نقد و بررسی اجمالی

Canon EOS M3 Mirrorless Digital Camera With 15-45mm EF-M Lens

دوربین دیجیتال کانن مدل EOS M3 مدل بسیار به روز از خانواده مدل های بدون آینه یا به اصطلاح Mirrorless میباشدکه بعداز گذشت زمان زیادی روانه بازار های بین المللی شد. امکان تغییر لنز و کمک گرفتن از حسگر APS-C از M3 میتواند جز بهترین گزینه های ممکن برای انتخاب یک دوربین حرفه ای در میان عکاسان کار کشته باشد. 

ذخیره فرمت غیر فشرده‌ی تصاویر (RAW) انتخاب های علاقه مندان را به ویرایش کوچک ترین تغییرات در تصاویر بیشتر میکند.  سرعت شاتر این مدل در بازه‌ای بین ۳۰ و ۴۰۰۰/۱ قابل بالا رفتن میباشد. 

تصویربرداری Full HD از توانایی های این دوربین به روز شرکت کنون میباشد که به همراه یک مدل عکسبرداری منحصربفرد از این یمدل یک دوربین تصویربرداری بینظیر ساخته است.

مدل های بدون آینه کمکم در حال پیشی گرفتن از مدل های پیشرفته بزرگ میباشد.. این مدل با بادی بسیار کوچک و قابل حمل تر از مدل های SLR، همه قابلیت های یک مدل پیشرفته را به خوبی انجام خواهد داد. و به خاطر راحتی در حمل و نقل تا حد زیادی روی بادی، به گزینه بسیار مناسبی برای علاقه مندان مدل های پیشرفته قدمی تر شده است.

با اینکه با کمی تاخیر ، ولی شرکت کانن نیز خود را آماده ورود به بازار فروش دوربین های عکاسی رساند در میان رقیب های سرسخت خود مثل شرکت های نیکون و سونی قرارگرفت. ولی نکته‌ی‌ مهمی که این دیر رسیدن داشت این بود که شرکت کانن دیگر به هیچ عنوان زیر بار درس گرفتن از رقبای خود نخواهد رقت. هم اکنون دوربین دیجیتال کانن مدل EOS M3 یک گزینه مناسب در کنار مدل های دیجیتال بدون آینه به شمار میرود.

نمایشگر این مدلاز پوشش منحصربفرد ClearView II تولید شرکت کانن استفاده میکند.که تصاویری تا حد بالایی واضح و با کنتراست بالا، حتی در محیط های با نور زیاد مهیا میکند. این نمایشگر قابلیت این را دارد با زوایایی۱۸۰ درجه رو به بالا (برای عکاسی سلفی) تا شده یا با زوایایی ۴۵ درجه رو به پایین (برای عکاسی در زاویه‌های پایین) استفاده بشود.
روی بادی این مدل یک دکمه قابل چرخش برای جبران نوردهی (Exposure Compensation) و یک دکمه چرخان برای عوض کردن پارامتر‌های نوردهی در جلوی دکمه شاتر تعبیه شده است که بهره بردن از این مدل را در شرایط نوردهی دستی را تا حد زیادی راحت خواهد کرد.

این مدل به دلیل بهره بردن از پردازنده به روز خود، قابلیت این را در شرایط کم‌نور با حساسیت ISO 100 تا ۱۲۸۰۰ به ثبت تصاویر بپردازید که میزان بیشترین حساسیت آن تا ۲۵۶۰۰ نیز ارتقا یافته است. پردازنده پرسرعت EOS M3 علاوه بر بیشتر شدن حساسیت، سرعت عکاسی پشت سر هم ۴.۲ فریم بر ثانیه با بافر ۱۰۰۰ تصویر را برای دوربین مهیا کرده باشد . در حقیقت چنانچه تصمیم داشته باشید با فرمت JPEG به عکسبرداری مشغول شوید امکان این را دارید بدون ذره ای مکث تا ۱۰۰۰ شات (با سرعت ۴.۲ فریم) به عکسبرداری مشغول شوید که البته در حالتی فرمت RAW را روی دوربین انتخاب کرده باشید، به میزان ۵ تصویر پشت سرهم محدود خواهید شد.
ویژگی این مدل از منظر تصویربرداری تا جایی ممکن در رده مبتدی محسوب میشود.  تصویربرداری Full HD 1080p با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه در این مدل تعبیه شده است. و برای بهره مندی از آن میشود از دکمه‌ای جداگانه برای ثبت تصویربرداری بهره مند شد. 

صدای فیلم‌برداری در این دوربین به صورت Stereo ضبط می‌شود و در صورت نیاز به استفاده از میکروفون اکسترنال، می‌توانید از جک صدای ۳.۵ میلی‌متری روی بدنه آن استفاده کنید. وضعیت ضبط ویدئویی تمام دستی یا Manual Mode، امکان کنترل کامل نوردهی با استفاده از سرعت شاتر، دیافراگم و حساسیت را به شما می‌دهد.
از نکات بسیار مهم درباره این دوربین، داشتن کفشک مخصوص فلاش و امکان استفاده از فلاش‌های اکسترنال کانن و استفاده از سیستم‌های نورسنجی پیشرفته E-TTL ll است.

در حالی که این مدل با بهره مندی از یک فلاش درونی با عدد راهنمای ۵ در حساسیت ۱۰۰ میباشد که میشود فواصل کانونی ۱۸mm را پوشش دهد. این فلاش درصورتی‌که با قدرت کامل بتابد، ۳ ثانیه زمان شارژ مجدد آن طول می‌کشد و سرعت سینک شاتر آن نیز برابر ۱/۲۰۰ ثانیه است.

لنز‌های کیت

دوربین کانن EOS M3 Mirrorless 15-45mm به همراه یک لنز کیت زوم پرکاربرد EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM کانن عرضه خواهد شد.که فاصله کانونی آن معادل ۲۴-۷۲mm را در یک دوربین فول‌فریم است. کانن در این لنز از سه عدسی Aspherical استفاده کرده که میزان اعوجاج تصویر و پراکندگی نور را به حداقل می‌رساند.

همان‌طور که از اسم این مدل مشخص میباشد، این لنز به موتور وضوح STM Stepping Motor مجهز است و چه در زمان تصویربرداری و چه عکسبرداری با LiveView، وضوحی بسیار سریع و کاملاً بی‌صدا را مهیا خواهد کرد. این لنز به لرزشگیر اپتیکال مجهز است که می‌تواند تا ۳.۵ گام نوری، لرزش‌های حاصل از دست را خنثی کند.

این مقاله را بخوانید
دوربین عکاسی کانن Canon EOS 800D Body