نقد و بررسی تخصصی

دوربین کانن PowerShot SX540 HS : شرکت کانن در اوایل سال 2016 میلادی مدل های بروز در خانواده مدل های با زوم با کمی حرفه ای تولید خود را روانه بازار های جهانی کرد. مدل های خانگی با زوم بالا  PowerShot SX شرکت کانن در دسته مشهورترین تولیدات کمپانی کانن میباشد.  وسعت زوم خیلی بالا ، کیفیت عالی عکس ها در عکسبرداری و تصویربرداری و ویژگی های به اشتراک گذاری، همه و همه در قالب امکانات بدیهی مدل های بریج زوم بالای شرکت کانن میباشد. دوربین PowerShot SX540 HS از حیث کارایی قدم های رو به جلو زیادی به نسبت  تولیدات پیشین خود برداشته است.

معرفی

وسعت زوم مدل سوپر زوم PowerShot SX540 HS نبه نسبت دوربین های پیشین خود یعنی در خانواده  PowerShot SX530 HS تفاوتی نکرده است ولی از حیث کارایی قدم های خوبی رو به جلو برداشته است. کیفیت عکاسی SX540 پیشرفت داشته است و کیفیت تصاویر این مدل افزایش چشم گیری کرده است. رزولوشن تصویربرداری هم با پیشرفت قابل ملاحظه ای پیدا کرده و با به کار گرفته شدن پردازنده با سرعت بالا، این مدل کارایی خوبی در عکسبرداری پیاپی از خود بروز می‌دهد. ویژگی به اشتراک‌گذاری تصویرها به حالت بیسیم و بهره مندی از ویژگی لرزه‌گیر منحصربفر شرکت کانن دست عکاس را برای گرفتن عکسهای با خلاقیت بالا باز گذاشته است.

دوربین کانن PowerShot SX540 HS
دوربین کانن PowerShot SX540 HS

بادی دوربین SX530 نسبتا بدون نقص طراحی شده است و عکاس به سادگی به همه دکمه های این مدل اشراف کامل دارد و دستگاه برای عکسبرداری و تصویربرداری در همه وسعت زوم لنز از ارگونومی خوبی بهره مند میباشد. دوربین SX540 نیز این بادی مناسب را به در اختیار دارد و از نظر ظاهری و تولید بادی تفاوت زیادی به نسبت مدل پیشین خود نکرده است.

سنسور و پردازنده

شرکت کنون در دوربین PowerShot SX540 HS از یک سنسور CMOS BSI استفاده کرده است. این سنسور حساس بودن معادل 21 مگاپیکسل را در خود جای داده است. اگر چه بهره مندی  از حسگری با این اندازه در مدل های خانگی رایج میباشد، ولی اگر تصمیم به چاپ کردن تصاویر گرفته شده در اندازه های بزرگ را دارید شاهد پایین آمدن کیفیت عکس های خود خواهید شد. با این حال این حسگر کارایی خیلی بالای در محیط های با نور پایین را در خود جایی داده است.  ویژگی این حسگر در حساسیت های زیاد هم بسیار جال توجه میباشد و در ایزوهای زیاد همچنان عکس های با کمترین میزان نویزضبط خواهد کرد. حساسیت این حسگر تا بالاترین میزان خود یعنی ISO 3200 قابل بالا رفتن میباشد.

دوربین کانن PowerShot SX540 HS
دوربین کانن PowerShot SX540 HS

لنز

اصلی ترین قابلیت دوربین کانن PowerShot SX540 HS لنز پر قدرت آن میباشد. زوم اپتیکال 50 برابر این مدل قابلیت زوم زیادی به این مدل تقدیم کرده است و با توجه به فاصله کانونی 1200-24میلی‌متری این مدل، وسعت بیشتری از زوم برای ذخیره عکس های با خلاقیت بالا را در خدمت شما قرار میدهد. دیافراگم این مدل در اندازه این فاصله کانونی در بازترین مود خود برابر با  F3.4–6.5 است. اضافه بر 50 برابر بزرگ نمایی اپتیکال شرکت کانن روی دوربین PowerShot SX540 HS خود 4 برابر بزرگ نمایی دیجیتال هم تعبیه کرده که برای بهره مند شدن از این قابلیت در اول باید از طریق منوی تنظیم دوربین آن را فعال کرده باشید.

لرزشگیر

به خاطر بره بردن از این بزرگ نمایی بسیار پرقدرت لازمه بودن یک لرزشگیر به شکل کاملا محسوسی احساس خواهد شد. به همین خاطر از یک لرزشگیر اپتیکال با قابلیت بسیار خوبی در مهار لرزشهایی ناشی از حرکت های دوربین در SX540 HS بهره برده شده است. ویژگی ثابت کننده تصاویر هوشمند IS با تجزیه و تحلیل حرکات دوربین، یک روش اصلاح لرزش خوب برای محیط های عکاسی را اعمال خواهد کرد. برای تصویرها، قابلیتی از Normal IS، Panning IS، حالت های Macro (Hybrid) IS و Tripod انتخاب می‌کند. در زمان عکاسی از ویژگی مود های پویا IS، Powered IS، Macro (Hybrid) IS و Active Tripod IS بهرمند شده است. با وجود این هوش مصنوعی میشود بر ثبت تصویرهای زیاد تمرکز بیشتری داشت، به این منوال دوربین به تنظیم های تاثیرگذار کمک می‌کند تا تصاویر بدون حرکت را ثبت کند.

جمع‌بندی

بزرگ نمایی زیاد ، کمک گرفتن از حسگر و پردازنده پرقدرت و دیگر سخت افزارها موجب میشود تا انتظارهای بیشتری از دوربین کانن PowerShot SX540 HS  برای علاقه مندان پیش بیایید. بر همین منوال مود های متفاوت عکسبرداری از جمله تنظیم های دستی کامل، مود تقدم شاتر، مود تقدم دیافراگم و مودهای مرتبط به شخصیت های متفاوت در این دوربین طراحی شده است تا کار برای علاقه مندان به صورت راحتی قابل انجام باشد  و با توجه به لازمه های خود و موقعیت قرار گرفتن شخصیت که تصمیم به  عکسبرداری از آن را در سر دارید تنظیم ها را به دوربین کانن PowerShot SX540 HS وارد بکنید. دوربین کانن SX540 با بزرگ نمایی بسیار بالای که در خود جایی داده است برای عکسبرداری از منظره های طبیعی و حیات وحش بسیار مناسب میباشد.

این مقاله را بخوانید
دوربین بدون آینه کانن EOS R Kit 24-105mm