فوکوس نکردن دوربین

فوکوس نکردن دوربین

فوکوس نکردن دوربین : فوکوس اتماتیک به نوعی مشابه مایکروویو میباشد. این چند سال پیش، وجود نداشت و الان ما اطلاع نداریم به چه شکل  میشود بدون آن زندگی کرد.

هم اکنون، ایده عکسبرداری با وضوح دستی مقداری مشکل به نظر می آید. ولی در اینجا این مسئله وجود خواهد داشت و ممکن است باور آن برای شما مقداری مشکل به نظر برسد، بعضی از موقعیت‌های عکاسی وجود دارد که شما می بایست فوکوس اتوماتیک خود را غیرفعال بکنید. بعضی از شرایط عکاسی هست که در آن وضوح اتوماتیک به جای کمک به شما، از کار شما ممانعت میکند. دلیل ساده این چه میباشد: ویزگی وضوح اتوماتیک شما خیلی هوشمند نمیباشد. از نشانه‌های بصری خاصی بهره برداری خواهد کرد تا بداند کجا می بایست فوکوس شود، ولی تمامی این وظایف را بر اساس کنتراست و نور انجام خواهد داد. قادر نیست هوشمندانه به یک صحنه نگاه کند و بفهمد شخصیت مورد نظر کجا واقع شده است، پس باید حدس بزند. در اکثر مسائل، آن را درست حدس خواهید زد. ولی شرایط خاصی وجود دارد که تقریباً دائما سبب می‌شود اشتباه انجام شود. در اینجا مواردی از دلایل فوکوس نکردن دوربین را برای شما توضیح خواهیم داد.با ما همراه باشید.

 • لنز باید کالیبره شود

چنانچه لنز شما به شکل دائم در جلو یا عقب نقطه وضوح مورد نظر فوکوس می‌کند، لنز شما باید کالیبره بشود. این مسئله واقعاً جدی نمیباشد و ممکن است بسیار پر سرعت تنظیم بشود، با این حال یکی از دلیل های عمده فوکوس نکردن دوربین میباشد. برخی از دوربین‌ها با یک فرایند درونی طراحی شده اند تا لنزهای شما را برای آن ترکیب خاص دوربین-لنز دوباره کالیبراسیون کنند. این قابلیت به عنوان تنظیم دقیق AF یا تنظیم دقیق میکرو (AF) شناخته خواهد شد. گزینه‌های بیرون از دوربین دیگری مثل LensAlign و FoCal هم وجود دارد.

 • کثیف بودن حسگر های فوکوس اتوماتیک

زمانی که از حسگر ها سخن به میان می‌کنیم فقط به سنسور اصلی که در پشت آینه قرار دارد مراجعه فکر می‌کنیم. مجموعه دیگری از سنسورها وجود دارد که در پایه دوربین قرار دارند. این سنسورهای AF شما هستند. سنسورهای AF کثیف می‌توانند دلیل فوکوس نکردن دوربین باشد و این مشکل هنگام عکاسی از سوژه‌های کم نور یا کنتراست کم افزایش می‌یابد. بهتر است به طور مرتب سنسور خود را تمیز کنید وقتی دوربین مرتباً در جلو یا در عقب نقطه فوکوس قرار دارد. برای این کار دوربین خود را روی حالت تمیز کردن سنسور تنظیم کنید. سپس از یک دمنده دستی برای گردگیری حسگر AF استفاده کنید.

 • حالت فوکوس اتوماتیک اشتباه

یکی از اصلی ترین مشکل ها برای انداختن پشت هم تصویر واضح این میباشد که دوربین شما در حالت AF اشتباه میباشد. به عنوان نمونه، چنانچه از پرندگان عکسبرداری می‌کنید و به نظر خواهد رسید همواره تصویرها تار میشوند، حالت AF فعال را بررسی بکنید. اگر چیزی غیر از AF-C (Continuous Servo AF) است، با خطای روبرو میشوید. به همین منوال، چنانچه حالت منطقه AF دوربین شما به درستی تنظیم خواهید خورد، به مشکل می‌خورید.

 • طرح اصلی نقطه AF خاموش میباشد

آن نقطه های AF قرمز یا زرد را شناختی از آن دارید؟ آنها دائما با مکان واقع در نقاط AF سازگار نمیباشند. برخی مواقع امکان دارد صدرصد در مکانی که راهنما به آن اشاره دارد نباشد. این به این به معنی آن میباشد که زمانی به نقاط AF اتکا داشته باشید وضوح شما غیرفعال خواهد شد.

 1. شکست حرارت

چنانچه یک روز گرم و آفتابی است، در حقیقت میشود با شکست حرارت مقابله کرد. زمانی که هوای گرم بیشتر بشود، با هوای خنک زیاد یکی خواهد شد و این اختلاف در تراکم هوا را خلق خواهد کرد. این سبب خواهد شد ویژگی وضوح اتوماتیک دوربین شما خاموش بشود. این خطا بیشتر از عکاسی با زاویه دید باز روی عکاسی تله فوتو موثر میباشد. به ندرت راه حلی برای این خطا وجود خواهد داشت به جز اینکه شما می بایست مکانی را پیدا کنید که زمین میان شما و شخصیت شما خنک تر بشود.

دلایل فوکوس نکردن دوربین

دلایل عمده فوکوس نکردن دوربین

فوکوس خودکار به نوعی مانند مایکروویو است. همین چند دهه پیش، وجود نداشت و اکنون ما نمی‌دانیم چگونه می‌توانیم بدون آن زندگی کنیم.

دلایل عمده فوکوس نکردن دوربین

امروز، ایده عکاسی با فوکوس دستی کمی دیوانه‌وار به نظر می‌رسد. اما در اینجا این مسئله وجود دارد و شاید باورش برای شما دشوار باشد، برخی از موقعیت‌های عکسبرداری وجود دارد که شما باید فوکوس خودکار خود را خاموش کنید. برخی از شرایط عکسبرداری وجود دارد که در آن فوکوس خودکار به جای کمک به شما، مانع شما خواهد شد. دلیل ساده این چیست: سیستم فوکوس خودکار شما خیلی هوشمند نیست. از نشانه‌های بصری خاصی استفاده می‌کند تا بداند کجا باید فوکوس شود، اما همه این کارها را بر اساس کنتراست و نور انجام می‌دهد. قادر نیست هوشمندانه به یک صحنه نگاه کند و بفهمد سوژه مورد نظر کجا قرار دارد، بنابراین باید حدس بزند. در بیشتر موارد، آن را درست حدس می‌زند. اما شرایط خاصی وجود دارد که تقریباً همیشه باعث می‌شود اشتباه انجام شود. در اینجا نمونه‌هایی از دلایل فوکوس نکردن دوربین را برای شما جمع آوری کرده‌ایم

فوکوس نکردن دوربین

 • لنز باید کالیبره شوند

اگر لنز شما به طور مداوم در جلو یا عقب نقطه فوکوس مورد نظر فوکوس می‌کند، لنز شما باید کالیبره شود. این مسئله واقعاً جدی نیست و می‌تواند خیلی سریع تنظیم شود، با این حال یکی از دلایل عمده فوکوس نکردن دوربین است. بعضی از دوربین‌ها با یک فرایند داخلی ساخته می‌شوند تا لنزهای شما را برای آن ترکیب خاص دوربین-لنز دوباره کالیبراسیون کنند. این ویژگی به عنوان تنظیم دقیق AF یا تنظیم دقیق میکرو (AF) شناخته می‌شود. گزینه‌های خارج از دوربین دیگری مانند LensAlign و FoCal نیز وجود دارد.

فوکوس نکردن دوربین

 • کثیف بودن سنسورهای فوکوس خودکار

وقتی از سنسورها صحبت می‌کنیم فقط به سنسور اصلی که در پشت آینه قرار دارد مراجعه فکر می‌کنیم. مجموعه دیگری از سنسورها وجود دارد که در پایه دوربین قرار دارند. این سنسورهای AF شما هستند. سنسورهای AF کثیف می‌توانند دلیل فوکوس نکردن دوربین باشد و این مشکل هنگام عکاسی از سوژه‌های کم نور یا کنتراست کم افزایش می‌یابد. بهتر است به طور مرتب سنسور خود را تمیز کنید وقتی دوربین مرتباً در جلو یا در عقب نقطه فوکوس قرار دارد. برای این کار دوربین خود را روی حالت تمیز کردن سنسور تنظیم کنید. سپس از یک دمنده دستی برای گردگیری حسگر AF استفاده کنید.

 • حالت فوکوس خودکار اشتباه

یکی از رایج ترین مشکلات برای گرفتن مداوم عکس واضح این است که دوربین شما در حالت AF اشتباه است. به عنوان مثال، اگر از پرندگان عکاسی می‌کنید و به نظر می‌رسد همیشه تصاویر تار دارید، حالت AF فعال را بررسی کنید. اگر چیزی غیر از AF-C (Continuous Servo AF) باشد، با مشکلی روبرو خواهید شد. به همین ترتیب، اگر حالت منطقه AF دوربین شما به درستی تنظیم نشده باشد، به مشکل می‌خورید.

فوکوس نکردن دوربین

 • طرح اصلی نقطه AF خاموش است

آن نقاط AF قرمز یا زرد را می‌شناسید؟ آنها همیشه با مکان واقع در نقطه AF سازگار نیستند. گاهی اوقات ممکن است کاملاً در محلی که راهنما به آن اشاره می‌کند نباشد. این بدان معناست که وقتی به نقطه AF متکی باشید فوکوس شما خاموش است.

 1. شکست حرارت

اگر یک روز گرم و آفتابی باشد، در واقع می‌توانید با شکست حرارت مبارزه کنید. وقتی هوای گرم بالا می‌رود، با هوای خنک بالا مخلوط می‌شود و این اختلاف در تراکم هوا را ایجاد می‌کند. این باعث می‌شود سیستم فوکوس خودکار دوربین شما از بین برود. این مشکل بیشتر از عکاسی با زاویه دید باز روی عکاسی تله فوتو تأثیر می‌گذارد. به ندرت راه حلی برای این مشکل وجود دارد به جز اینکه شما باید مکانی را پیدا کنید که زمین بین شما و سوژه شما خنک تر باشد.

فوکوس نکردن دوربین

 1. اتصالات لنز کثیف

تماس میان لنز شما و اطلاعات کانال دوربین شما به شکل رفت و آمد میان لنز و دوربین میاشد. چنانچه کثیف شود، قابلیت قفل کردن با دقت فوکوس آن با اختلال روبرو خواهد شد.

 1. تکنیک بد

چنانچه تکنیک شما با دقت نیست، از هر 20 بار، 9 بار با تاریک شدن تصویر روبرو میشوید. تکنیک ضعیف ممکن است مواردی از بهره برداری از سرعت شاتر کندتر از بهینه گرفته تا حرکت پیگیری غلط یا عدم تمایل به بهره بردری از سه پایه است، یا حتی نفس کشیدن اشتباه در زمان عکاسی.

 1. سوژه مشکل / سنسور غلط

شخصیت های مشکل و برگزیدن اشتباه حسگر ممکن است ترکیبی نا امیدکننده باشد و منجر به عملکرد ضعیف فوکوس اتوماتیک خواهد شد. نقاط AF مرکزی روی دوربین شما عموما حساس‌ترین میباشند و بیشترین میزان فن آوری را خواهد داشت. هرچه زیادتر و بیشتر از نقطه AF مرکزی دور بشوید، قابلیت کندتر و غیر قابل اعتمادتر پیدا میکنید. بعلاوه، در زمان عکسبرداری در شخصیت با نور پایین و کنتراست کم، در میابید که این خطا همراه با برگزیدن حسگر اشتباه بیشتر شده است. 

9- صحنه‌هایی با کنتراست کم

آیا تا الان تلاش کرده اید از شئی صدرصد سفید یا شئی که بخش عمده آن سفید میباشد تصویر ثبت بکنید؟ تصور کنید مقداری تخم مرغ سفید وجود دارد و تصمیم دارید آنها را در یک کاسه سفید بگذارید و از آنها در پس زمینه سفید تصویر ثبت بکنید. این یک تصویر مهیج و جالب خواهد شد، ولی زمانی که دوربین خود را به طرف آن شئی سفید باشکوه ببرید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ احتمالاً این میباشد: دوربین شما فوکوس خواهد کرد و بعد از فوکوس بیرون میرود. این “شکار” نام دارد و صادقانه عرض کنیم یکی از مشکل ترین عمل های میباشد که دوربین شما انجام خواهد داد و از دلیل های عظم فوکوس نشدن دوربین میباشد.

از دلایل این اتفاق عدم بودن کنتراست در آن صحنه سفید روی سفید میباشد. لنز شما برای قفل کردن وضوح به کنتراست نیازمند میباشد، درغیر حالت متوجه نخواهد شد که لبه‌ها در کدام قسمت قرار گرفته اند. برای حل این خطا، میشود قابل مفخوم ترین لبه را در صحنه در قلب کادر بگذارید (یا هرجایی که نقطه فوکوس شما قرار دارد)، برای قفل کردن وضوح، شاتر را تا نیمه بفشارید، و بعد دوباره قاب بندی کرده و تصویر ثبت بکنید، ولی امکان دارد متوجه بشوید که حتی این استراتژی نیز کار نخواهد کرد در این حالت، می بایست فوکوس اتوماتیک را غیرفعال بکنید و به صورت دستی فوکوس بکنید.

10- محیط های نوری کم

محیط های کم نور معمولا همان مشکلی را داراست که صحنه های کم کنتراست دارا میباشند. دوربین شما امکان دارد در محیط های کم نور قابلیت نوردهی بسیار بالایی داشته باشند، به شرطی که از سه پایه و سرعت شاتر به میزان لازم بهره برداری بکنید، ولی در تاریکی به اندازه لازم نمیشود مشاهده کرد تا کجا فوکوس انجام شده است. بعضی از دوربین‌ها تلاش خواهند کرد با یک “لامپ کمکی AF” که یک نور کوچک میباشد که در بالا یا کنار لنز شما قرار دارد، این خطا را از میان برداشت. این چراغ به شکل موقت شخصیت شما را به مقدار لازم روشن خواهد کرد تا دوربین شما توانایی فوکوس را داشته باشد کمک AF همچنین کاربردهای محدودی دارد، زیرا شما برای کار کردن در سوژه خود باید 10 فوت فاصله داشته باشید، بنابراین این بدان معناست که برای عکسبرداری از مناظر بعد از تاریکی یا صحنه‌های بزرگتر از دسترس خارج شده است. در صورت خرابی همه موارد، باید به تمرکز دستی بروید و از دید در شب شخصی خود استفاده کنید تا از وضوح صحنه اطمینان حاصل کنید.

11- شیشه یا مانع های نزدیک

در این بخش داستان دیگری هست که صدرصد با آن آشنا میباشید، در باغ وحش حضور دارید و حقیقتا علاقه مند هستید یک تصویر عالی از آن ببر تهیه بکنید. او در آن لحظه در آفتاب غوطه ور میباشد و لنز زوم شما به شما این اختیار را خواهد داد تا به اندازه لازم نزدیک بشوید تا کادر را پر بکنید. این لحظه مناسب برای یک تصویر مهیج میباشد.

متأسفانه ، در باغ وحش یک تیکه شیشه ضخیم را میان شما و ببر وجود خواهد داشت. لنز شما از انجام آن کار «شکار» که خیلی اذیت کننده میباشد دست بر نخواهد داشت. این اتفاق می‌افتد چرا که لنز شما بازتاب‌هایی را در شیشه میبیند، لنز شما تصور خواهد کرد می بایست روی هر چیزی که به آن نزدیک میباشد، یعنی همان تکه شیشه با لکه‌ها، فوکوس بکند.

چندین مورد هست که امکان دارد تلاش بکنید فوکوس اتوماتیک را برای صحیح عمل کردن تنظیم بکنید، نخستین مورد عوض کردن زاویه میباشد تا بازتاب‌ها کم یا کاملاً از بین بروند. دوم این که لنز خود را صاف در مقابل شیشه بگذارید، که همچنین سبب جلوگیری از بازتاب خواهد شد (هود لنز می‌تواند در این امر کمک کند). ولی چنانچه بازهم با خطا مواجه میباشد، به ناچار از فوکوس دستی بهره برداری بکنید.

12- تصویرهای ماکرو و کلوزآپ

فوکوس نشدن دوربین درباره عکسبرداری ماکرو موجود خواهد داشت که زمانی واقعاً به شخصیت خود نزدیک خواهید شد، فوکوس اتوماتیک شما گیج خواهد شد. دلیل آن این میباشد که در فواصل خیلی نزدیک، عمق میدان بسیار کم خواهد شد، در حقیقت فواصل میان آن نقطه فوکوس شفاف تا نقطه‌ای که همه چیز از فوکوس خارج خواهد شد ممکن است میلیمتری به نظر برسد. الان از منظر تئوری، چنانچه شخصیت و دوربین شما خیلی سکون داشته باشند و توانایی آن را خواهند داشت تا از AF تک نقطه‌ای برای مشخص کردن دقیق نقطه فوکوس خود بهره برداری بکنند، امکان دارد فوکوس اتوماتیک را کماکان روشن بگذارید. ولی اکثر مواقع، فوکوس اتوماتیک شما دقیقاً وقتی که صحنه را دقیقاً همان گونه که تصمیم داشتید در اختیار خواهید داشت، به فکر فوکوس دوباره میافتد، چرا که فوکوس اتوماتیک شما حقیقتا نمی‌داند که تصمیم دارید آن نقطه فوکوس را در کدام قسمت قرار بدهید.

در زمان عکاسی ماکرو، به شکل جامع بهتر میباشد به فوکوس دستی مراجعه بکنید و دوربین خود را روی سه پایه بگذارید. دلیل این مورد این میباشد که حتی در زمان وضوح دستی، بیشتر افراد معمولا دست ثابت را که برای نگه داشتن آن نقاط وضوح در زمان نگه داشتن دوربین عکاسی نیاز خواهید داشت ، ندارند. حتی مقداری تحرک ممکن است فوکوس را در صحنه کاملاً تغییر بدهد، پس عالی میشود حتی در صورت بهره برداری از وضوح دستی، دوربین خود را ثابت کرده و از ریموت کنترل بهره برداری بکنید.

پایان

این مقاله را بخوانید
عکاسی آنالوگ

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط 0 / 5. تعداد: 0

اولین نفری باشید که رای میدهید.