راهنمای خرید دوربین کانن

راهنمای خرید دوربین کانن

راهنمای خرید دوربین کانن : در جهان امروز عموما بیشتر گوشی های همراه دوربینی با مگاپیکسل زیاد خواهند داشت ولی آیا این دوربین ها برطرف کننده نیاز عکاسان میباشند؟

در جواب میبایست گفت: نه اساسا.

یک تلفن همراه هوشمند فقط توانسته هر گجتی ( رادیو، دوربین، اسپیکر و .. ) را در خود جای بدهد ولی نمیشود به شکل کامل جای خالی هر یک از این گجت ها را پر بکنیم. در این شرایط نیاز به یک دوربین عکسبرداری خواهیمداشت تا با کیفیت بیشتری فیلم برداری بکنیم. دوربین ها معمولا ۳ دسته اند:

_ مدل های خانگی یا کامپکت

_ مدل های حرفه ای و نیمه حرفه ای

_ مدل های فاقد آینه

با آگاهی از این دسته‌بندی ها، سوال پیش می‌آید که چه دوربینی تهیه بکنیم؟

_ مزایایی مدل های خانگی این میباشد که این مدل ها همه‌چیز را در یک بسته‌ی نسبتاَ کوچک تقدیم می‌کنند.

دوربین‌ گوشی های همراه اکثرا دارای زوم اپتیکال نمیباشند، ولی خیلی سبک و دائما همراه شما خواهند بود.

دوربین‌های DSLR برای زوم، نیازمند لنزهای زوم میباشند که هر یک وسعت خاصی را پوشش خواهند داد. ولی اکثر دوربین‌های کامپکت، با داشتن لنزهایی با قدرت زوم بالا، که دست کم قسمتی گسترده ای از کاربردهای روزمره، سفرها، مهمانی خانوادگی و دوستانه و موارد دیگر را پوشش خواهند داد.

ولی کیفیت و وضوح تصاویر گرفته شده به واسطه این دو مدل قابله قیااس با همدیگر نمیباشند!

زمانی که نوبت به تهیه دوربین عکاسی می‌رسد، تقریبا تمامی کاربران به یاد دو برند معروف  کانن و نیکون خواهند افتاد. این دو کمپانی ژاپنی سالیان درازی است که نه فقط در بازار ایران، بلکه کل جهان را تسخیر خود دراورده است. چنانچه تصمیم دارید یک دوربین عکسبرداری مناسب تهیه بکنید، با نمایندگی کانن تا آخرین خط مقاله همراه شوید.

  اگر تصمیم به  خرید یک دوربین عکاسی افتاده‌اید حتما سوالات زیادی در ذهنتان وجود دارد. سوالاتی مثل این که «کدام دوربین برای شما مناسب‌تر می باشد ؟» انتخاب یک دوربین بدون داشتن اطلاعات کافی می‌تواند دلهره‌آور باشد. ما در این‌جا سعی می‌کنیم شما را برای رسیدن به بهترین انتخاب راهنمایی کنیم. حتی اگر پیش از این برای خرید دوربین‌ تحقیق کرده‌اید باز هم پیشنهاد می‌کنیم این راهنمای خرید دوربین را تا انتها بخوانید؛ چراکه ممکن است به مواردی بربخورید که در نظر نگرفته بودید.

مگاپیکسل را از یاد نبرید!

قطعا نخستین مورد از ویژگی های یک دوربین که مورد توجه ویژه کاربران قرار دارد میزان حسگر آن می باشد که با واحد مگاپیکسل سنجیده خواهد شد. مگاپیکسل در حقیقت معیاری برای اندازه گیری رزولوشن یک دوربین میباشد. در حقیت هر میزان پیکسل‌ها زیادتر باشد دقت تصاویر شما بالاتر میشود. این هیچ ربطی به کیفیت تصویر یا میزان نویز نخواهد داشت! موردی که کیفیت تصاویر را محدود خواهد کرد مقدار سنسور میباشد.

شما ممکن است هیچ وقت به دوربینی نیازمند نشوید که تعداد بالایی پیکسل داشته باشد. برای چاپ تصویر در اندازه معمولی ۶×۴ اینچ یا ۵×۷ اینچ تنها ۴ مگاپیکسل لازم خواهید داشت تا حاصل خوبی به دست بیاورید! یک دوربین ۸ مگاپیکسلی به سادگی چاپ ۸×۱۰ اینچ را انجام خواهد داد. با ۲۰ مگاپیکسل شما قادر هستید تصویرهای چاپی ۱۲ × ۱۸ اینچ بینظیر با کیفیت خلق بکنید. پس چنانچه به شکل دائمی با چاپ‌های ابعاد بزرگ سر و کار نخواهید داشت به سادگی میشود نسبت به این عدد بی‌تفاوت بشوید.

اندازه سنسور

ولی اندازه حسگر مورد بسیار ویژه ای میباشد. حسگر جایی میباشد که تصاویر روی آن شکل خواهند گرفت، پس بهتر میباشد، شانس خود را برای نتیجه های زیاد بکنید. به شکل کلی حسگر بزرگ‌تر، نتیجه بهتری حاصل خواهد کرد. حسگرهای بزرگتر نور زیادتری را نسبت به کوچکترها جمع خواهند کرد و باعث می شوند که نویز تصاویر کمتر بشود . و نیز، حسگرهای بزرگتر سبب پر سرعت تر شدن عکاسی خواهند شد؛ به این معنا که شاتر میشود برای مدت کوتاه‌تری باز باشد، که به معنای تار شدن کمتر تصویرها میباشد.

حسگرهای دوربین گوشی همراه توانایی آن را دارند تا کوچکتر از ناخن انگشت کوچک شما به نظر برسند، در حالی که بزرگ‌ترین حسگرها به ابعاد یک قاب ۳۵ میلیمتری میباشند. حسگرهای فول‌فریم، معمولا، هر چند نه منحصرا، در DSLRها یافت خواهند شد. حسگر یک اینچی نیز حسگر بزرگی میباشد و میشود آن را در بعضی از مدل های حرفه ای پیدا بکنید. DSLR های آماتوری و دوربین‌های فاقد آینه معمولا از حسگرهای APS-C بهره برداری می‌کنند. این حسگرها چندین بار بزرگ‌تر از حسگرهای دوربین‌های خانگی نیمه حرفه ای میباشند و تقریبا کیفیت مورد نیاز عکاسان پیشرفته را ارائه خواهند کرد.

حسگرهای فول‌فریم مساحتی بیش از دو برابر حسگرهای APS-C خواهند داشت و بهبود بیشتری در کیفیت تصویر عرضه می‌کنند. هرچه ابعاد سنسور اندازه بزرگتری داشته باشد، هزینه دوربین هم بالاتر برود تا جایی که برای خرید یک دوربین فول‌فریم باید ده‌ها میلیون تومان پول کنار بگذارید. بنابراین پیش از خرید مطمئن شوید که چنین سنسوری ارزش چنین هزینه‌ای را برای شما دارد.

لنز

لنز دوربین مسئله بسیار با اهمیتی میباشد که میبایست همه خریداران به آن توجه داشته باشند. دوربین‌های عکاسی در یک گروه بندی کلی به دو گروه تقسیم خواهند شد: مدل های با لنز قابل عوض شدن و مدل های که لنز آن‌ها به بادی چسبیده و غیر قابل تعویض میباشد. برای این که ببینید کدام یک از این دو نوع مناسب شما میباشند میبایست دقیقا مشخص بکنید که این دوربین را برای چه کاری میخواهید ؟ چنانچه هدف شما گرفتن عکس های با کیفیت از مسافرت ها، منظره های طبیعی و سوژهای متفاوت میباشد و عکسبرداری را به شکل تخصصی پیگیری نمی‌کنید لازم نیست دوربین شما لنز قابل تعویض را پشتیبانی بکند.

چنانچه لنز دوربین شما وسعت بیشتری از فواصل کانونی را پوشش بدهد و زوم اپتیکال مناسبی را دارا میباشد می‌تواند طیف با وسعتی از نیازهای شما را برآورده خواهد کرد. ولی چنانچه عکسبرداری را به صورت تخصصی پیگیری می‌کنید، چنانچه تصمیم دارید در ادامه با بیشتر شدن تخصص عکسبرداری خود بتوانید ویژگی های دوربین خود را ارتقا بدهید و چنانچه به شکل کلی تصمیم دارید برای عکسبرداری و لوازم خود هزینه کنید، دوربین‌های با لنز قابل تعویض مناسب شما میباشد. بیشتر افراد که در مقام نخستین دوربین خود یک DSLR تهیه بکنند، هیچ‌گاه لنز دومی برای دوربین خود تهیه نمی‌کنند و با لنز کیت این دوربین عکاسی می‌کنند. اگر شما هم هیچ‌گاه لنز دومی تهیه نخواهید کرد سعی کنید دوربینی تهیه کنید که یک لنز متصل به بدنه دارد اما دامنه گسترده‌ای از فاصله‌های کانونی را پوشش می‌دهد.

طی سال هایی که گذشت، دوربین های بدون آینه به شدت عمومیت پیدا کرده اند.این دوربین ها شباهت های بسیاری با دوربین های حرفه ای دارند، اما دارای بدنه ای کوچکتر و فاقد آینه می باشند.

راهنمای خرید دوربین کانن : (یک زیرمجموعه از دسته بندی بدون آینه ها، دوربین های میکرو چهار سوم هستند که این عنوان به اندازه سنسور آنها اشاره دارد.)

مثل دوربین های عکاسی حرفه ای، دوربین های عکاسی بدون آینه کانن هم به صورت لنزهای قابل تعویض ارائه می گردند. در مجموع، کیفیت و امکان انتخاب لنز برای بدنه دوربین های بدون آینه با دوربین های DSLR یکسان نبوده، ولی به طور قطع از این نظر بهبود خواهند یافت. در حال حاضر دوربین های بدون آینه ای که اندازه تمام فریم آنها افزایش یافته است، در اندازه مشابه دوربین DSLR های سطح حرفه ای یافت می گردد که این دسته از دوربین های عکاسی را حتی پرطرفدارتر نیز می نماید.

برای انتخاب فاصله کانونی مناسب برای هدف عکاسی خود می‌توانید از این راهنمایی استفاده کنید:

  • اگر به هر دلیلی قصد عکاسی از صحنه‌های گسترده را دارید، باید از لنزهای سوپر واید (کمتر از ۲۴ میلی‌متر) استفاده کنید. لنز سوپر واید لبه‌های تصویر را کج می‌کند و برای صحنه‌های بسیار بزرگی مناسب است که در آن اعوجاج لنز چندان به چشم نمی‌آید. چنین لنزی برای عکاسی گسترده از آسمان شب و مناظر طبیعی مناسب خواهد بود.
  • لنزهای واید یا زاویه باز (حدود ۲۴ تا ۳۵ میلی‌متر) هم صحنه‌های نسبتا گسترده را پوشش می‌دهند اما دیگر به اندازه لنزهای سوپرواید در لبه‌ها اعوجاج ایجاد نمی‌کنند. این لنزها برای عکس‌های گروهی، منظره و عکاسی خیابانی مناسب‌اند.
  • لنزهای نرمال (حدود ۳۵ تا ۸۵ میلی‌متر) برای عکاسی پرتره مناسب هستند.
  • لنزهای تله‌فوتو یا لنز زوم (حدود ۸۵ تا ۲۵۰ میلی‌متر) بزگ‌نمایی نسبتا زیادی دارند و برای عکاسی ورزشی مناسب هستند.
  • لنزهای سوپرتله‌فوتو (بیش از ۲۵۰ میلی‌متر) هم لنزهایی با بیشترین میزان بزرگنمایی هستند که در عکاسی ورزشی و حیات وحش کاربرد دارند.

فوکوس

عملکرد فوکوس فاکتور تعیین کننده بعدی است. فوکوس مناسب بخش مهمی از عکاسی است. شما به کمک فوکوس چشم بیننده را به نقطه‌ای هدایت می‌کنید که می‌خواهید آنجا را ببیند. اگر عمل فوکوس کردن به درستی انجام نشود بهترین شات‌ها هم نابود می‌شوند. هنگام انتخاب یک دوربین باید کیفیت سیستم فوکوس اتوماتیک آن را به طور جدی مورد بررسی قرار دهید. هنگامی که شما سوژه‌ای را مشخص کردید، باید بتوانید به سرعت و با دقت روی آن فوکوس کنید. برای فعال کردن سیستم فوکوس اتوماتیک، کافیست دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید و روی چیزی در کادر تمرکز کنید.

هنگام انتخاب یک دوربین عکاسی دقت کنید که آیا دوربین به سرعت فوکوس می‌کند؟ آیا این فوکوس دقیق است؟ اگر هنگامی که روی سوژه‌ای در نزدیک و سپس سوژه‌ای در فاصله دور فوکوس می‌کنید، دوربین کند باشد، یا در فوکوس مناسب روی سوژه‌ها دچار مشکل شود، شما را به دردسر خواهد انداخت.

طراحی بادی دوربین

ویژگی با اهمیت بعدی که در زمان تهیه یک دوربین اهمیت دارد این میباشد که در دستان شما چگونه احساس خواهد شد. چنانچه شما با مدل خود احساس راحتی نمینید نمی‌توانید تصویرهای درخشانی با آن ثبت بکنید. چیدمان دکمه‌ها می بایست به گونه‌ای به نظر برسد که شما قادر باشید به سادگی به همه ی دکمه‌ها دسترسی راحت داشته باشید. و نیز در زمان نزدیک کردن دوربین به چشمان خود باید با دوربین احساس راحتی بکنید.

ابعاد و وزن دوربین نیز عامل خیلی با اهمیتی میباشد. چنانچه تصمیم دارید دوربین خود را همواره در کنار خود داشته باشید می بایست دوربینی تا حد امکان سبک و جمع‌و‌جور برگزینید. چنانچه دوربین شما خیلی سنگین است، تمایل دارید که آن را در منزل نگه دارید و همه جا با خود نبرید. با چنین مدلی به هیچ وجه نمیشود خیلی با سرعت عکسبرداری کرد.

موردی که ممکن است کمتر به آن توجه بکنید دسترسی راحت و آسان به قسمت تنظیم های دوربین میباشد. ویزگی منو در هر مدلی متفاوت میباشد ولی در هر صورت شما میبایست قادر باشید بدون رفتن به دفترچه راهنما به قابلیت منو دسترسی داشته باشید. منوی دوربین نباید آنقدر پیچیده باشد که از استفاده از دوربین جلوگیری کند!

تنظیم های دستی

حالا که شما قصد دارید یک دوربین عکاسی خریداری بکنید بهتر میباشد از عکسبرداری خودکار دوربی بکنید و با تنظیم انالوگ تصویرهای با خلاقیت زیاد ثبت بکنید. به این خاطر در زمان برگزیدن دوربین عکاسی حتما بفرمایید که مود تنظیمات دستی داشته باشد. عموما مود دستی بر روی دوربین‌ها با «M» مشخص خواهد شد. در عکسبرداری به شکل خودکار دوربین ابعاد دیافراگم، سرعت شاتر و ISO را انتخاب خواهد کرد. در مود دستی تنظیم این سه عامل در اختیار شماست و میشود مدیریت بهتری بر روی تصاویر داشته باشید. ممکن است بگویید که دانش لازم از این تنظیمات را بلد نیستید، ولی دقت بکنید که از این به بعد شما یک دوربین عکاسی در اختیار خود خواهید اشت و هرچه زیادتر با آن عکاسی بکنید با این تنظیم ها نیز بهتر آشنا میشوید. در اول بهره برداری از مودهای نیمه خودکار TV و AV میشود مناسب باشد ولی به زودی آموزش میبینید که چه شکل از مود دستی بهره برداری بکنید.

چنانچه تصمیم دارید به شکل جدی عکسبرداری بکنید حتما ترجیح خواهید داد به فایل غیرفشرده یا اصطلاحا فایل خام (RAW) تصویر ها دسترسی داشته باشید. هم اکنون همه ی مدل ها این قابلیت را نخواهند داشت که فایل خام تصویرها را در اختیار شما بگذارند. دوربین‌ها عموما به شکل خودکار بر روی تصویرها پردازش خواهند شد و فاکتورهایی مثل تراز سفیدی را تا حدودی عوض میکنند و تصویر را فشرده خواهند کرد. در ظول این عملیات قسمت بیشتری از اطلاعات تصویرها از میان خواهد رفت. کسانی که به کل تخصصی کار عکسبرداری می‌کنند ترجیح خواهند داد این پردازش‌ها را خود و به یاری برنامه های عکسبرداری انجام بدهند تا تصویرها آسیب کمتری ببینند.

ویژگی‌هایی که نباید روی انتخاب شما تاثیر بگذارند!

تا اینجا با پر اهمیت ترین مسائلی که در برگزیدن یک دوربین استاندارد میبایست به آن توجه ویژه داشته باشیم آشنا هستیم. مسائل بعدی نیز وجود خواهد داشت که هرچند بودن آنها ممکن است مفید به نظر برسد ولی فاکتوری نمیباشند که بر اساس آن تصمیمداشته باشید انتخاب بکنید. در ادامه به تعدادی از این امکانات به شکل کوتاه اشاره خواهیم کرد.

عکسبرداری پاناروما

این قابلیت به شما این اختیار را خواهد داد چند عکس در قاب‌های کنار هم ثبت بکنید و در پایان یک تصویر کلی از یک صحنه گسترده به دست بیاورید.

لرزشگیر

این قابلیت سبب کم شدن تکان و تارشدگی در زمان عکاسی خواهد شد. عموما این ثابت کننده که به آن لرزشگیر اپتیکال اطلاق میشود در بادی دوربین و زمانی در درون لنز طراحی خواهد شد . لرزشگیرهای اپتیکال کیفیت بالاتری نسبت به لرزشگیرهای دیجیتالی خواهند داشت که به شکل نرم‌افزاری این کار را خواهند کرد.

فریم ریت

فریم ریت میزان تصویرهای میباشد که دوربین توانایی آن را دارد تا در هر ثانیه ثبت بکند. چنانچه تصمیم دارید عکسبرداری از صحنه‌های ورزشی یا صحنه‌های پر تحرک دیگر را خواهید داشت میبایست مدل مورد علاقه شما فریم ریت بالایی را دارا باشد.

نمایشگر در حال تحرک

بعضی از تولیدکنندگان ویزگی حرکت نمایشگر دوربین در یک یا دو محور را مهیا می‌کنند. این مورد در کارد بندی در زواییی سخت بسیار مفید میباشد.

اتصال بدون سیم

به یاری این ویژگی میشود به سادگی تصویرهای خود را به موبایل انتقال بدهید و به سرعت در شبکات اجتماعی انتشار بدهید. و نیز در بعضی از مواقع با نصب کردم اپلیکیشن مخصوص دوربین بر روی تلفن همراه هوشمند خود میشود دوربین خود را از راه دور مدیریت بکنید.

به خاطر بسپارید، اکثریت این قابلیت ها اضافی تاثیر زیادی در کارایی کلی دوربین نخواهد داشت. آنها فانتزی میباشند و می‌توانند خیلی سرگرم کننده به نظر برسند، ولی مطمئن بشوید که پیش از توجه به این مسائل حتما همه ی قابلیت های مهم که قبلا عنوان شد را مورد تحقیق قرار بدهید.

الان که با این قابلیت های آشنا هستید به سادگی میشود بسته به نیازهای خویش دوربین مورد نظر را از هر یک از گروه بندی طبقه‌بندی دوربین‌ها برگزینید. ولی در پایان این مطلب به چند نکته دیگر اشاره خواهیم کرد تا بتوانید تصمیم منطقی تری درباره نوع دوربین مناسب با نیاز خود تهیه بکنید.

نکته های آخر

چنانچه تصمیم دارید تصویرهای استاندارد و روزمره خود را با تجهیزات عالی تری نسبت به مدل های تلفن همراه ثبت بکنید ولی کماکان به شکل خودکار عکسبرداری کرده اید، یک مدل کامپکت ممکن است جوابگوی نیازشما باشد. این مدل ها هزینه کمی خواهند داشت و کار کردن با آن‌ها خیلی ساده میباشد و به دلیل وزن پایین و جثه ظریف میشود آن‌ها را همیشه به همراه داشت.

با اینکه مدل های خانگی کم هزینه میباشند، ولی محدودیت‌های مخصوص خود را هم خواهند داشت. حسگر ظریف و نبودن قابلیت تنظیم دستی از جمله این امکانات میباشند. با اینکه مدل های کامپکت ساده‌ای نیز هستند که بعضی تنظیمات دستی را در خدمت کاربران قرار خواهند داد. با این وجود با قیمت بیشتر میشود یک مدل کامپکت سطح حرفه ای خریداری بکنید که ویژگی ها و امکانات بیشتر و حسگر به نسب بزرگتری خواهند داشت.

مدل های بریج یا شبه SLR نیز مناسب اشخاصی میباشند که عکسبرداری را مقداری جدی‌تر پیگیری می‌کنند ولی تصمیم به خرید انواع لنزها برای مقاصد متفاوت عکسبرداری را نخواهند داشت و ترجیح داده اند همه نیاز خود را در یک دوربین فراهم بکنند.

چنانچه تصمیم دارید قابلیت های DSLR ها را در بادی ظریف تر در اختیار داشته باشید مدل های فاقد آینه قطعا بهترین گرینه برای خریداری خواهند بود. با اینکه این مدل ها در شرایط برابر هزینه بیشتری نسبت به DSLRها خواهند داشت ولی به نظر خواهد رسید که سالهای بعد عکسبرداری به  مدل های فاقد آینه تعلق خواهد داشت. تمامی مدل های فاقد آینه اجازه خواهند داد تصویرها را بر روی نمایشگر مشاهده بکنید بدون آنکه از عملکرد وضوح خودکار کاسته بشود. هم اکنون کفه ترازو مقداری به طرف DSLRها سنگینی خواهد کرد ولی مدل های فاقد آینه هم در حال بروزرسانی میباشند و قابلیت های را دارا هستند که نمیشود به سادگی از آن‌ها چشم پوشی بکنید. در پایان این به علاقه شما وابسته است که کدام یک را برگزینیند.

آلترناتیوها

گروه دیگری از دوربین‌ها نیز موجود میباشند که بیشتر دلیل سرگرمی خواهند داشت. این مدل ها تصویرهای متفاوت از آن چیزی که عموما دیده اید صبت خواهند کرد.

دوربین‌های چاپ سریع

این مدل های فانتزی برترین انتخاب برای گرفتن لحظه های به یادماندنی میباشند. دقیقا بعد از فشار دادن شاتر این مدل ها، یک تکه عکس از درون آن بیرون و بعد از چند ثانیه عکس بر روی آن نمایان خواهد شد. برای خریداری این مدل های هیجان انگیز می‌توانید به سایت پارس دوربین مراجعه بکنید که زیر نظر نمایندگی رسمی کانن فعال دارد تا خرید دوربین‌های چاپ سریع را به راحتی انجام بدهید..

مدل های ورزشی

این مدل ها همان گونه که از اسمشان مشخص است برای گرفتن تصویرهای در حین فعالیت‌های ورزشی تولید میشوند. بادی ظریف دارند، عموما از یک لنز زاویه باز استفاده میکنند، در مقابل آسیب فیزیکی و نفوذ آب مستحکم میباشند و ویژگی اتصال به جاهای متفاوت را دارا میباشند. اسم این مدل ها با مارک گوپرو گره خورده که باکیفیت‌ترین دوربین‌های ورزشی را طراحی می‌کند. ولی تولیدکنندگان دیگری هم وارد رقابت با گوپرو خواهد شد و مدل های ورزشی با کیفیت مورد قبول و هزینه خیلی پایین تر از گوپرو روانه بازار میکنند.

دوربین‌های ۳۶۰ درجه

این مدل ها به روزترین دسته دوربین‌ها محسوب میشوند. دوربین‌های ۳۶۰ درجه از 2 لنز فیش‌آی استفاده میکنند که در دو سمت دوربین‌ تعبیه شده است و در مجموع همه ی فضای پیرامون دوربین را تحت نظر خواهد داشت. خروجی این مدل های مهیج را میشود به یاری یک هدست VR وبر روی یک تلفن همراه هوشمند دید. این گروه از دوربین‌ها کماکان در اول راه واقع شده اند و در سالهای آتی، خیلی بیشتر از آن‌ها میشنویم.

پایان