دوربین کانن 4000D

معرفی کلی دوربین کانن 4000D

شرکت کانن دوربینی جدید از سری دوربین های DSLR  رده پایین با نام؛ دوربین EOS 4000D رونمایی کرد. این دوربین همزمان با دوربین  2000D به بازار عرضه شد. دوربین 4000D یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین دوربین DLSR با قابلیت تعویض لنز می باشد.شرکت کانن در ساخت این دوربین، رویکرد نوسازی مدلهای قدیمی خود را داشته و درصدد گام روبه جلو نبوده.

دوربین 4000D برای کسانی که بدنبال دوربینی ارزان قیمت هستند و قیمت برایشان خیلی مهم است، مناسب می باشند. شرکت کانن در ساخت این دوربین برای کاهش قیمت، سعی کرده تا بعضی امکانات ضعیف که اثر کمتری بر کیفیت دوربین دارند را حذف نماید تا قیمت آن کم شود.

دوربین کانن 4000D

حسگر و پردازشگر دوربین کانن 4000D

حسگر بکار رفته در دوربین Canon EOS 4000D از حسگر 18 مگاپیکسلی استفاده شده است. البته رزولوشن این حسگر، از نیاز کاربران بالاتر است ولی قابل مقایسه با دوربین های DSLR امروزی نیست. همچنین پردازشگر این دوربین از نوع DIGIC 4+  می باشد. بیشترین بازه حساسیت ISO 6400 می رسد.

این پردازشگر، امکان ضبط ویدئو با کیفیت Full HD 1080p را ممکن میسازد. خوشبختانه این قابلیت با توجه به حسگر بزرگ و باکیفیت دوربین، کیفیت ویدئویی قابل قبولی را بنمایش میگذارد. سرعت عکسبرداری 3 فریم بر ثانیه بود. پردازش فایل‌های خام 14 bit است.

کیفیت تصاویر و فیلم دوربین کانن 4000D

مهم‌ترین چیزی که عکاسان تازه‌کار از دوربین DSLR توقع کیفیت عکس و ویدئو‌های آن می باشد. عکس‌های باکیفیت و شارپ و با تمام صرفه‌جویی که در جوانب مختلف انجام شده، در مورد کیفیت حسگر APS-C بسیار خوب ظاهر شده. عکس‌های گرفته شده با دوربین کانن 4000D نشان‌ دهنده کیفیت بالا و محدوده دینامیکی خوب تصاویر می باشند.

تصویر گرفته شده با دوربین کانن 4000D

دوربین کانن نمونه تصویر4000D

این دوربین سرعت عکسبرداری 3 فریم بر ثانیه است. اگر به عکاسی از سوژه‌های پرسرعت، مانند عکاسی ورزشی، حیات وحش یا اکشن علاقه‌مند هستید، این دوربین برایتان کارآمد نخواهد بود.همچنین عکس‌برداری با فرمت RAW و ضبط جزئیات در ویدئو‌های Full HD، این دوربین را مجهز ساخته است.

باطری این دوربین، می‌تواند با هر بار شارژ، 500 عکس ثبت نماید. این تعداد برای یک روز عکاسی عادی کافی می باشد. این دوربین، برای عزیزانی که می خواهند دوربین را جایگزین تلفن همراهشان کنند؛ این دوربین با حسگر بزرگ 18 مگاپیکسل واقعی و لنز کیت روی دوربین، تصویری با جزئیات خوب و عمق میدانی بسیار زیباتر و قوی‌تر از یک گوشی تلفن همراه را ارائه می‌دهد.

انواع فوکوس دوربین کانن 4000D

تعداد نقاط فوکوس دوربین 9 نقطه ای زیاد نیست ولی دوربین امکان فوکوس خودکار پیوسته دارد که می تواند سوژه‌های متحرک را دنبال کند و فوکوس را روی آن‌ها قفل نماید. تعداد نقاط فوکوس 9 نقطه، در دوربین‌های DSLR دیگر قدیمی به حساب می آید.

در حال حاضر عکاسان با دوربین های که نقاط فوکوس کمتر از  9 نقطه دارند، عکس های فوق العاده زیبا ثبت می نمایند. اشکالی که این نقاط دارند تجمع به مرکز کادر است. شما باید یاد بگیرید که چگونه فوکوس را روی سوژه های کناره کادر قفل کنید و کادر تصویر را تغییر بدهید.

این دوربین دارای نقطه فوکوس مرکزی از نوع کراس یا ضربدری بوده و حساسیت بیشتری نسبت به نقاط دیگر دارد. این نقطه بیشتر از نقاط دیگر کاربردی هستند، مانند زمانی که عکاسی در نور کم عکاسی انجام می شود. نقاط دیگر در نور مناسب برای قفل کردن فوکوس روی سوژه سرعت خوبی دارند.

با توجه به کیفیت پایین نمایشگر و سرعت فوکوس پایین دوربین، استفاده از Live View برای عکس‌برداری مشکل‌ تر از منظره‌یاب اپتیکال آن می باشد. ولی وقتی دوربین روی سه پایه قرار می گیرد و عکاسی ماکرو یا طبیعت انجام دهید، این قابلیت برایتان مناسب می باشد.

طراحی بدنه دوربین کانن 4000D

در دوربین‌های DSLR و دوربین 4000D از عجیب ترین طراحی ها حذف دکمه On/Off یا روشن و خاموش دوربین است. برای روشن یا خاموش نمودن دوربین باید از دکمه ای که برای انتخاب Mode  عکس‌برداری می باشد، استفاده نمائیم. در این دوربین دکمه Dial یا دکمه انتخاب مد‌های M/Av/Tv/S را انجام میدهد، دوربین را خاموش می نماید.

با هر بار روشن یا خاموش کردن دوربین باید مد عکسبرداری را انتخاب نمائیم. همچنین چیدمان دکمه ها تغییری نداشته و هیچ یک از دکمه ها ترکیب نشده اند. قابلیت های هر دکمه، بجای ثبت شدن روی دکمه در کنار آن چاپ شده است.

دوربین کانن 4000D

دوربین 4000Dدکمه های اساسی و مهم مثل ISO یا White Balance  براحتی در دسترس می باشند. در جلوی دوربین، مانت از جنس پلاستیکی می باشد. کسانی که اقدام به خرید دوربین می نمایند، معمولاً از لنز کیت همراه دوربین استفاده می نمایند. اما مانت پلاستیکی برای استفاده از لنزهای سنگین وزن مطمئن نیست و باعث آسیب دیدن دوربین می شود.

دوربین کانن مدل EOS 4000D با لنز ۵۵-۱۸ IS II

طراحی منظره‌یاب و ارتباط بی سیم دوربین کانن 4000D

نمایشگر پشت دوربین Canon EOS 4000D، صفحه نمایشگر 2.7 اینچی با رزولوشن 230 هزار نقطه‌ای ، که در نمایش جزئیات تصاویر کیفیت خوبی نشان می دهد. امکان ارتباط بی سیم WIFI وجود دارد. با نصب نرم افزار مخصوص کانن شما قادر خواهید بود تا صفحه نمایش دوربین را روی تلفن هوشمند یا تب لت مشاهده نمائید. که این هم برای عکاسی و هم انتقال فایل های عکس ها از آن استفاده نمائید.

با توجه به اینکه نمایشگر این دوربین قابلیت لمسی ندارد، شما می توانید از طریق WIFI دکمه شاتر از راه دور با تلفن همراه خود بزنید یا روی عکس ها زوم کرده یا بررسی نمائید. بطور معمول دوربین های DSLR دارای یک منظره‌یاب اپتیکال یا نوری روی آنها موجود است.این منظره یاب 95 دردصد تصویر را در کادر پوشش می دهد و 5 درصد مابقی را از کناره های تصویر نمی بیند و دید ندارد.

لنز دوربین کانن 4000D

این دوربین با وجود مانت پلاستیکی، امکان استفاده از لنزهای کانن و لنزهای شرکت های دیگر که برای کانن ساخته شده، روی این دوربین امکانپذیر است. به دلیل جنس مانت، مانت پلاستیکی در زمان تعویض لنز سنگین وزن احتمال آسیب زدن به دوربین وجود دارد. لنز کیت همراه دوربین4000D، EF-S 18-55mm III  می باشد. این لنز از معمولی ترین لنزهای موجود در کیت‌های کانن است.

این لنز کیفیت نسبتاً خوبی دارد، اما دارای لرزشگیر نمی باشد. دوربینی با حساسیت تا ISO 6400  و با نبود لرزشگیر، عکاسی در نور کم را مشکل می سازد.

جمع بندی

شکت کانن، دوربین مدل 4000D را در یک زمان با دوربین مدل 2000D روانه بازار کرده است، تفاوت مهم میان این دو مدل در ابعاد حسگر آن‌ها میباشد. رکت کانن در دوربین مدل 2000D از یک حسگر 24.1 مگاپیکسلی بهره برداری میکند. این درحالی میباشد ‌که در دوربین کانن مدل 4000D مثل دوربین 1300D حسگر 18 مگاپیکسلی تعبیه شده است. در سنسور این مدل از قابلیت Dual Pixel Cmos بهره برداری میکند که سبب شده سریع بودن وضوح و تشخیص سوژه‌ی آن بیشتر بشود. دوربین 4000D شامل پردازنده تصاویر +4 DIGIC و فوکوس 9 نقطه‌ای میباشد، این ویژگی ها در دوربین 2000D هم وجود خواهد داشت. از دیگر اشتراکات این دو مدل ویژگی ثبت ویدئوی Full HD و Wifi درونی میباشد (دوربین 2000D قابلیت اتصال از طریق NFC هم دارد).

از طریق تماس با شماره تلفن های ذکر شده در سایت، کارشناسان فروش نمایندگی کانن شما را از ضمانت نامه و گارانتی، خدمات پس از فروش و سایر اطلاعات دقیق مربوط به خرید محصولات کانن آگاه میسازند؛ تا خرید مطمئن و آسان از نمایندگی رسمی کانن را تجربه کنید و از منافع خود در این خرید آگاه شوید.