لنز دوربین کانن

                                          تعریف لنز و خصوصیات انواع لنز

لنز ( Lens ) ، استوانه‌ای حاوی مجموعه‌ای از عدسیها است که نور را از خود عبور داده و به درون دوربین هدایت می‌کند و باعث می‌شود که تصویر به صورت واضح بر روی فیلم عکاسی (در دوربین های آنالوگ ) و یا سنسور ( در دوربین های دیجیتال ) منعکس گردد. تصویر توسط دوربین عکاسی بدون لنز نیز ثبت می شود ولی مشکل اینجاست که هیچ تصویر واضحی به دست نمیاوریم. بی شک به همین دلیل کیفیت عکس بیش‌تر به لنز و کیفیت عدسی های آن بستگی دارد تا به بدنه و امکانات دوربین.

لنز دوربین‌های کامپکت قابل تعویض نمی باشند ؛ همچنین لنز بعضی از دوربین‌های ارزان ‌قیمت قابل تعویض و جداکردن نیستند لنز دوربین‌های تک ‌لنزی بازتابی (SLR) و دوربین‌های تک لنزی غیربازتابی (سری کانتاکس) و دو لنزی غیر بازتابی (سری مامیا) قابل تعویض‌ و جداکردن می باشند.

لنز دوربین کانن

عکاسان حرفه‌ای معمولاً چندین لنز با فواصل کانونی متفاوت، که بسته به شرایط موضوع بر روی دوربین نصب می‌شود، استفاده می‌کنند. دوربین دیجیتال با هربار عوض کردن لنز، مقداری غبار وارد بدنه دوربین شده و روی سنسور می‌نشیند. این مسئله در درازمدت کیفیت تصاویر را کاهش می‌دهد، بنابراین در تعویض لنز باید احتیاط نمود.

هر لنزی را نمی‌توان به هر دوربینی وصل کرد،

زیرا 1- پایه‌های کنترلی لنز که برای برقراری ارتباط با سیستم الکترونیکی دوربین بکار می‌روند.

       2-  محل اتصال فیزیکی لنز با دوربین، در دوربین‌ها و مدل‌های مختلف تفاوت دارند.

با توجه به اینکه افراد چه کاربری را از لنز دوربین خود انتظار دارند، انواع مختلفی از آن ها طراحی و ساخته شده است. قدرت و کیفیت لنزها به عوامل گوناگونی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها فاصله کانونی و عدد دیافراگم است.

فاصله کانونی برحسب میلیمتر می باشد و زاویه دید لنز نشان می دهد:

 1. اگر لنز فاصله کانونی کمتری داشته باشد، لنز زاویه دید بازتری پیدا می کند و به اصطلاح، لنزی وایدتر است.
 2. اگر لنز فاصله کانونی بیشتری داشته باشد، لنز زاویه دید کوتاه‌تری خواهد داشت.

فاصله کانونی برخی از لنزها ثابت و برخی دیگر متغیر هستند. لنزهایی که فاصله کانونی متغیر دارند انعطاف‌پذیری بیشتری داشته و کادربندی برای عکاس راحت‌تر می‌شود.اما لنزهای با فاصله کانونی ثابت دارای سطح کیفیت بالاتری هستند.

لنز دوربین کانن

 

لنز دوربین کانن

دسته بندی های لنزها

در دوربین عکاسی لنز مانند چشم در بدن انسان می باشد چون دوربین ها از طریق لنز تصویر را می بینند. برای عکاسان داشتن یک لنز خوب مهمتر از دوربین خوب می باشد و اهمیت لنز کمتر از دوربین نیست.

با توجه به ویژگی های مختلف لنزها ما می توانیم چندین دسته بندی برای آنها داشته باشیم؛ که در زیر به برخی از دسته بندی های لنزها اشاره خواهیم کرد.

نکته: انتخاب لنز به پارامترهای مختلفی از جمله هزینه ، وزن ، ابعاد ، سرعت و کیفیت تصویر لنز بستگی دارد.

دسته بندی دیگری که برای لنزها وجود دارد :

 1.  برخی لنزها بر روی دوربین ثابت نصب می شوند.
 2.  بعضی از لنزهای متنوع برای دوربین های DSLR یا بدون آینه می باشند.

 

همچنین لنزها با توجه به اینکه افراد چه کاربردی از لنز دوربین خواهان هستند، انواع مختلفی پیدا می کنند. دسته بندی جدیدی براساس کاربرد لنزها داریم که به شرح ذیل می باشد:

لنز چشم ماهی: این لنزها زاویه دید عریضی دارند که خطوط صاف را به خطوط منحنی تبدیل می کند و عکس های خیلی عریضی را به نمایش میگذارد. لنز های چشم ماهی پرسپکتیو را کج کرده و تصویری 180 درجه ای ایجاد می نماید و در نتیجه عکس ها معمولاً به شکل دورانی، محدب و بیضوی می شوند.

 لنز ماکرو: بهترین انتخاب برای عکاسی کلوزآپ، لنزهای ماکرو هستند. این لنزها توانایی فوکوس بالا روی سوژه در فاصله خیلی نزدیک را دارند. عکس های با کیفیت و شارپی را میتوان با اینلنز گرفت. عکاس به کمک لنز ماکرو می تواند تصاویر بزرگ و کاملی از سوژه های کوچکی از جمله حشرات، گل و حتی قطرات شبنم را ثبت نماید.

 لنز تله: این مدل از لنزها زاویه دید باریکی را برای فرد ایجاد می نماید. برای عکاسی حیات وحش، پرتره و ورزشی مناسب می باشد. با توجه به اینکه لنز های تله میدان عمق کمی دارند، بهترین گزینه برای تصویربرداری از سوژه مورد نظر در فاصله دور هستند زیرا به کمک آن ها می توان روی سوژه فوکوس نمود.

لنز زوم : لنزهای زوم فاصله کانونی متغیر دارد؛ در نتیجه برای ترکیب بندی های متفاوت، بسیار کاربردی است. نکته مهم در انتخاب این مدل ها دریچه دیافراگم برای کنترل ورود نور است.

فاصله کانونی و کانون عدسی و انواع عدسی

لنز در واقع چشم دوربین است که نور از طریق آن وارد دوربین می گردد.

عدسی : نوری که از اشیای محیط به دوربین میرسد، از مجموعه شیشه های مخصوص عبور می کنند که این شیشه ها عدسی یا لنز نامیده می شوند. این نور محیط از لنز عبور و به سنسور یا نگاتیو دوربین عکاسی میرسد.

مجموع تک عدسی های بهم پیوسته تشکیل عدسی های دوربین را می دهند. این تک عدسی ها در یک محفظه لوله ای قرار گرفته و طوری طراحی شده که همگی در کنار هم، کار واحدی را انجام می دهند.

کانون عدسی: پرتوهای نور در اثر برخورد با عدسی شکسته می شوند و در خارج از مرکز عدسی دریک محل جمع می گردند که به آن کانون عدسی گویند.

فاصله کانونی: فاصله بین عدسی و کانون را فاصله کانونی عدسی گفته می شود. مثلأ فاصله لنز ۵۰ میلی متر باشد بر روی عدسی دوربین f:50mm نوشته شده است.کانون عدسی محلی است که تصویر را در آن محل به وضوح می بینید و پیکسلهای تصویر در این محل قرار گرفته اند.

بطور کلی عدسی ها بر دو دسته هستند:

 1. عدسی هایی با فاصله کانونی ثابت
 2. عدسی هایی با فاصله کانونی متغییر

لنز دوربین کانن

                                                  2- عدسی هایی با فاصله کانونی متغیر یا لنز زوم

در سه دهه اخیر با پیشرفت تکنولوژی، عدسی های با فاصله کانونی متغییر تولید شدند. با این عدسی می توانید زوایای دید بیشماری را با یک عدسی بدست بیاورید.این کار با فشار دکمه ای یا چرخاندن حلقه ای امکان پذیر می باشد.

نسبت زوم: تغییرات زاویه ای را که به آن نسبت زوم نیز می گویند.

تغییرات زاویه ای: عبارتست از نسبت طولانی ترین به کوتاهترین فاصله کانونی یک عدسی زوم

این نسبت در عدسی های زوم متفاوت است مثلأ از ۱به ۳ تا ۱به۴۰ وجوددارد. دراغلب دوربینهای فیلمبرداری ویدیویی نسبت زوم ۱به۱۰ یا ۱به۱۲ است.این بدین معنی است که اگر حداقل فاصله کانونی لنز ۱۰ باشد حالت تله آن ۱۰۰یا۱۲۰ است.

عدسی های زوم به وسیله دکمه (t w) روی دسته دوربین بطور اتوماتیک انجام می شود. بدون تغییر محل دوربین و با فشار دادن دکمه مذکور از بازترین نمای ممکن تا بسته ترین آن را فیلمبرداری کنید.

عدسی های زوم گران تر از سایر عدسی ها هستند و از آنها سنگین تر و پیچیده تر می باشند اما به لحاظ مزایایی که دارند خیلی زود رواج پیدا کرد و اکنون در تمامی دوربین های فیلمبرداری استفاده می شود.

                                                              1- عدسی هایی با فاصله کانونی ثابت

روی اکثر دوربینهای قدیمی عکاسی و فیلمبرداری از عدسی هایی با فاصله کانونی استفاده می کردند. این عدسی ها زاویه دید ثابتی داشته و فاصله، عمق و اندازه تصویری را که نشان میدهند کاملاً تحت تأثیر زاویه دید و فاصله کانونی عدسی است.

در این عدسی ها دوربین در هر محلی که قرار گیرد؛ از موضوع تصویر، اندازه عکس یکسانی نشان می دهد.برای بزرگتر یا کوچکتر کردن موضوع تصویر باید دوربین را به عقب یا جلو حرکت بدهید.

انواع لنزهای کاننانواع مختلفی عدسی های با فاصله کانونی ثابت :

 1. عدسی واید انگل
 2. عدسی تله فتو
 3. عدسی نرمال
 4. عدسی ماکرو
 5. عدسی فیش آی
 6. کلوز آپ لنز

2- لنز تله فوتو

لنزهایی که فاصله کانونی بیشتر از لنزهای نرمال دارند با افزایش فاصله کانونی جثه لنز بزرگتر شده از زاویه دید کمتر میشود. این لنز نسبت به لنز نرمال فضای محدودتری از صحنه را عکسبرداری می نماید؛ در نتیجه بر درشت نمایی تصویر افزوده می شود. که در این زمینه برای دوربین های ۱۳۵ می توان به لنزهای ۷۰،۱۰۰، ۱۳۵ ،۲۰۰ و غیره اشاره نمود. از کاربردهای رایج  لنزهای تله، میتوان به عکسبرداری از فواصل دور اشاره کرد. پلان های تصویر را در هم می فشارند و ازدحام و تراکم را در تصویر به وجود میاورند. این لنزها برای گرفتن عکس از سوژه هایی که در فاصله دور هستند مانند عکاسی از حیات وحش، پرتره ، ورزشی و مستندسازی گزینه مناسبی محسوب می شود.

لنز دوربین کانن

1- لنز واید انگللنز دوربین کانن

فاصله کانونی این نوع لنز نرمال می باشد و با کاهش فاصله کانونی بر گستره زاویه دید لنز می افزاید و با افزایش زاویه دید درشت نمایی اجزای صحنه کوچکتر می گردد.

لنزهای واید فاصله کانونی بین 10 تا 42 میلیمتر دارند. بهمین دلیل دوربین هایی دارای لنزهایی با زاویه عریض هستند در ثبت تصاویر از مناظر و عکسهای دسته جمعی بسیار مناسب عمل می کنند.

3- لنز نرمال یا استاندارد لنز دوربین کانن

لنزی که فاصله کانونی آن تقریباً با قطر کادر تصویری که عکسبرداری میکند برابر می باشد. فاصله کانونی لنز نرمال دوربین های با قطع مختلف نیز متفاوت می شود. زاویه دید چشم انسان ۱۳۰ درجه است که از این بین ۴۵ درجه افقی و ۲۶ درجه عمودی را تشخیص میدهد. زاویه دید لنزهای نرمال نیز ۴۶ درجه می باشد تأثیرات بصری لنز نرمال به خواص چشم انسان شباهت زیادی دارد چون در لنز نرمال تعداد عدسی کرسی بکار رفته، نور کمتری را جذب می نمایند. فاصله کانونی لنز نرمال ثابت است و با اعداد 50، 85 و یا 100 به ثبت رسیده است. تصویری که لنز نرمال ثبت می نماید تقریباً همانند آن چیزیست که چشم انسان می بیند.

5- لنز فیش آی یا چشم ماهیلنز دوربین کانن

لنزهایی هستند که حداکثر زاویه دید را به مخاطب می‌دهد. معمولاً فاصله کانونی بین ۶ تا ۱۶ میلیمتر دارند. دلیل نامگذاری این لنزها، شباهت آنها به چشم ماهی و محدب بودن عدسی بیرونی لنز است.

هرچه محدب بودن این عدسی بیشتر باشد زاویه دید، بازتر و انحنای خطوط بیشتر می شود. عکس حاصل از این لنزها به شکل دایره‌وار است. از این لنز برای ایجاد جلوه‌های ویژه تصویری استفاده می‌کنند که نمونه آن چشمی درب منازل است. مثلاً لنز 60 میلی متر در فاصله 7 سانتیمتری از دهانه بیشترین بزرگنمایی است.

6- لنز کلوز آپ لنز یا لنز زوملنز دوربین کانن

فاصله کانونی لنزهای زوم از 24 تا 300 میلیمتر متغیر هستند و این تغییر اندازه باعث تنوع در زوایای دید لنز از نوع زاویه عریض تا تله فوتو و کاربردی شدن آنها در عکاسی می شود.

مثلاً لنز زوم ۱۰۵– ۳۵ میتواند نقش لنز واید ۳۵ م.م. نرمال ۵۰ م.م. و تله ۱۰۵ م.م. و حد فاصل این فاصله های کانونی را بعهده گیرد. بیشتر در عکاسی مستند و خبری کاربردی است.

لنزهای زوم به شکل تک حلقه ای و دو حلقه ای تولید می شوند. تغییر زوایه دید، پرسپکتیو و دیگر جنبه ها در لنزهای زوم مشابه لنزها دیگر می باشد.

4- لنزهای ماکرو

لنزهایی که برای عکسبرداری نمای درشت و از فاصله نزدیک بکار گرفته می شود؛ «ماکرو» و این شیوه عکاسی را ماکروگرافی می گویند. این لنزها امکان عکسبرداری از اشیای ریز و کپی برداری از روی نسخه های مختلف ممکن می سازند. لنزهای ماکرو بیشتر برای دوربین های قطع کوچ و بزرگ تولید می شوند و معمولاً همراهشان لوله های افزاینده فاصله کانونی وجود دارد. چون هنگام کار با لنزهای ماکرو فاصله شی دو دوربین بسیار کم می باشد، عمق میدان وضوح تصویر به شدت کاسته می شود. پس باید از دیافراگم های بسته استفاده کرد اما با این کار مقدار نور کاهش میابد و باید از سرعت کم شاتر استفاده شود. اغلب لنزهای زوم، مجهز به ماکرو بوده و فاصله کانونی لنزهای ماکرو عموماً ۵۰ و ۱۰۰ میلیمتر می باشد.

لنز دوربین کانن

                                                                           مفهوم علائم اختصاری روی لنزهای کانن

شرکت‌های تولیدکننده دوربین های دیجیتال از حروف اختصاری متفاوتی در لنزهای خود استفاده میکنند تا تکنولوژی بکار رفته در آن را نشان دهند. برای انتخاب لنز مناسب برای دوربین های کانن،

باید علائم اختصاری روی لنزهای کانن را بشناسید. ما در این مطلب سعی داریم تا علائم به کار رفته در لنزهای کانن را مورد بررسی قرار دهیم.

 

EF: نشانگر لنز دوربین DSLR فول ‌فریم و فیلم 35 میلیمتری کانن می باشد. این نوع لنزها روی دوربین های DSLR فول فریم و سنسور کراپ کانن APS-C و APS-H استفاده می شوند.لنز دوربین کانن

 

EF-S: لنز‌های EF-S تنها بر روی دوربین‌های سنسور سایز APS-C قابل استفاده می باشند. سایز APS-C دوربین‌های کانن شامل: DSLR های سطح مبتدی و متوسط و سطح پیشرفته هستند. در دوربین‌ های فول‌ فریم کانن به علت برآمدگی پشت لنز ممکن است با آینه‌ی درون بدنه‌ی دوربین برخورد کند و آسیب ببیند. بنابراین، این لنز‌ها بر روی بدنه فول‌ فریم کانن استفاده نمی‌شود.لنز دوربین کانن

 

EF-M: این مانت لنز برای دوربین بدون ‌آینه‌ی سری EOS Mمعرفی شده است. این لنزها فقط با دوربین‌های بدون‌آینه‌ی سایز APS-C کانن سازگار می باشند. استفاده از این لنزها بر روی دوربین های DSLR کانن امکانپذیر نیست. با این حال، لنز‌های EF و EF-S کانن، را با استفاده از آداپتور مانت مخصوص کانن می توان به دوربین‌های بدون‌آینه‌ی کانن متصل کرد و از تمام النز دوربین کاننمکانات لنز نظیر فوکوس خودکار استفاده کرد. لنز‌های این مانت از لنز‌های EF-S بسیار کوچکتر و سبکتر بوده و با توجه به بدنه‌ی کوچکتر دوربین‌ های بدون‌ آینه، استفاده از آنها همواره راحت ‌تر از لنز‌های دیگر کانن می باشد.

 

 

لنز دوربین های کانن

APS-C: این علامت نشان‌ دهنده‌ سایز سنسور دوربین می باشد. در دوربین ‌های APS-C کانن از سنسور کوچکتری نسبت به دوربین ‌های فول‌ فریم استفاده می ‌شود. ضریب کراپ یا برش دوربین ‌های APS-C برابر با 1.6 میشود. ضریب کراپ یعنی اگر طول و عرض سنسور APS-C را در عدد 1.6 ضرب نمائید به طول و عرض سنسور فول‌ فریم دست می یابیم.

 

APS-H: این علامت نشان‌ دهنده‌ یکی اندازه‌ های سنسور است. سنسور‌های APS-H بزرگتر از سنسور‌های APS-C می باشد ولی از سنسور‌های فول ‌فریم کوچکترند. اندازه سنسور دارای ضریب کراپ 1.3 می باشد و در دوربین‌ های 1D کانن استفاده می شود. از تمام لنز‌های EF کانن برای دوربین ‌های قطع APS-H میتوان استفاده نمود.

L : لنز‌های سری L کانن شامل لنز‌های بسیار باکیفیت و گران‌ کانن برای عکاسان حرفه‌ای می‌ باشند که معیار شارلنزهای دوربین کاننپنس و کیفیت اپتیکی در میان لنز‌های عکاسی کانن بشمار میروند. این لنزها گستره‌ی وسیعی از فواصل کانونی را دربرمی‌گیرند و شامل دو نوع زوم و پرایم هستند. مش خصوصیت بارز ظاهری این‌ لنز‌ها نوار قرمز رنگ باریک می باشد که دور المان جلویی لنز قرار گرفته است. تمامی لنز‌های سری Lاز موتور‌ فوکوس USM استفاده می نمایند و بسیاری از آنها در برابر گرد و غبار و رطوبت مقاوم می باشند. لنز‌های سریL مخصوص دوربین ‌های فول‌ فریم و دارای مانت EF هستند. اما بر روی DSLR های سایز APS-C و APS-H این شرکت هم استفاده می شوند.

 

USM : این علامت اختصاری بمعنی استفاده از موتور‌ فوکوس فراصوتی کانن در لنز می باشد. موتور فوکوس خودکار USM بسیار سریع و کم‌صدا بوده و در حال حاضر بسیاری از لنز‌های کانن از آن استفاده می کنند. همچنین، این موتور فوکوس خودکار اجازه‌ی فوکوس دستی همیشگی حتی در حالت فوکوس خودکار را نیز میدهد.لنز دوربین کانن

 

STM: این علامت اختصاری موتور فوکوس خودکار است. این موتور که از موتور فوکوس خودکار USM کم‌صدا‌تر و روان‌تر عمل می ‌نماید. برای فیلمبرداری با دوبین ‌های DSLR بسیار مناسب‌ می باشد. لنزهای STM از مکانیزم fly-by-wire focusing استفاده می نمایند. این سیستم به این شکل است که با چرخاندن حلقه‌ی فوکوس به طور فیزیکی المان‌های لنز حرکت نمی ‌کنند، بلکه به موتور فوکوس خودکار فرمان تغییر فوکوس را میدهد. در DSLRهای کانن، از سنسور فوکوس خودکار Dual Pixel CMOS AF یا Hybrid CMOS AF استفاده می شود‌، لنز‌های کیت STM امکان فوکوس خودکار روان و بی‌ صدا را هنگام فیلمبرداری فراهم می سازد.

 

IS : کانن برای سیستم تثبیت‌کننده‌ی تصویر خود از عنوان Image Stabilizer یا به اختصاری IS استفاده می نماید. این سیستم در برخی از لنز‌های کانن قرار گرفته تا لرزش‌های خفیف دست در هنگام عکاسی خنثی نماید. در نتیجه به عکاس اجازه می دهد تا در سرعت‌های پایین شاتر هم عکس ‌های شارپ و بدون محوشدگی را ثبت کند.

 

‏TS-E : لنزهای tilt-shift کانن با این علامت شناخته میشوند. این‌ لنز‌ها قابلیت تغییر زاویه‌ی صفحه‌ی کانونی را نسبت به لنز دوربین کاننسنسور تصویر را دارند. این کار با خم شدن لنز به بالا و پایین (tilt) و حرکت جانبی لنز بر روی محور سنسور تصویر (shift) و چرخش لنز به دور خود (rotation) امکانپذیر میگردد. لنز‌های tilt-shift اغلب در عکاسی معماری و برای از بین بردن اعوجاج تصویر در فواصل کانونی واید استفاده می شوند. همچنین با این لنز‌ها می توان به افکت جالب مینیاتوری‌کردن دست‌ پیدا کرد. که در آن عمق میدان بسیار کم، صحنه‌ی عکاسی‌شده را مانند ماکتی در ابعاد کوچک نشان می دهد. این لنز‌ها ساختار پیچیده‌ای دارند و در تمام آنها تنها فوکوس دستی امکانپذیر است. قیمت این لنز‌ها معمولاً بسیار بالا و گران‌قیمت هستند.

 

DO : این علامت اختصاری کلمه Diffractive Optics است. لنز‌های که این علامت را دارند از المان ‌هایی استفاده کرده اند که پرتوهای نور را بیش از المان‌های معمولی خم می‌کنند. این ویژگی سبب کوچک و سبکتر شدن لنز‌های DO از لنز‌های معمولی شده است. این لنز‌ها را می ‌توان با نوار سبزی که دور المان جلویی لنز وجود دارد تشخیص دهید.لنز دوربین کانن
II و III :  استفاده از اعداد رومی در نام یک لنز نشان‌ دهنده‌ی نسل جدید‌تر آن لنز می باشد. برای مثال، کانن دو لنز 24-70mm دارد که نسل جدید آن EF 24-70mm f/2.8L II USM‌ می ‌باشد که با عدد رومی II مشخص شده‌ است. به همین منوال، لنز EF 75-300mm f/4-5.6 III USM نسل سوم این لنز است که با عدد رومی III مشخص شده‌ است. تفاوت این دو لنز در نسل آنهاست که نسل سوم لنز جدیدتری است.

 

UD و Super UD : این علامت نشان ‌دهنده‌ی استفاده از المان‌ های Ultra Low Dispersion و Super UD در لنزهای کانن است. این المان ‌ها بسیار کمتر از المان‌ های معمولی نور را شکست می دهند. نتیجه‌ی آن میزان خطای رنگی لنز کاهش می یابد.

 

Fluorite : کانن در بعضی از لنز‌های خود از المانهایی ساخته شده از فلوریت برای کاهش هرچه بیشتر خطای رنگی استفاده میکند. در دهه‌ 60 میلادی، کانن موفق به تولید مصنوعی کریستال فلوریت شد و به دنبال آن اولین لنز SLR با المان‌های فلوریت را تولید کرد.لنز دوربین کانن
SSC : این علامت کوتاه‌شده‌ی عبارت Super Spectra Coating است. SSC نوعی پوشش المان لنز که باعث می‌شود نور بسیار کمتری از المان‌های لنز بازتابیده‌ شوند. بازتابش کمتر نور از المان‌ های لنز سبب می‌شود که مشکل Flare و Ghosting در لنزهای دارای این پوشش کاهش یابد. علاوه بر این، این پوشش لنز به افزایش کنتراست و شفافیت تصاویر نیز کمک می‌ نماید.لنز دوربین کانن
FT-M : این علامت نشان ‌دهنده‌ی امکان Full-Time Manual Focus در لنزهای کانن می باشد. این امکان بدین معناست که برای فوکوس دستی، قرار دادن سوئیچ فوکوس را بر روی MF‌ لازم نیست و حتی زمانی که این سوئیچ بر روی فوکوس خودکار (AF) هم قرار گرفته است می ‌توانید حلقه‌ی فوکوس را برای بدست آوردن فوکوس دقیق‌تر چرخش دهید.. تمام لنز‌های USM کانن این ویژگی را دارند.