عکاسی آنالوگ کماکان در حال فعالیت میباشد و کاربرانی که تصمیم دارند آن را آزمایش کنند نیز از شاهدان این موضوع میباشند. ممکن است بعد از تماشا کردن چند تصویر آنالوگ درون سرچ اپلیکیشن اینستاگرام خود کنجکاو شوید و یا تصویرهای آنالوگی را پیش از این دیده اید و فعالیت هایشان را دنبال میکنید. ممکن است دوربین عکاسی آنالوگ بسیار قدیمی پدر خودتان را از درون انباری پیدا کرده‌اید و تصمیم دارید بدانید که آیا کماکان مورد استفاده قرار میگیرند یا خیر! چنانچه دلایل خود را دارید، این چک لیست لوازم مورد نیاز مخصوص آغاز عکاسی آنالوگ به کاربران این سبک کمک بزرگی میکند.

دوربین ۳۵ میلیمتری SLR

انواع متفاوتی از مدل های آنالوگ در بازار موجود است ولی پیشنهاد ما به شما این میباشد که برای آغاز آموزش پایه ای عکسبرداری از ابزار راحت تر بهره برداری بکنید. یک دوربین ۳۵ میلیمتری SLR با مدیریت های دستی انتخاب بسیار مناسبی میباشد و جستجو و فعال کردن ان نیز بسیار راحت میباشد. دوربین 35 میلیمتری برعکس مدل های Rangefinder که در آن باید دو عکس روی هم واقه شوند یا TLR که تضاویر از راست به چپ معکوس میشوند زاویه ی بسیار دقیق و حقیقی از موردی که بعد از چاپ خواهید دید را به شما نشان خواهد داد. ولی در جالتی که تصمیم گرفته اید یک دوربین حرفه ای تر با نورسنج درونی خریداری بکنید، دست کم دوربینی را تهیه کنید که حالت اولویت دیافراگم را در خود تعبیه کرده باشد. چنانچه که با عکسبرداری دستی آشنایی کامل ندارید، این مود یارای بینظیری برای شما خواهد شد.

یکبار مصرف و Point and shoot چطور؟ قطعا توانایی ان را دارید از این مدل هم بهره برداری بکنید ولی در حالتی که حقیقتا تصمیم دارید عکسبرداری در مود دستی را آموزش ببینید، این مدل اصلا به درد شما نخواهند خورد. در صورت لزوم قابلیت این را دارید از این دوربین‌ها برای سرگرمی و تفریح بهره برداری بکنید. از نکات پایانی این میباشد که چنانچه دوربین شما از نورسنج درونی حمایت می‌کند، بدون شک منابع تغذیه آن را مورد بررسی قرار بدهید. این دوربین بدون منبع تغذیه قابلیت عکسبرداری در مودهای نیمه اتوماتیک را به شما نخواهند داد.

فیلم آنالوگ

قطعا توانایی ان را ندارید بدون بودم فیلم با دوربین آنالوگ عکسبرداری بکنید. برعکس عکسبرداری دیجیتال که خود دوربین به همراه لوازم جانبی دیگر مشخص میکند که تصویر نهایی ظاهرش چگونه خواهد شد، در عکاسی آنالوگ این فیلم میباشد که به سرعت پایه ظاهر تصویرها را کاربران تعیین می‌کنند. هر رول فیلم یک میزان ایزو ثابت خواهد داشت. پس ویژگی عوض کردن ایزو از ۱۰۰ به ۲۵۶۰۰ در دو تصویر پشت سر هم وجود نخواهد داشت. پس هر رول فیلم به شکل جامع مشخص کننده‌ی کنتراست میباشد، فوکوس و دیگر جزئیات مرتبط به شکل تصویر شما میباشد. به همین دلیل فیلم یکی از لوازم مهم برای عکاسی آنالوگ میباشد که نمیشود آن را فراموش کرد.

چنانچه در ورک شاپ های عکاسی آنالوگ حضور پیدا میکنید قطعا خیلی باید با فیلم حلقه‌ای سیاه و سفید کار بکنید. با اینکه این بدین معنا نمیباشد که عکسبرداری با فیلم سیاه و سفید راحت تر میشود ولی شما فضای زیادتری برای آموزش و همچنین تمرین مداوم را در اختیار خواهید داشت. گرما و زمانبندی هم در زمان پردازش فیلم‌های سیاه و سفید مانند فیلم‌های رنگی با اهمیت نمیباشد. و نیز در زمان اهر کردن این نوع فیلم قابلیت آن را دارید تا با چراغ ایمنی در اتاق تاریک مشغول به کار بشوید و معمولا به تاریکی مطلق نیاز نخواهید داشت. ونیز با فیلم سیاه و سفید ویژگی کار با تکنیک‌های خلاقانه پردازش و پرینت را به دست می آورید.

اضافه بر تصویرهای سیاه و سفید، بیشتر کلاس های عکسبرداری شما را به بهره برداری از دوربین‌های ۳۵ میلیمتر و در نتیجه فیلم حلقه‌ای سیاه و سفید ۳۵ میلیمتر ترغیب خواهد کرد. به خاطر نامدار بودن، در دسترس قرار گرفتن و هزینه کم فیلم آنالوگ ۳۵ میلیمتر، انتخاب نخست مخصوص کاربرانی که تصمیم دارند عکاسی آنالوگ را شروع بکنند این نوع فیلم میباشد. اضافه بر این پیشنهاد میکنیم با فیلم‌های همه ‌فن حریف ایزو ۴۰۰ مثل Kodak Tri-X 400 یا Ilford HP5 Plus کار خود را آغاز بکنید. چرا این ویدئو ها منعطف  و کاربر پسند میباشند. ایزو ۴۰۰ برای عکسبرداری روی دست در فضاهای باز و خیلی از فضاهای داخلی گزینه ایده‌آل‌تری است.

لنز

درباره لنز نیز برعکس عکسبرداری دیجیتال خوب است با یک لنز پرایم کار با یک دوربین ۳۵ میلیمتری را شروع بکنید. برترین انتخاب هم چیزی در وسعت فواصل کانونی ۳۵ میلیمتر تا ۵۰ میلیمتر میباشد. در صورتی که لنزهای اولیه برای مدل های DSLR لنزهایی مانند ۱۸-۵۵ زوم یا دیگر انواع لنز زوم معمولی میباشند، بهتر میباشد عکاسی آنالوگ را با یک لنز زوم مطابقت بدهید. البته این به معنی نمیباشد که لنزهای زوم در دسترس شما نخواهند بود ولی لنزهای پرایم آموزش را برای کاربران راحت خواهد کرد و اجازه خواهد داد تخصصی های مهم مربوط به نوردهی، قاب بندی و مدیریت عمومی دوربین را بیشتر بکنید.

بعد از اینکه لنزهای خود را یافتید می بایست در پی یک بادی دوربین با مانت مربوط به لنزهای خود باشید. همه ویژگی های که برای یک دوربین گفته شد به کارایی و بهره برداری از آن وابسته میباشد و هیچگونه تاثیری روی اینکه آموزش با آن تا چه میزان راحت میباشد و یا کیفیت تصویرهای گرفته شده با این مدل چقدر میباشد نخواهد داشت. به همین دلیل میباشد که پیشنهاد می‌شود آموزش را با راحت ترین لوازم که در دسترس شما هستند شروع بکنید.

لوازم مهم زاپاس برای عکاسی آنالوگ

اضافه بر دوربین و لنز، پیشنهاد میکنیم برای آغاز عکاسی آنالوگ بعضی از لوازم مهم را نیز در کنار موارد بالا به همراه داشته باشید:

  • نورسنج: اماکان دارد از خود پرسیده باشید در چه شرایط دوربین شما نیاز مبرم به یک نورسنج را خواهد داشت، و دلیل اینکه چرا حتما میباییس یک نورسنج جا نیز در کنار خود داشته باشید. یک جواب برای برای این پرسش این میتواند باشد که نورسنج درونی دوربین به حد کافی یک نورسنج اختصاصی برای بوجو آوردن نور به شکل درست عمل نمیکند. با بودن یک نورسنج دستی میتوانید میزان نوردهی قسمت های اضافی صحنه را اندازه‌گیری بکنید و برای آن‌ها به نوردهی ایده آل خود برسید. و نیز شما به یک مفهوم کلی از نوع کارایی نور و چکونگی ثبت دقیق آن میرسید. نخستین نورسنج شما توانایی آن را دارد تا یک نورسنج بازتابی یا تابشی ساده باشد و عموما لازم نمیباشد که قابلیت اندازه‌گیری فلاش را به همراه داشته باشد. نورسنج فلاش از جمله لوازمی ایست که در دراز مدت برای شما کارایی بینظیری به همراه میآورد البته در شرایطی که لازم است در پایان در داخل استودیو عکسبرداری بکنید. آخرین نحوه نورسنجی که آموزش آن کمک بزرگی به شما خواهد کرد نیز نورسنج نقطه‌ای میباشد که به شما این قابلیت را خواهد داد تا بخشی های خیلی ظریف و خاصی از صحنه را بدون قرار گرفتن تحت تاثیر آسمان خیلی روشن یا سایه‌های خیلی تیره اندازه‌گیری کنید. این نورسنج‌ها یک روش آموزش خاص خواهند داشت ولی با گذشت زمان شما دقیقا یاد خواهید گرفت که چگونه و کجا را مورد سنجش قرار دهید.
  • سه‌پایه و هد سه پایه: سه پایه یکی از لوازم بسیار مهم میباشد و به شما این قابلیت را خواهد داد که در طول شب و در هر محیط دیگری که عکسبرداری روی دست موجب گرفته شدن تصویرهای تار خواهد شد عکسبرداری بکنید و از سرعت شاترهای پایین و دیافراگم‌های بسته‌تر بهره برداری بکنید. یک سه پایه و هد سه پایه که شما توانایی ان را دارید تا بهم ادغام بکنید، باید به شکلی باشند که قابلیت تحمل وزن دوربین و لنز شما را نیز  داشته باشند. این موضوع را بررسی حداقل وزن قابل تحمل توسط هد یا سه پایه می‌توانید تشخیص دهید. و نیز شما می بایست حداکثر ارتفاع سه پایه را نیز مورد بررسی قرار بدهی تا یقین داشته باشید ارتفاع آن حداقل به اندازه‌ای میباشد که دوربین نیز هم سطح با چشم شما جایی بگیرد. ابعاد سه پایه در مود جمع شده هم یکی از فاکتور با اهمیت میباشد و به شما می‌گوید که حمل سه پایه تا چه اندازه راحت است. موارد دیگری که باید در نظر گرفت این است که به یک سه پایه سبک وزن فیبر کربن لازم است یا گزینه‌های آلومینیومی را مد نظر دارید که سنگین‌تر هستند.
  • تریگر شاتر رشته‌ای: بر عکس مدل های دیجیتالی، بیشتر مدل های آنالوگ قابلیت بهره بردن از تریگر شاتر الکترونیکی را نخواهند داشت و تریگر شاتر‌های رشته‌ای برای درگیر کردن شاتر از راه دور مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت. داشتن تریگر در کنار سه پایه برای کاهش لرزش در طول نوردهی طولانی خیلی ضروری است.
  • دفترچه یادداشت: در وقت آموزش عکسبرداری آنالوگ نوشتن نکات از تنظیم های نوردهی و دیگر جزئیات صحنه‌ای که در حال عکسبرداری از آن میباشید، مانند محیط های نور محیط خیلی لازم میباشد. با این کار میشود همه خطاهای که در وقت نوردهی انجام داده اید را متوجه شوید و همچنین مواقعی که توانسته‌اید با موفقیت یک شرایط نوری سخت را مدیریت کنید هم شناسایی کنید.
  • فیلتر کنتراست: درحالی که در دنیای دیجیتال، بیشتر در زمان ادیت باید از فیلتر استفاده کنید اما در عکاسی آنالوگ استفاده از فیلتر باید در زمان عکاسی انجام پذیرد و به همین دلیل یکی از تجهیزات ضروری برای عکاسی آنالوگ فیلتر کنتراست است. در زمان عکاسی سیاه و سفید، از فیلترهای کنتراست برای تاریک‌تر کردن یا روشن‌تر کردن تون‌ها و رنگ‌های خاص استفاده می‌شود. فیلترهایی که رنگ گرمی دارند مثل زرد، نارنجی و قرمز باعث تاریک شدن آسمان و روشن شدن رنگ‌های قرمز داخل صحنه خواهند شد. تون‌های سرد مثل سبز نیز باعث روشن‌تر شدن گیاهان و تیره‌تر شدن تون‌های پوست خواهند شد.

با وجود اینکه عکاسی آنالوگ امکان دارد در اول بسیار دلهره آور به نظر بیایید ولی یکی از مهیج ترین ژانرهای عکسبرداری میباشد که میشود آن را یاد گرفت. علاوه بر لذت بخش بودن این سبک عکسبرداری، درس‌هایی که در زمان یادگیری این سبک عکاسی فرا می‌گیرید، به شما کمک خواهند کرد چه در عکاسی آنالوگ و چه در عکاسی دیجیتال پیشرفت کنید.

آیا شما نیز تجربه‌ی خاصی از عکسبرداری آنالوگ داشته اید؟ آیا وسیله دیگری مدنظرتان قرار دارد که در لیست تجهیزات ضروری برای عکاسی آنالوگ ما قرار نداشته باشد و شما قصد داشته باشید آن را به ما  معرفی کنید؟ در صورتی که پاسختان مثبت است، می‌توانید از طریق بخش نظرات همین مطلب با ما در ارتباط باشید.

پایان

این مقاله را بخوانید
تنظیم های مهم در عکاسی از منظره