لنز Canon EF 17-40mm F/4L USM

لنز کانن EF 17-40mm L USM : لنز های کانن را باید جز برترین لنزهای به حساب آورد که سطح بازارهای جهانی عرضه میشوند دارد. این دستاورد بزرگ به صورت اتفاقی محقق نشده است بلکه با بهره مندی از تکنولوژی روز و ارزش دادن به درخواست های عکاسان موجب شده تا این شرکت به یکی از بهترین کمپانی های تولید دوربین و تجهیزات تصویربرداری و عکسبرداری تبدیل بشود. لنز کانن EF 17-40mm L USM تولیدی دیگر از موفقیت های این کمپانی به شمار میرود و ما به خاطر همین موضوع تلاش میکنیم تا در این مقاله شما را با این مدل که جز سری لنزهای واید به حساب می آید به ور کامل آگاه بکنیم . کمپانی کانن لنز Canon EF 17-40mm F/4L USM را در ماه فوریه سال 2003 میلادی برای نخستین بار عرضه کرد ولی به خاطر قابلیت های بسیار زیاد این مدل درکنار وسعت ویزگی های های آن هنوز هم بعد از گذشت چند سال درخواست برای خرید ان نیز ادامه دار میباشد.

کارایی لنز کانن EF 17-40mm L USM

لنز های واید یا سوپر واید شرکت کانن را میشود درگروه محبوب ترین لنزهای این شرکت پر قدرت به شمار بیاوریم که در این مورد میتوانیم به مدل های لنز Canon EF-S 10-22mm F/3.5-4.5 USM و Canon EF-S 24mm F/2.8 STM اشاره کنیم . لنز کانن EF 17-40mm F/4L USM نیز نمونه بعدی میباشد که با فاصله کانونی 17 تا 40 میلیمتر رنج وسیعی از زاویه های دید باز را در خدمت عکاس میگذارد. به طور خلاصه میشود اذعان داشت لنز کانن EF 17-40mm F/4L USMمشابه لنز Canon EF 16-35mm F/2.8L II USM در همه فضاهایی که برای گرفتن عکس لازم به زاویه دید باز خواهد بود کاربرد بینظیری از خود نشان میدهد، از منظره های شهری و ساختمان ها گرفته تا حیات وحش و طبیعت البته باید خاطر نشان کرد به خاطر فاصله کانونی 40 میلیمنتری این مدل میشود از آن به عنوان عکاسی اجتماعی و شهری نیز بهره مند شد مشابه آنچه پیش از این در لنز Canon EF 35mm F/1.4L USM مشاهده کرده بودیم.

این مقاله را بخوانید
لنز کانن EF 800mm f/5.6L IS USM

همان گونه که از نام این لنز پیداست به منظور بهره بردن از همه  امکانات ها و ویژگیهای این لنز بهتر است از آن بر روی دوربین های full frame شرکت کانن از جمله دوربین کانن EOS 5D Mark III و دوربین کانن EOS 1D X Mark II استفاده شود. زیرا اگر لنز کانن EF 17-40mm F/4L USM را به طور مثال بر روی دوربین Canon EOS 750D یا دوربین Canon EOS 80D که یک دوربین هاف فریم به شمار می آید استفاده کنیم .خواهیم دید که به دلیل کراپ فاکتور این دوربین ها که به واسطه اندازه حسگر آنها ایجاد می گردد فاصله کانونی این لنز به 27.6 تا 64 میلیمتر تغییر پیدا خواهد کرد و دیگر از فاصله کانونی بسیار واید 17 میلیمتری خبری نیست.

سایر مشخصات لنز کانن EF 17-40mm L USM

دیافراگم بدون حرکت که برای این لنز در نظر گرفته شده است دقیقا شبیه به لنز Canon EF 300mm F/4L IS USM و Canon EF 24-70mm F/4.0L IS USM عمل می کند .در مجموعه میشود گفت میزان بازشدگی دیافراگم f/4 برای عکسبرداری در محیط های باز تا حد زیادی عالی بنظر میرسد  و کاربر را پشیمان  نمیکند. این مدل تمامی استاندارد لنزهای L را به دست آورده که به دلیل استفاده از دانش روز به همراه آلیاژ های مناسب در طراحی بادی این مدل و عدسی های بسیار با کیفیت برای رسیدن به بیشترین حد شارپنس تصاویرمیباشدت.

موتور وضوح التراسونیک که نمونه آن پیش از این در لنز EF 24-105mm F4L IS II USM و Canon EF 85mm f/1.2L II USM مورد استفاده قرار گرفت در این مدل کانن EF 17-40mm F/4L USM نیز وظیفه عملیات وضوح را به برترین حالت موجود در اختیار میگیرید که واقعا به خوبی از عهده این وظیفه برآمده است ضمنا برای آزادی عمل بیشتر در کار با این لنز قابلیت وضوح دستی از راه رینگ وضوحی که بر روی بادی این مدل در نظر گرفته شده است مهیا خواهد شد.

این مقاله را بخوانید
برترین لنزهای کانن برای عکاسی معماری
ویژگی های ظاهری
نام برندCanon EF 17-40mm f/4L USM
شرکت تولید کننده
تاریخ معرفیFeb 27, 2003
پشتیبانیگارانتی 36 canon1
رنگسیاه
وزن500 گرم
اندازه طولی لنز97 میل
قطر لنز84 میل
جنس بادیفلز
غیر قابل نفوذبله
مشخصات اصلی
نوع لنزلنز متغیر (زوم)
کاربری لنزواید زوم
فرمت دوربین قابل استفادهفول فریم
فاصله نقطه گذاری17-40 میلیمتر
دهانه نصبCanon EF
اندازه فیلتر (میلیمتر)77
دیافراگم
حداکثر دیافراگمf/4
حداقل دیافراگمf/22
تعداد تیغه ها7
اپتیک
تعداد عنصرهای اپتیکی12
تعداد گروه های اپتیکی9
عناصر ویژه اپتیکیسه عنصر اسفریکال ، یک عنصر Super UD و پوشش Super Spectra
لرزشگیربدون لرزشگیر
فوکوس و زوم
فوکوس خودکاربله
حداقل فاصله فوکوس28 سانتیمتر
روش فوکوسداخلی
نوع موتور فوکوسالتراسونیک
حداکثر بزرگنمایی0.24 برابر
فوکوس دستی دائمبله
مقیاس فاصلهدارد
مقیاس عمق میداندارد
روش زومداخلی
قفل زومندارد
موارد دیگر
مدل هودEW-83E
حلقه نصب بر روی سه پایهندارد

مشخصات فیزیکی لنز کانن EF 17-40mm F/4L USM

این لنز دارای طولی معادل 97 میلیمتر و قطری برابر با 84 میلیمتر است که با توجه به نوع این لنز و کیفیت ساخت بدنه آن مشکلی از این بابت احساس نمی شود همچنین به دلیل وزن 500 گرمی آن در هنگام استفاده های طولانی مدت از این لنز مصرف کننده دچار خستگی نخواهد شد. در انتها در مورد لنز کانن EF 17-40mm F/4L USM باید گفت شما با یک لنز واید یا سوپر واید با بهترین کیفیت از برند کانن روبرو هستید که اگر خواهان چنین لنزی هستید و دوربین شما فول فریم است و همچنین نمی خواهید هزینه خیلی زیادی برای تهیه یک لنز Canon EF 16-35mm F/2.8L II USM کنید این لنز بهترین پیشنهاد برای شماست.

این مقاله را بخوانید
لنز کانن Canon EF 28mm f/1.8 USM