از منظر هنری موثر بودن رنگ در عکس جزو با اهمیت ترین قسمت های عکاسی میباشد. تاثیر رنگ‌ها روی احساس و سلیقه بینندگان از همه عنصرها تاثیر گذاری بیشتری دارد. به وسیله این مطلب درباره فلسفه رنگ و ارتباط‌های رنگی و نیز راهکارهای بهره بردن از آن‌ برای بدست اوردن برترین تصویر به مباحثه میپردازیم.با نمایندگی مرکزی کانن همراه باشید.

رنگ‌های سرد و گرم

دو سبک از رنگ ها وجود دارد که یکی رنگ‌ گرم و سرد میباشد. رنگ‌های گرم مانند سرخ، نارنجی و زرد. رنگ‌های سرد هم به رنگ‌های سبز، آبی و بنفش اطلاق خواهد شد. این دو گروه رنگ هر یک خالت های مختص خود را خواهند داشت و چنانچه که تصمیم داشته باشیدچهره عکس های خود را بهتر کنید، عالی میباشد از خود سوال کنید که از کدام رنگ ها تصمیم دارم بهره برداری بکنم؟

رنگ‌های گرم مهیج تر میباشند و از دید حسی هم از توانایی بالایی برخوردارند. این رنگ‌ها نگاه بیننده را به سمت خود میکشاند و سبب نگاه ویژه ی او میشود. به شکل جامع رنگ‌های گرم از رنگ‌های سرد کمتر میباشند و به همین دلیل عکس های که کمترین میزان از رنگ گرم را دارا میباشند نیز نگاه بیینده را جلب میکنند. به همین دلیل میباشد که تصویرهای ثبت شده در موفع طلوع و غروب آفتاب و نیز تصویرهای فصب پائیز از محبوبیت زیادی برخوردار میباشند.

در طرف روبرو رنگ‌های سرد هستند که ملایم تر و با وقارتر میباشند. این رنگ‌ها به ویژه در حالتی که یک رنگ گرم درون عکس هست ، در پس زمینه ناپدید خواهد شد. به شکل جامع رنگ‌های سرد به میزان رنگ‌های گرم سبب نگاه ویژه بیینده نخواهند شد اما این میئله اساسا مورد منفی محسوب نمیشود. رنگ‌های سرد ملایم تر میباشند و حی آسایش زیادی را به بیینده منتقل میکنند. طبیعت تا حد بیمشاری از رنگ‌های سرد بوجود آمده است اما در وقت غروب و طلوع خورشید امکان دارد یک صحنه آبی نیز طلائی بشود.

در این مقاله ما هر 6 رنگ اصلی (قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی و بنفش) را مورد تحلیل قرار میدهیم  و به حس های که به هر یک از رنگ ارتباط دارد خواهیم پرداخت.به خاطر خود بسپارید که حس آمیز ترین بخش ها جزو مشکل ترین حالت های عکاسی میباشد و شما توانایی آن را خواهید داشت تا به راحتی با عوض کردن شخصیت یا ترکیب‌بندی تصویرهای ثبت بکنید که احساسات مربوط به رنگ‌های ذکر شده را نخواهند داشت. ولی تاثیر رنگ برروی تصویر بسیار بیشمار میباشد و سبب متفاوت بودن تصویر شما میشود.

تحلیل حس رنگ‌ها

1- رنگ قرمز

به عنوان یکی از نایاب ترین و پر قدرت ترین رنگ‌ها در دل طبیعت، رنگ قرمز بسیار با اهمیت میباشد و تا حد بالایی برای کاربران مهیج میباشد. با اینکه یک ارتبط تاریخی میان رنگ قرمز و حس دوست داشتن و هیجان، جای شکی نخواهد بود که این رنگ یک رنگ بسیار فعال میباشد. و نیز امکان دارد رنگ قرمز برای بعضی تصویرها بسیار شدید باشد و حتی پایین ترین میزان آن هم موثر بودن بالایی از خود بر عکسها بگذارد. برای یافتن رنگ قرمز در دل طبیعت در پی درختان پائیزی، تپه های قرمز رنگ یا گه گاهی غروب آفتاب باشید. در سبک های بعدی عکاسی مانند پرتره در نظر بگیرید که هر ابزار یا آرایش قرمز رنگی که شخصیت دارد سبب نگاه ویژه مخاطب میشود و توجه از شخصیت گرفته خواهد شد. در عکاسی حیات وحش هم هر شئی قرمز رنگی مانند چشمان روشن یک غوک درختی سبب مکث بیینده روی تصویر میشود.

2- رنگ نارنجی

در قیاس با رنگ قرمز، نارنجی هم از پر مصرف ترین رنگ‌ها در طبیعت میباشد و تنها در غروب آفتاب به هیچ عنوان نمیشود آن را به دست آورد. رنگ قهوه‌ای هم یک طیف تاریک تر از نارنجی میباشد و دائما در جنگل یافت میشود.

رنگ نارنجی در تونالیته‌های متنوعی یافت میشود. از قهوه‌ای تیره‌ی دختان تا نارنجی روشن کدو حلوایی تمامی طیف‌های متفاوت رنگ نارنجی میباشند. این رنگ انتقال دهنده حس گرما میباشد و به اندازه‌ی رنگ قرمز نیز پر قدرت نمیباشد. ولی به هیچ وجه یک رنگ خنثی نمیباشد و در حالتی که در برابر یک پس زمینه‌ با رنگ سردتر واقع شود، توجه بیشتری را نسبت به خود جلب میخواهد کرد .

3- رنگ زرد

رنگ زرد شفاف تر و امیدوارانه میباشد ؛ بالاخص در شرایطی که به تنهایی در یک تصویر قرار خواهد داشت و با رنگ‌هایی مانند نارنجی و سبز ترکیب نشده باشد. با این حال ما رنگ زرد را بیشتر به شکل ترکیب‌شده میبیینم. حتی روشن‌ترین گیاهان سبز رنگ و شاداب‌ترین غروب نارنجی رنگ هم عنصری از رنگ زرد را در خود دارند.

در طرف مقابل در صورتی که شما به دنبال آن بگردید، می‌توانید رنگ زرد را به تنهایی هم داخل طبیعت مشاهده کنید. شن بیابان، برگ‌های پائیزی و حتی خورشید در ساعات خاصی از روز همگی زرد روشن هستند و در تصاویری که هدف شما انتقال احساس مثبت اندیشی و هیجان است می‌توانید از این رنگ استفاده کنید. مثل رنگ‌های قرمز و نارنجی، زرد نیز یک رنگ گرم است و هر موقع که در یک عکس وجود داشته باشد باعث جلب توجه مخاطب خواهد شد. در صورتی که به دقت نگاه کنید، همیشه روشی برای گنجاندن این رنگ داخل تصاویر خودتان پیدا خواهید کرد.

4- رنگ سبز

با آینکه رنگ آبی به خاطر آسمان و آب، پر استفاده ترین رنگ در طبیعت میباشد رنگ سبز چیزی میباشد که ما آن را با زندگی مربوط میپنداریم. ویژگی دیداری ما نسبت به رنگ‌های مختلف، طیف‌های بسیار بالاتری از رنگ سبز را می‌تواند تشخیص بدهد. به همین دلیل توانایی آن را دارید تا از طیف‌های متفاوتی از رنگ‌های سبز عمیق، سبز شاداب، سبز کهربایی، سبز تیره، سبز روشن و… را استفاده بکنید.

رنگ سبز یک رنگ زیبا و آرام میباشد. به خاطر آنکه این رنگ نمایان کننده جهان زنده میباشد سبب خلق حس آرامش در اشخاصی خواهد شد که به وقت گذرانی در دل طبیعت علاقه‌مند چندانی دارند. به این خاطر رنگ سبز، گرم‌ترین رنگ در میان رنگ‌های سرد میباشد.

5- رنگ آبی

یکی از نخستین اشخاصی که درباره مرتبط بودن رنگ‌ها و حس ها سخن گفت، گوته بود که در تئوری رنگ‌ها 1810 به این مسئله پرداخت و فرمود که رنگ آبی سبب بردن ما به طرف خود میباشد. نظرات الان هم بسیار متفاوت نمیباشد. این قسمت یکی از جاهایی میباشد که سنت‌های هنری بر حقیقت غلبه میکنند ولی ممکن است این موضوع دلایلی داشته باشد. رنگ آبی در جهان حقیقی به شکل مستقیم با فاصله در ارتباط میباشد. مه موجود در افق و نیز خود آسمان هر دو نمایان کننده ای دوردست و مسیرهای بدون درسترس میباشد.

با اینکه رنگ آبی یک رنگ شلوغ نمیباشد. این رنگ بسیار آرام میباشد و نگاه کمتری نیز به خود جلب خواهد کرد. یکی از نکات مهیج درباره رنگ آبی این میباشد که تصویرهای با رنگ آبی مورد پسند تر زیادتری نسبت به تصویرهای که رنگ گرم را دارا میباند دارد. دلایل این مسئله این میباشد که رنگ‌های شلوغ‌تری مانند سرخ و نارنجی به زیابی بر روی نمایشگر های کوچک‌تر نمایان نخواهند شد اما رنگ آبی تا حد زیادی سبب حواس‌پرتی نخواهد شد.

رنگ‌های آبی تیره و آبی روشن حس های بسیار متفاوتی را منتقل میکنند. رنگ آبی تیره امکان دارد مانند چیزی که در ابرهای تیره تماشا میکنیم، مقاوم و استرس دهنده به نظر برسد. آبی روشن آرام و مثبت‌نگر تر میباشد. هر دو رنگ در عین حال سبب منتقل کردن احساس آرامش خواهند شد و حتی یک طوفان نیز که در آن رنگ آبی است اماکن دارد موجب منتقل کردن احساس آرامش باشد.

به عنوان مرسوم ترین رنگ در جنگل و طبیعت که نیز در آسمان و نیز در آب‌ها میشود این رنگ را یافت، به احتمال بالا میشود حس های رنگ آبی را در بیشتر تصویرهای که ثبت میکنید ببینید. رنگ آبی ممکن است تکامل کننده‌ی همهی پیام‌های حس باشند که سعی خواهید کرد در یک تصویر ثبت بکنید.

6- رنگ بنفش

رنگ بنفش قطعا نایابترین و یا کمیابترین رنگی میباشد که میشود آن را به شکل ناب در طبیعت مشاهده کرد و عموملا در بعضی غروب‌های آفتاب خاص و یا گل‌ها مشاهده خواهد شد. با وجود آنکه این رنگ به شکل تاریخی مربوط به ثروت و قدرت شناسانده می‌شود ولی در عکسبرداری معمولا خیلی از حس های مرتبط به رنگ آبی را در خود به خواهد داشت. در حقیقت این رنگ عموما در طبیعت به صورت ترکیبی با رنگ آبی مشاهده خواهد شد و سبب ایجاد یک دریا یا آسمان آبی-بنفش در تصویرهای شما میشود.

رنگ بنفش حس آرامش زیادی در خود خواهد داشت. آرامش این رنگ بسیار دلنشین و معمولا غیرمنتظره میباشد. در صورتی که شانس این را دارید که این رنگ کمیاب را به عکس بکشانید یقین داشته باشید که زیادترین بهره برداری از آن خواهید برد. رنگ بنفش به اندازه‌ای غیرمعمولی میباشد که سبب خواهد شد همه ی تصویرهای شما در معرض دید بیینده قرار بگیرند.

هارمونی و رابطه های رنگ

به این مقدار که رنگ‌های تکی اهمیت دارند، روش مرتبط بودن آن‌زها هم بسیار مهم میباشد. این رابطه می‌تواند قرار داشتن ساده‌ی دو رنگ در کنار یکدیگر یا هارمونی پیچیده‌ی رنگ‌ها؛ جهان حقیقی تنوع رنگی بسیار زیادی را در خدمت شما میگذارد. بعضی از این رابطه ها عالی تر از روابط دیگر انجام وظیفه میکنند ولی برای داشتن نتیجه های دقیقی که در پی آن میباشید، به تمرین و کمی تکنیک ویرایش نیاز دارید.

1- رنگ‌های گرم و سرد

به همان شکل که بارها در این مطلب به این مسئله اشاره داشتیم، تفاوت میان رنگ‌های گرم و سرد مسئله بسیار با اهمیتی میباشد. وقتی که هر دو نوع رنگ به وضوح در یک عکس مورد بهره برداری قرار بگیرند سبب ایجاد یک کنتراست رنگی مستحکم میشوند و می‌توانند مرکز توجه تصویر شما قرار بگیرند.

در تئوری رنگ کلاسیک، تکامل کننده‌ی هر رنگ سرد، یک رنگ گرم میباشد و برعکس. رنگ‌های سبز و قرمز مکمل همدیگر میباشند و رنگ‌های نارنجی و آبی نیز همینطور. رنگ‌های زرد و بنفش نیز مکمل یکدیگر هستند.

یکی از قسمت های بسیار با اهمیتی رنگ‌های مکمل این میباشد که وقتی که این رنگ‌ها در یک تصویر مقابل هم هستند، یک کنتراست ذاتی خواهند داشت.

سخن نهایی

رنگ یکی از عمیق‌ترین مفاهیم در عکاسی است اما احساسات آن به اندازه‌ای قوی هستند که بهتر است هر زمانی که برای شما ممکن بود، به صورت آگاهانه به این موضوع فکر کنید. من همیشه تلاش می‌کنم عکس‎‌هایی خلق کنم که تا جای ممکن ساده و یکپارچه هستند و فقط یک رنگ در آن‌ها غالب باشد. همچنین در صورت امکان ترکیب دو رنگ سرد و گرم نیز ممکن است باعث جلب توجه خیلی زیادی به عکس شما شود.

با این وجود مهم‌ترین چیزی که در مورد رنگ باید به یاد داشته باشید این است که چه چیزی به نظر شما زیبا است. چه در زمان عکاسی و چه زمان ادیت عکس، رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید تاثیر خیلی زیادی روی سبک شخصی شما دارند. تصاویر برخی عکاس‌های مشهور، فقط به دلیل رنگ‌هایی که آن‌ها انتخاب می‌کنند یک ظاهر منحصر به فرد دارند. بنابراین پس از اینکه مبانی تاثیر رنگ روی عکس را متوجه شدید، بهتر است از آن‌ها در تصاویر خودتان استفاده کنید.

این مقاله را بخوانید
آموزش عکاسی Low key