهد؛ به همین دلیل دکمه AF-On یک ویژگی مهم میباشد. پیشنهاد میشود در صورت ممکن از این دکمه به جای دکمه شاتر بهره ببرید. این ویژگی به هیچ عنوان نکته منفی نخواهد داشت و در حقیقت سرشار از نکته های مثبت میباشد.

امکان دارد از خود سوال کنید که دکمه AF-On چه وقتی به شما یاری خواهد رساند؟

  1. وقتی که تصمیم داری فوکوس در چند تصوی بدون حرکت بمان. شما صرفا میبایست یک بار برای دسترسی داشتن به وضوح دکمه AF-On را بفشارید و تا وقتی که گروهی از عکس های مورد نظر خود را نگرفته اید این دکمه را نفشارید. انجام این عمل نسبت به اینکه لنز دوربین خود را روی مود فوکوس دستی قرار بدهید بسیار راحت تر میباشد.
  2. وقتی که تصمیم دارید پس از فوکوس قاب بندی تصویر را عوض کنید. برای عنوان نمونه فکر کنید به قاب بندی نیاز خواهید داشت که در آن شخصیت در گوشه های قاب تصاویر میباشد. در این باره، احتمال اینکه بشود از نقطه های فوکوس خودکار بهره مند شوید بسیار پایین میباشد چرا که هیچ نقطه‌ی فوکوس خودکاری در گوشه های قاب تصاویر وجود نخواهد داشت. در این شرایط لازم است که صرفا با بهره مندی از یکی از نقطه های فوکوس که الان روی شخصیت دارید وبعد از قاب بندی را به نحوی که تصمیم داشته اید صورت بدهید. انجام این عمل با بهره مندی از دکمه AF-On بسیار راحت تر میباشد چرا که توانای ان را خواهید داشت بعد از وضوح کردن آن را ول کنید و برعکس نیم شاتر لازم نمیباشد که آن را در همه مواقع قاب بندی نگاه دارید.

در کدام ناحیه فوکوس کنیم؟

بیشتر مواقع عکاس میبایست روی شخصیت اصلی خود عمل وضوح را انجام بدهد. عموما در حین عکسبرداری از شخصیت ها میبایست روی یکی از چشمان آن ها عمل وضوح را انجام بدهید. همین مسئله برای عکسبرداری حیات وحش، رویداد و… هم صادق میباشد. با این حال بعضی مواقع مقداری آزادی هنری برای وضوح کردن در خدمت شما خواهد بود. به عنوان نمونه خیال کنید که قرار میباشد از یک گل عکسبرداری بکنید؛ در این مواقع میبایست برروی نزدیک‌ترین گلبرگ آن وضوح بکنید یا روی وسط گل؟ هیچیک از این دو منطقه غلط نمیباشند و شما میشود از هر یک که تمایل دارید بهره برداری بکنید. این مسئله به حسی که شما تصمیم دارید با بهره برداری از تصویر خود انتقال بدهید بسته است.

شفاف ترین شخصیت در عکس سبب جلب توجه بیینده میشود. شما توانایی آن را خواهید داشت تا از این مسئله به سود خود بهره برداری بکنید. در شرایطی که تصمیم دارید میشود روی قسمتی که تماشاگر انتظار نخواهد داشت وضوح بکنید تا نظر او را به قسم مخصوصی از عکس بکشانید. به عنوان نمونه در عکاسی پرتره میشود به جای وضوح روی چشمان سوژه روی دستان او عمل وضوح را انجام بدهید. هیچ قانون سفت و سختی برای اینکه روی چه جایی فوکوس کنید وجود ندارد و این موضوع یک تصمیم هنری و با خلاقیت میباشد.

انباشت فوکوس

یکی از تکنیک‌هایی که امکان دارد بعد از فهم معنایی فوکوس نام  آن را بسیار شنیده باشید، انباشت فوکوس میباشد. با بهره بردن از این سبک شما توانایی ان را خواهید داشت تعدادی زیادی تصویر ثبت بکنید که وضوح آنان بر روی نقطه های متفاوتی صروت گرفته است و بعد شفاف ترین و بهترین بخش هر تصویر را با هم ادغام بکنید تا به یک تصوی بسیار واضح دست پیدا بکنید. در محیط های بینظیر همه بخش های تصویر پایانی فوکوس صدرصد میباشند.

سخن نهایی

وضوح یک مسئله بسیار سخت با پیچیدگی های زیاد در عکاسی میباشد و فهم مورد قبول آن هم بسیار با اهمیت میباشد. وقتی که تصویرهای شما به خوبی وضوح شده اند و با جزئیات میباشند و نمایان کننده تکنیک و مقصود عکاس میباشند. این مسئله در انواع متفاوت عکسبرداری از عکاسی ورزشی تا منظره صادق میباشد. عالی میشود به سرعت این مطئله را از راه صحیح خود اموزش ببینید تا در طول راه درگیر عادت‌های بد نخواهید شد.

امید است این مقاله بتواند به شما یاری برساند تا در راه صحیح قدم بردارید و به شکل جامعه با مفهوم فوکوس آشنا شوید. چنانچه پرسش دارید درباره روش وضوح درست و مفهوم وضوح، از راه قسمت نظرات این مقاله با نمایندگی رسمی کانن در ارتباط باشید.

پایان

این مقاله را بخوانید
عوامل مهم در عکاسی