عکاسی زیر آب یک ژانر منحصر به فرد میباشد که مهیج بودن های مخصوص خود را خواهد داشت.  ولی جدا از نوع دوربینی که برای این مدل عکاسی از آن بهره برداری کرده اید، رعایت یک نکته بسیار مهم میباشد: شما حتما می بایست دستگاه خود را ضد آب بکنید.

درباره عکسبرداری با تلفن همراه، این عمل را میشود با بادی، قاب و یا یک کیف ضد آب صورت بدهید. برعکس تفکر عمومی لازم نیست به هزینه مبلغ های گزاف برای لوازم حرفه ای و پیشرفته نمیباشد. با بهره برداری از ابزار محافظتی استاندارد برای تلفن همراه خود و مقداری تغییر تکنیک شما توانایی آن را خواهید داشت تا به نتیجه های مهیجی در عرصه عکاسی زیر آب با تلفن همراه دست پیدا بکنید. با نمایندگی مرکزی کانن بمانید تا این مسائل را با شما در میان بگذاریم.

مهیا کردن تلفن همراه برای عکاسی زیر آب

قطعا برای عکاسی زیر آب به یک محافظ یا بادی مقاوم برای مواظبت کردن از تلفن همراه نیاز خواهیم داشت.  در حالتی که یک قاب استاندارد را برای موبایل خود یافتید، توانایی آن را خواهید داشت تا با آرامش خاطر بیشتری  عکسبرداری بکنید و دیگر استرس آسیب دیدن به تلفن همراه خود را نداشته باشید.

قاب‌های بسیار عالی بیشماری در سایت هایی اینترنت وجود دارد ولی پیش از هر چیز شما می بایست با تفاوت قاب‌های مستحکم در مقابل آب و ضد آب آشنا خواهید شد چرا که برگزیدن قاب بدون کیفیت امکان دارد نتیجه های بدی را برای شما بوجود بیاورد.

قاب‌های ضد آب صدرصد ضد نفوذ میباشند و برای رفتن زیر آب طراحی میشوند. این قاب‌ها عموما تا اعماق مشخصی از موبایل شما مراقبت خواهند کرد اما بعد از این عمق فشار آب برای واشرهای ضدآب خیلی بالا نمیباشد و ممکن است آسیب دیدن موبایل شما بالاتر برود. پس آشنایی با محدودیت‌های قاب مورد نیاز و رعایت آن‌ها بسیار مهم میباشد.

قاب‌های مقاوم در مقابل آب، برای غرق شدن زیر آب طراحی نمیشوند و صرفا می‌توانند از تلفن همراه شما در برابر ریختن آب و یا باران‌های خیلی زیاد مراقبت بکنند. این قاب‌ها قابلیت محافظت از تلفن همراه شما زیر آب را نخواهند داشت.

قطعا برای عکاسی زیر آب با گوشی میبایست بادی را برگزینید که کاملا ضد آب میباشد و میشود غرق شدن زیر آب را تحمل کند تا بتوانید تجربه‌ی بسیار عالی از این نوع عکسبرداری به دست بیاورید.

امتحان کردن قاب ضدآب

با اینکه گفته مشود یک قاب تلفن همراه صدرصد ضد آب میباشد، عالی میباشد که این ادعا را به شکل کامل نپذیرید و مقداری به آن شک کنید. شما تصمیم گرفته اید یک موبایل پر هزینه را درون این قاب بگذارید و نمیبایست به مواردی که فروشنده نوشته است اکتفا بکنید.

چنانچه که حاضر نمیباشید که با تلفن همراه خود را درون قاب جدید زیر آب بگذارید، توانایی آن را خواهید داشت تا آن را در خانه تست بکنید. برای امتحان کردن مقدار ضدآب بودن قاب خریداری کرده شده، یک ورق کاغذ، دستمال کاغذی یا دستمال حوله‌ای درون آن بگذارید و قاب را به شکل کامل بسته نگهدارید. و بعد قاب را درون یک وان یا سینک پر آب بگذارید و آن را دست کم برای مدت زمان یک دقیقه زیر آب بگذارید تا قاب را به شکل صدرصد امتحان بکنید. بعد از اینکه آن را به اندازه‌ی لازم زیر آب گذاشتید، کاغذ درون قاب را مورد تحلیل قرار بدهید و به یقین برسید که هیچ نشانه‌ای از خیس بودن روی آن وجود نخواهد داشت.

عکاسی زیر آب با موبایل

پیش از هر چیز میبایست متوجه بشوید که نمایشگر تاچ گوشی شما امکان دارد زیر آب غیرفعال بشود. به خاطر فشار بالای آب و قابی که تلفن همراه را درون آن قرار گرفته است، نمایشگر تاچ تلفن همراه امکان دارد مانند همیشه کار نکند و یا به کلی از کار بیافتد.

بیشتر تصویرهای که از تلفن همراه برای عکسبرداری بهره برداری می‌کنند، پیش از قرار دادن موبایل داخل قاب آن را به شکل صحیح تنظیم می‌کنند. پیش از اینکه گوشی موبایل را داخل قاب آن قرار دهید، نرم‌افزار دوربین را باز کنید و تنظیمات آن را به شکلی انجام دهید که معمولا جواب می‌دهد و بعدا آن را داخل قاب خودش قرار دهید.

در حالتی که نمایشگر تلفن زیر آب مانند همیشه عمل نخواهد کرد و یا به کلی کامل خراب خواهد شد، بهتر میباشد آن را به ظور کلی تنظیم بکنید که نمایشگر اصلا خاموش نخواهد شد. در حالتی که نیاز است برای فعال کردن نمایشگر تلفن آن را از قاب بیرون بیاورید و دوباره درون قاب قرار بدهید، امکان دارد دردسر بسیار زیادی برای شما در پی داشته باشد.

و نیز بسیاری از عکاسان زیر آب که با موبایل عکسبرداری خواهند کرد، در طول مدت عکسبرداری تلفن همراه خود را روی مود پرواز قرار خواهند داد. به این ترتیب سطح نمایشگر را نوتیفیکیشن‌ها برنامه های متفاوت نمی‌پوشانند و هیچ مزاحمتی برای آن‌ها خلق میکنند.

در صورتی که پیش از آغاز عکاسی تلفن همراه و قاب آن را در خانه یا استخر تست بکنید، دقیقا متوجه میشوید که هرچیزی به چه صورت عمل خواهند کرد. در صورتی که برای یک جلسه عکاسی در یک روز خاص برنامه‌ریزی کرده‌اید، به نزدیک‌ترین استخر مراجعه کنید و در شرایط مشابه مهارت‌های عکاسی زیر آب خودتان را برای روز تعیین شده امتحان کنید.

هرچقدر بیشتر با رفتار گوشی موبایل خودتان زیر آب آشنا باشید، عکس‌هایی هم که می‌گیرید بهتر خواهند بود و به نتایج خیلی بهتری دست پیدا می‌کنید.

نکات عکاسی زیر آب با موبایل: یادگیری دوباره نورپردازی

وقتی که با تلفن همراه خود زیر آب مشغول عکسبراری هستید، مطلع بودن از نورپردازی و روشی که آب آن را تغییر خواهد داد بسیار ضروری میباشد. نور روشن خورشید، ابرها و سایه‌ها، همه اینها تاثیرهای مهیجی روی نور در زیر سطح آب خواهند داشت. در حالتی که از این موضوع اطلاع دارید، میشود از آن به نفع خود بهره برداری کرد.

مقدار شفافیت آبی که درون آن عکسبرداری خواهید کرد، تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت تصویرهای شما میگذارد. در صورتی که درون یک برکه‌ی کدر عکبرداری بکنید، کیفیت تصویرهای شما به اندازه‌ی وقتی که عکاسی داخل یک استخر شفاف نمیباشد.

تجربه کردن زوایای هیجان‌انگیزتر عکاسی زیر آب را فراموش نکنید. نمی‌توانید از تار شدن عکس‌ها جلوگیری کنید ولی استفاده هنرمندانه از این تاری، منجر به ثبت عکس‌های قابل توجه و منحصر به فردی خواهد شد. همچنین حباب‌ها نیز می‌توانند جذابیت زیادی به تصویر شما ببخشند.

نکته های عکاسی زیر آب با موبایل : عکسبرداری از فاصله های متفاوت

تلاش بکنید از فاصله های متفاوتی از شخصیت درون اب خود عکسبرداری بکنید. وابسته به نوع تلفنی که در در خدمت خود خواهید داشت، امکان دارد ثبت تصویرهای شفاف از بعضی فاصله های زیر آب مشکل بشود. هر مقدار که زیاد با موبایل خود تمرین داشته باشید، به فهم بیشتری از قابلیت های آن در زیر آب خواهید رسید. با اهمیت تر از هر موضوع این میباشد که تصویرهای بیشتری ثبت بکنید. درباره عکاسی زیر آب ، بعضی مواقع رسیدن به یک تصویر کامل امکان دارد بسیار مشکل بشود. ولی بهتر میباشد وقتی که برای انجام تنظیمات و رسیدن به تصویر مناسب هزینه بکنید را صرف عکسبرداری بکنید. مطمئنا مقدار بیشتری تصویر بدون کیفیت دارید ولی در میان آن‌ها تصویرهای بسیار عالی نیز خواهید داشت.

نکات عکاسی زیر آب با موبایل: ادیت خلاقانه

بعد از اینکه کار شما با عکاسی زیر آب پایان داده شد، اعمال تغییرهای پایانی در برنامه لایتروم ویرایش مورد علاقه‌ی خود را از یاد نبرید. انتخاب های بسیاری برای ویرایش تصویر درون تلفن همراه تعبیه شده است که شما توانایی آن را دارید تا بسته به نیاز خود هر یک را تست بکنید.

جدایی از اینکه چه میزان در عرصه عکاسی با گوشی تبحر کسب کرده اید، عکاسی زیر آب سبب میشود که شما از منطقه‌ی امن خود بیرون بروید. با این حال، با مقداری تمرین، میشود تصویرهای بینظیری ثبت کرد که هیچ کس حتی فکرش را نمی‌کند که با تلفن همراه ثبت شده است.

این مقاله را بخوانید
آموزش عکاسی پرتره