عکاسی در نور کم

عکاسی در نور کم

عکاسی در نور پایین : به گفته دونالد مک کالین، خبرنگار عکاسی بریتانیایی، «چیزی به عنوان نور نامناسب وجود ندارد، بلکه ما نور را به طرز صحیح درک نکرده‌ایم.»

تعداد زیادی از عکسبرداری های نور پایین را نور نا غیر استاندارد طلقی میکنند. هدف از این مطلب این میباشد که شما را تشویق بکنیم که نور کم را مضر و غیر قابل بهره برداری طلقی نکنید، بلکه بسیاری در پی شخصیت هایی بگردید که عکس العمل خوبی در برابر نور موجود داشته باشند. به خاطر داشته باشید که عکسبرداری در نور پایین صرفا عکاسی در شب نمیباشد. فرصت‌های عکسبرداری در نور پایین امکان دارد در هر وقت از روز هم ظاهر بشود. به عنوان مثال، عکاسی از آبشارها در نور کم به شما امکان می‌دهد با سرعت شاتر پایین عکاسی کنید و مانع نوردهی بیش از حد آبشار شوید، در نتیجه آب در حال حرکت به شکلی نرم و ابریشمی دیده می‌شود. البته استفاده از فلاش هر شرایط کم نوری را تغییر می‌دهد، اما بیایید نگاهی به چگونگی بهبود عکاسی به صورت طبیعی در شرایط کم نور بیندازیم. در زیر به برخی از سوالات متداول در مورد تنظیمات برای عکسبرداری در نور پایین پرداخته شده است.

تصویرهای کم نور من تار میباشند. آیا یک لنز بهتر ممک اسن تاری را از بین ببرد ؟

جواب کوتاه به این پرسش بله میباشد، به عنوان نمونه یک لنز پر سرعت با بیشترین دیافراگم f/1.8، نتایج عالی تری نسبت به لنز کیت با لنزهایی با بیشترین دیافراگم f/3.5 یا f/5.6 به شما خواهد داد. ولی حتی لنزهای پر سرعت و پر هزینه، با تنظیمات اشتباه نتایج خوبی به شما نخواهد داد. بازتر شدن دیافراگم بیشتر به شما امکان می‌دهد از سرعت شاتر سریع‌تر استفاده کنید و در نتیجه تصاویر شارپ‌تری داشته باشید. به لنزهایی که حداکثر دیافراگم بیشتری داشته باشند، «سریع» گفته می‌شود زیرا به دلیل نور بیشتری که از دهانه بزرگ‌تر این لنزها وارد دوربین می‌شود، به شما امکان می دهد با سرعت شاتر سریعتر عکس بگیرید.

مهمترین تنظیم ها برای عکاسی در نور کم چه میباشد؟

1-حالت دستی

عکسبرداری در مود دستی برای موفقیت در عکاسی در نور کم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار میباشد چرا که به شما این قابلیت را خواهد داد تا همه ی جنبه‌های کارایی دوربین خود را مدیریت بکنید. شما در اصل سه مدیریت برای بیشتر کردن نوری که به حسگر دوربین خواهد رسید را دارید: سرعت شاتر، دیافراگم و ISO؛ این سه کنترل مثلث نوردهی اسم گذاری میشود و عوض کردن هر یک از این مدیریت ها امکان دارد نتیجه مثبت یا منفی در نوردهی تصاویر شما داشته باشد. پس، آموزش روش بهره برداری از آن‌ها برای برترین نتیجه، کلید عکسبرداری در نور کم میباشد. نور سنج درونی دوربین به شما نشان خواهد داد که کدام تنظیمات می بایست تغییر بکنند و در پایان تصویرهای شما به خوبی نوردهی میشوند .

2-سرعت شاتر

چنانچه مشغول عکسبرداری دستی میباشید، یک قانون جامع این میباشد که سرعت شاتر را مناسب با فواصل کانونی تنظیم بکنید. به عنوان نمونه، چانچه با فواصل کانونی 50 میلی متری عکاسی میکنید، سرعت شاتر شما نمیبایست پایین تر از 1/50 ثانیه قرار بگیرد. البته، چنانچه سوژه تصویر شما در حال تحرک میباشد، می بایست سرعت شاتر را بلا ببرید تا به اندازه کافی پر سرعت باشد و حرکت را به درست ترین حالت ممکن ثبت بکند. پس، برگزیدن سرعت شاتر کم سبب خواهد شد تا نور زیادی به دوربین شما ورود بکند ، ولی با این حرکت، احتمال خلق تاری تصاویر نیز وجود خواهد داشت.

3-دیافراگم

در اکثر موقعیت ها که نور پایین میباشد، قطعا می بایست با دیافراگم صدرصد باز عکسبرداری بکنید. ولی در شرایطی که نور مورد نیاز برای عکسبرداری با دیافراگم‌های بسته‌تر موجود باشد، عمق میدان شما بیشتر میشود . نکته ای که می بایست در نظر داشته باشید: با برگزیدن دیافراگم باز، نور زیادی به دوربین ورود خواهد کرد، ولی عمق میدان شما را کمتر میکند، که ممکن است سبب بشود بخش های با اهمیت تصاویر از فوکوس خارج بشوند.

4-حساسیت

هر مقدار ISO بالاتر برود ، دوربین شما نور زیادی را ثبت خواهد کرد اما در مقابل هر مقدار ISO زیادی داشته باشید ، نویز دیجیتالی زیادی به تصاویر خود اضافه خواهید کرد. ISO خود را تا جایی امکان پایین بیاورید و صرفا بعد از بیشتر کردن سرعت شاتر و دیافراگم حساسیت دوربین را بالا ببرید.

5-در حالت RAW عکاسی بکنید

برای برترین و زیباتر شدن نتیجه کار، عکاسی در حالت RAW پیشنهاد میکنیم، به این دلیل ساده که دوربین شما در فرمت RAW، در قیاس با فرمت فشرده jpeg جزئیات سایه زیادی را ثبت خواهد کرد.

آموزش کار با هیستوگرام و اعتماد نکردن به مسائلی که در مانیتور در دوربین مشاهده میکنید بسیار اهمیت دارد . از هیستوگرام برای تحلیل مقدار نوردهی خود بهره برداری بکنید تا بشود از برش هایلایت‌ها و سایه‌ها جلوگیری کرد.

روش گرفن تصویر اکشن(متحرک) در نور پایین؟

عکسبرداری اکشن در نور پایین ممکن است خیلی چالش برانگیز به نظر برسد و معمولا همواره شما را مجبور خواهد کرد تا با بیشترین دیافراگم ممکن عکسبرداری بکنید. زمانی که دیافراگم شما تنظیم بشود، می بایست سرعت شاتر شما هم به صحیح ترین حالت ممکن تنظیم بشود تا با حرکتی که تصمیم دارید از آن عکسبرداری بکنید مطابقت داشته باشد. البته، بسته به محیط نوری در دسترس، امکان دارد باز نیز نور کافی در دسترس نباشد. در این حالت، حساسیت دوربین را بیشتر بکنید تا نوردهی به خوبی انجام بشود. اگر تنظیم های ISO شما آنقدر بالا باشد که مقدار نویز دیجیتالی بیش از اندازه ایجاد می شود، دو گزینه پیش روی شماست: یا با استفاده از فلاش و منابع نور دیگر، نور موجود در صحنه را افزایش دهید یا با نویز کنار بیایید و سعی کنید مقداری از آن را در زمان ویرایش حذف کنید. گاهی اوقات شما باید بین ثبت یک تصویر با نویز و یا اصلا ثبت نکردن عکس یک گزینه را انتخاب کنید.

چگونه می شود سوح نویز دیجیتال را در تصویرها کم نور پایین بیاوریم؟

پاسخ راحت این پرسش این میباشد که با پایین ترین میزان ISO که میشود عکس ثبت کرد. ولی همچنین بهتر میباشد متوجه شوید کدام بخش دوربین به غیر از ایزو میباشد که نویز غیرقابل قبولی خلق خواهد کرد. همواره مطمئن بشوید که نوررسانی شما صیح باشد. چنانچه تصاویر شما نوررسانی کمی در اختیار دارد، حتی در حساسیت کم، در منطقه های سایه نویز میبییند.

به چه شکل در نور پایین فوکوس بکنیم؟

دلایل دیگر تاریک بودن تصویرها در نور پایین این واقعیت میباشد که بعضی از دوربین‌ها به گونه ای ساخته نشده‌اند که بتوانند در نور پایین به شکل عالی وضوح بکنند. در این مواقع میشود مقداری نور به سوژه‌ پرتاب بکنید تا دوربین قادر باشد بر روی آن وضوح خوبی داشته باشد. و نیز میشود از حلقه فوکوس دستی برای تنظیم با دقت وضوح خود بهره برداری بکنید. بهره برداری از نقاط وضوح میانی هم امکان دارد کمک کند چرا که این نقاط معمولاً از نوع متقاطع میباشد و پر سرعت و با دقت تر از دیگر نقطه های وضوح می‌کند.

چگونه می شود تصویرهای زیبایی را در نور پایین بگیریم؟

چهار عمل اصلی که اکثریت عکاسان حرفه ای در نور کم انجام خواهند داد:

  1. از سه پایه بهره برداری بکنید
  2. با فرمت Raw عکسبرداری بکنید
  3. در حالت دستی عکسبرداری ببگیرید
  4. از هیستوگرام بهره برداری بکنید

چگونه بهترین وایت بالانس را برای نور کم انتخاب کنم؟

وایت بالانس دوربین را مطابق با شرایطی که درون آن قرار گرفته اید تنظیم بکنید. ولی چیزی که در هنگام عکسبرداری با فرمت Raw می بایست به خاطر بسپارید، این میباشد که میشود وایت بالانس  را بعداً در هنگام ادیت تنظیم بکنید. ولی چنانچه با فرمت JPG عکس می‌گیرید، بسیار با اهمیت میباشد که وایت بالانس را در دوربین درست تنظیم کنید. در صورت بهره برداری از فرمت JPG نباید از وایت بالانس اتوماتیک استفاده کنید، چرا که ویرایش وایت بالانس تصویرهای JPG در هنگام ادیت کار خیلی مشکلی میباشد.

آیا در نور پایین میبایست ISO خود را بیشتر بکنیم یا سرعت شاتر را پایین بیاوریم ؟

با فرض اینکه در حال عکاسی با دیافراگم کاملاً باز هستید، در اکثر مواقع پاسخ دادن به این سوال آسان است. ابتدا باید سرعت شاتر خود را تنظیم کنید و به عنوان آخرین راهکار ISO را بالا ببرید. به یاد داشته باشید که افزایش ISO باعث ایجاد نویز بیشتر در تصویر می‌شود. اکثر دوربین های جدید عملکرد بهتری در کنترل میزان نویز در ایزو بالا دارند، اما همانطور که قبلاً ذکر شد، بهتر است بدانید که تا چه اندازه نویز قابل قبول است و چه حساسیتی برای دوربین شما مناسب است. در شرایطی که سوژه شما در حال حرکت است، ممکن است لازم باشد ISO را افزایش تا سرعت شاتر را به اندازه کافی سریع نگه دارید تا بتوانید حرکت را فریز کنید.

چرا تصویرهای نور کم  حتی  با بهره برداری از سه پایه شارپ نمیشوند؟

به خاطر بسپارید در اکثر مواقع کم نور شما با دیافراگم صدرصد باز (یا تقریباً نزدیک به آن) عکسبرداری میکنید، از این رو عمق میدان شما خیلی کمتر میشود. تا میشود تلاش بکنید وضوح را روی قسمتی از تصاویر که می بایست شارپ باشد قفل بکنید (حتی با بهره برداری از فوکوس کلید پشتی). نمونه موردی: در زمان عکسبرداری پرتره با نور پایین، مهم میباشد که چشم شخصیت در کانون توجه قرار بگیرد. چنانچه شخصیت شما در حال تحرک میباشد، سرعت شاتر را بالا ببرید تا جایی که حرکت تصویر را تثبیت بکنید. و نیز، از فعال بودن بودن لرزش‌گیر لنز (یا دوربین) مطئمن بشوید، چرا که این ویژگی در صورت عکاسی با سه پایه می تواند سبب تار شدن عکس شما  بشود.

نکات دیگر

در نور پایین صفحه نمایشگر دوربین خیلی شفاف تر از شرایط حقیقی به نظر می آید. پس، چنانچه دوربین شما از نظر مقدار روشن بودن صفحه نمایشگر قابل تنظیم باشد، آنرا پایین بیاورید تا حتی در زمان کم بودن نور در زمان تماشایی تصویرها، عکس شما بیش از حد روشن نشود.

کلام آخر

ترفند عکاسی در نور کم این میباشد که دوربین خود را مدیریت بکنید و درک بکنید که هر کارایی یا تنظیم های چه واکنشی نشان خواهند داد. پس، در حقیقت این نوع عکسبرداری هیچ فرقی با عکسبرداری در محیط های نوری دیگر نخواهد داشت. تنظیم های برای عکسبرداری در نور پایین را حرکتی برای بالا بردن خلاقیت در نظر بگیرید. شما علاقه مند هستید از چه شخصیت های در نور کم عکاسی بکنید؟

این مقاله را بخوانید
تجهیزات ضروری عکاسی

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط 0 / 5. تعداد: 0

اولین نفری باشید که رای میدهید.