آیا تصمیم دارید تولید محتوا در اینستاگرام خود را بالا ببرید؟ آیا در پی یک آموزش بازاریابی محتوای اینستاگرام میباشید؟ نمایندگی مرکزی کانن در این مطلب به آموزش برنامه ریزی ، خلق و بهینه کردن محتوا اینستاگرام مخصوص شغل های مختلف خواهیم پرداخت.

تولید محتوا در اینستاگرام ممکن است مقداری سخت و پیچیده باشد. گفتن مفهوم ها و بعد از آن پیدا کردن عکس های استاندارد برای فهماندن منظور خود به تمشاگر امکان دارد بسیار مشکل باشد. با اینکه محتوای اینستاگرام شما نه فقط میبایست مخصوص کاربران شما جالب به نظر برسد – بلکه میبایست از دید بصری نیز مهیج باشد.

برنامه اینستاگرام یک محیط صدرصد بصری میباشد و به شکل جامع کمپین های بازارسازی موفق در فضای مجازی تا حد زیادی بستگی به تصویرها مهیج وشگفت انگیز خواهد داشت. پس، مشکل مهم یکی کردن و هم راستا کردن مطالب نوشتاریتان با عکسهایتان میباشد.

1. به چه شکل یک محتوایی برای پروفایل خود ایجاد کنیم؟

اولین قدم برای فعال کردن یک حساب کاربری عالی در برنامه اینستاگرام، داشتن برنامه برای مطالب خود میباشد. همان گونه که عرض کردیم، با اینکه که اینستاگرام یک برنامه کاملا بصری میباشد، برای بالا بردن محتوای خود میبایست توانایی آن را داشته باشید تا حس و مفهوم خود را به صروت بصری در پروفایل کاری عنوان بکنید و به اشتراک قرار بدهید.

در زمان خلق یک الگو خاص برای اینستاگرام، می بایست به نکات زیر دقتر نظر داشته باشید:

 • رنگ های بهره برداری شده
 • فیلترهایی که روی عکس هایتان انجام میدهید
 • نوع محتوایی که تصمیم دارید ارسال بکنید

چند دقیقه به صفحه ی اینستاگرام زیر نگاه بکنید. آنها تصویر های متفاوتی با مفهوم های مختلفی را به اشتراک گذاشته اند. ولی درباره رنگهایی که بهره برداری کرده اند تا حد زیادی با دقت و با سلیقه میباشند. 

در این پیج وقتی که به پست های پایین نگاه میکنید رنگ ها به صورت طبیعی از ارغوانی به طرف قرمز(شرابی) تبدیل میشود و شما ناظر یک طیف رنگی استاندارد و هماهنگ شده میباشید.

شغل های دیگر مثل Lacoste رویکرد متفاوتی خواهند داشت. Lacoste در نگاه نخست از رنگ های مخصوص به برند خود – سفید و سبز – بهره برداری کرده است و عموما در کنار پست ها یک خط سبز و یک خط قرمز کشیده اند. این کار یک سبک شناسنامه برای این شرکت به شمار خواهد آمد، برای اینکه هر شخصی با نگاه به این المان در پست ها در میابد این تصویر برای برند Lacoste میباشد.

چنانچه تصمیم دارید دنبال کننده های پیج اینستاگرام خود را شگفتزده بکنید ،توانایی ان را دارید تا محتوای پروفایل اینستاگرام خود را به دسته بندی های پیچیده تر و بهم متصل از تصویرها و فیلم ها برگردانید.

ژانر محتوای بصری اینستاگرام شما می بایست نمایان کننده برند شما باشد. برای کمک به خلق ژانر استاندارد برای کار خود ، به این پرسش ها جواب دهید:

تصمیم دارید کاربران با کدام رنگ ها شما را بشناسند؟

بهره برداری از این رنگ ها را  در پست های پیج خود زیادتر کنید.

تصمیم دارید چه سبک محتوایی را پست بکنید؟ معرفی برندهای دیگر، عکسبرداری پرتره از شخصیت های خاص ، فروش تولیدات و…؟

حتما نیاز نمیباشد خود را به یک سبک عکاسی محدود کنید ، ولی بودن یک ایده جامع در مورد سبک محتوایی که تصمیم پست کنید بسیار حائز اهمیت است.

از چه فیلترهایی استفاده خواهید کرد؟

یکی از راه های ایجاد یک تم قابل شناسایی درپروفایل اینستاگرام شما، استفاده از فیلتر خاص برای تمام مطالب خود است. این یکی از ساده ترین راه ها برای ایجاد یک سبک و امضای محتویات شما در اینستاگرام است.

2.چگونه میشود برای محتوای اینستاگرام خود برنامه ریزی بکنید؟

زمانی که تصمیم گرفتید تم اکانت شما از نظر نگاه چه چیزی را عنوان میکند، آماده آغاز برنامه ریزی برای محتویات خود میباشد. پیش از در نظر داشتن انواع متفاوت محتوا، به آنچه تصمیم دارید با بازاریابی اینستاگرامی خود بدست آورید وقت بگذارید. آیا میزان فروش بالاتری نیاز دارید؟ آیا در پی تعامل زیادتری با مشتری میباشید؟ فالوور های زیادی لازم دارید؟ تعیین هدف خیلی اهمیت دارد، چرا که راهی که می بایست برای تولید محتوا در اینستاگرام  بروید را به شما نمایان خواهد کرد. و نیز در روز میبایست وقتی را برای تولید محتوا در اینستاگرام بگذارید.

چنانچه یک فعالیت تجاری کوچک میباشید ، امکان دارد فردی برای کنترل تمام وقت شبکه های اجتماعی خود سراغ نداشته باشید. به همین خاطر ، شما قطعا زمان زیادی برای فعالیت کردن در اینستاگرام را ندارید. با خود در باره اینکه چقدر زمان می توانید به اینستاگرام اختصاص دهید صداقت داشته باشید تا متوجه بشیود که روزانه با چه تعداد پست میشود اکانت را مدیریت کرد.

اضافه بر این، در نظر داشته باشید که چه منبع های برای بازاریابی اینستاگرامی خود سراغ خواهید داشت. یا اینکه چقدر میشود روی محتوای اینستاگرام خود سرمایه گذاری بکنید.

 • برای پخش کردن محتویات در اینستاگرام تاریخ و ساعت مشخص بکنید

الان به مخلوطی از محتویاتی که هر روز تصمیم دارید بفرستید بیاندیشید (تصویرهای تبلیغاتی ، ویدئو ها ، قصه ها ، تصویر ها و غیره). با پست کردن مطلب هاب با تنوع ، نه صرفا یک نوع ، هر چیزی را در نگاه مخاطب هاب خود مهیج و جذاب بکنید.

تفاوتی ندارد چه یک شغل کوچک دارید یا یک بیزنس تجاری بسیار بزرگ ، بهره برداری از تقویم نشر برای برنامه ریزی محتوای خود به شما کمک می کند تا به اهداف خود برسید. همچنین در طولانی مدت باعث صرفه جویی در وقت شما نیز می شود و نتایج بهتری را به همراه دارد.

 • برای خود تعیین کنید چه روزهایی قرار است پست بگذارید.
 • ساعت های پر بازدید صفحه ی خود را پیدا کنید.
 • همیشه در حال تولید محتوا باشید.
 • چندین محتوای ذخیره برای انتشار داشته باشید، تا زمان هایی که فرصت تولید ندارید از آن ها استفاده کنید.

3. به چه شکل محتوای بازاریابی اینستاگرام خود را خلق بکنیم

چنانچه شرکت بزرگی میباشید ، امکان دارد یک شرکت برای شما محتوا های ناب تولید بکند. به احتمال بالا ، شما نفراتی خواهید داشت که به شکل تمام وقت تنها بر روی فضای مجازی شما متمرکز میباشند. امکان دارد بر روی تولید محتوا ، ارسال محتوا ، بیشتر کردن دنبال کننده (فالوور) و یا مدیریت صفحه کار بکنند.

اگر در سطح شغل های کوچک میباشید، امکان دارد تمامی این ویژگی ها را در کنار خود نداشته باشید. به این خاطر ، شغل های کوچک عموما یکی از دو راهکار زیر را برای خلق محتوا در نظر خواهند داشت:

 1. آنها وقتی محتوای جدید میگذارند که فرصت داشته باشند و اتفاق خوبی را انجام بدهند.
 2. آنها محتویات خود را از پیش حاضر کرده اند و به یقین میرسند که دائما مطالب به روز پست بکنند.

تحت عنوان یک شغل کوچک، حاضر کردن محتوای به روز و به اشتراک گذاری هر لحظه کار راحتی نمیباشد. چنانچه بیشتر به در دسترس بودن و وقت خود اعتماد دارید، به احتمال زیاد نتیجه های مهیجی از اینستاگرام دریافت نمیکنید چرا که:

 • شما محتوای لازم را در اختیار ندارید.
 • شما محتوا های طراحی شده ی حرفه ای برای رسیدن به اهداف خود در اینستاگرام پست نمی کنید.
 • شما به اندازه کافی به افراد دسترسی ندارید و به اندازه کافی با آن ها معاشرت نمی کنید.

اگر در ابتدا می خواهید دنبال کنندگان (فالوور) بیشتری جذب کنید ، ممکن است تمرکز خود را روی ارسال محتوا های جذاب مانند نقل قول های الهام بخش و انگیزشی ، عکس های زیبا از حیوان خانگی و انواع مشابه محتوا های مورد علاقه ی مردم در اینستاگرام بگذارید.

اگر در حال حاضر مخاطبان مناسبی در اینستاگرام دارید و می خواهید فروش خود را افزایش دهید و کسب درآمد از راه تولید محتوا دارید، به روشی متفاوت نیاز خواهید داشت که باید با ارتقا محصولات ، خدمات و به طور کلی تجارت خود، به هدف خود برسید.

به یاد داشته باشید: اگر می خواهید از اینستاگرام نتایج خوبی کسب کنید، اطمینان حاصل کنید که برای رسیدن به اهداف خود تمام تلاش خود را انجام می دهید، این توصیه ما است: با برنامه ریزی دقیق، مرتباً وقت خود را صرف ایده پردازی، اجرای ایده های جدید و تولید محتوا کنید.

در این بخش چند راه با اهمیت وجود خواهد داشت که میبایست د زمان خلق محتوای اینستاگرام به یاد داشته باشید:

هدف های خود را همواره در فکر خود نگه دارید. هر وقت که به یک ایده برای تولید محتوا برخورد کردید ، از خود سوال کنید چه مواردی به شما در دسترسی پیدا کردن به آن هدف یاری میرساند.

از تصویرها ، فیلم و صدا های با کیفیت زیاد بهره مند بشوید. توانایی آن را خواهید داشت تصویر و کلیپ های ویدئویی تهیه کنید یا خود آنها را درست بکنید (حتی اگر با تلفن هوشمند شما باشد) ، محتوای شما می بایست از کیفیت زیادی استفاده بکند. چنانچه شدنی نبود ، آن را کنار بگذارید و بار دیگر تست بکنید.

به یقین برسید اندازه تصویرها و در کل محتوای شما برای پلتفرم صفحه  استاندارد می باشد. بیشتر ابزار و برنامه های ادیت تصاویر گزینه های تعیین ابعاد مختلفی را در خود خواهند داشت، که شامل اندازه های استاندارد برای پست های اینستاگرام میباشد.

هشتگ های مربوط به پست وارد بکنید

هشتگ ها بخش خیلی با اهمیتی میباشند.  عنوان و مقدار هشتگ های استاندارد می تواند به شما یاری برساند تا کاربران زیادی فالور شما باشند.

چنانچه شما یک برند تجاری عظیم میباشید که از اعتبار بالای برخوردار است ، امکان دارد نیاز نداشته باشید نباشد که همواره از هشتگ بهره برداری بکنید. ولی چنانچه یک بیزنس کوچک یا سطح میانی میباشید ، می بایست به هشتگ ها خیلی زیاد زمان بگذارید توجه و دست کم در هر 4تا پست 2 الی 3 تای آن هشتگ قرار بدهید. در غیر این حالت ، فرصت رسیدن کاربران زیادی را از دست میدهید.

پیش از اینکه برترین راه های بهره برداری از هشتگ را در اینستاگرام نگاه بکنیم ، فرصت آن است انواع متفاوت هشتگ اینستاگرام را مورد تحلیل قرار بدهیم.

هشتگ های مارک دار: این نوع هشتگ هایی میباشند که مخصوص به بیزنس شما میباشند. می توانید از آن ها برای خلق نام تجاری خود و جذب کاربران به مشاهده محتوای تولید شده بهره برداری بکنید. اگر هشتگی با مارک تجاری خلق کردید، اطمینان داشته باشید که مختصر ، تایپ راحت و سریع به خاطر نقش ببندد.

هشتگ های صنعتی: هشتگ هایی میباشند که مرتبط به صنعت مخصوصی مثل #عکاس میباشند. این نوع هشتگ ها عموما خیلی طرفدار دارند و صد ها میلیون محتوا به خود اختصاص داده اند.

هشتگ های خاص: چنانچه #عکاس یک هشتگ صنعتی میباشد ، هشتگی مثل # عکاسی_غذا هشتگ طاقچه ای نام دارد.

هشتگ های موقعیت جغرافیایی: این هشتگ ها توانایی ان را دارند برای شغل های فعال در موقعیت های خاص خیلی پر کاربرد است. می توانید با بهره برداری از هشتگ های مکانی مثل # تهران یا #شهر_جدید ، در پی مخاطبان زیادی باشید یا با هشتگ های مخصوص برای محله ها و جامعه خاص ، طیف بیشتری را پیگیری بکنید.

هشتگ های رویداد: هر وقت که یک رویداد بزرگ اتفاق می افتد ، عموما هشتگی در پشت آن وجود خواهد داشت ، مثل #covid19

در حالت بینظیر، می بایست تا حد ممکن از این هشتگ های متفاوت بهره برداری بکنید. و نیز ، به طور پی در پی با هشتگ های متفاوت دیگر امتحان کنید تا ببینید که چگونه آن ها بر نتایج شما تأثیر می گذارند.

اکنون که دانستید از چه نوع هشتگ هایی می توانید استفاده کنید ، در اینجا بهترین روش های استفاده از هشتگ در اینستاگرام آمده است:

همواره از هشتگ بهره ببرید.

صحی میباشد که میشود در بیشترین حالت ممکن از 30 هشتگ بهره برداری بکنید ، ولی این به معنی این نمیباشد که این راهکار خوبی میباشد تحقیقات نمایان کننده ان میباشد که داده های متناقضی درباره بهره برداری و تعامل هشتگ وجود خواهد داشت ، پس تعداد متفاوت هشتگ را تست بکنید و ببینید که چگونه بر نتیجه های شما موثر میباشند.

پیش از بهره برداری از هشتگ ها ، تحقیقات گستره انجم بدهید.

با سرچ پر سرعت هشتگ ها میشود مقدار و نوع پست ها را مشاهده کرد. پست های بیشتر ممکن است به معنی از میان رفتن پست شما در خیل عضظیم به روزرسانی ها قرار بگیرد.

برای مدیریت راحت، هشتگ های مرتبط را در یک فایل داشته باشید.

و بعد از خلق پست، مهمترین هشتگ های مرتبط به آن پست را جای گذاری بکنید.

از هشتگ های پر طرفدار استفاده کنید.

امکان دارد بهره بردن از هشتگ های معروف خیلی وسوسه انگیز به نظر برسد ، ولی حقیقت ماجرا این میباشد که پست های بسیار در این هشتگ ها حضور خواهند داشت تا پست شما در میان آن ها از بین برود. از مخلوطی از انواع متفاوت هشتگ بهره برداری بکنید: هشتگ های نامدار ، هشتگ های طاقچه ای ، هشتگ های موقعیت مکانی و غیره.

کلام آخر

زمانیکه شما یک شغل و بیزنس جمع و جور را استارت زده اید و کماکان به یک شرکت بزرگ تبدیل نشده اید، نتیجه گیری از شبکه های مجازی امکان دارد مقداری سخت می باشد.

بسیاری از مواردی که در این مطلب آورده ایم به شما کمک می کند محتوایی ایجاد کنید که به جذب فالوور و تعامل بیشتر در اینستاگرام کمک کند ، از جمله:

 1. با استفاده از یک برنامه ی ثابت برای ارسال محتویات
 2. ارسال هر روزه ی انواع متنوعی از مطالب
 3. استفاده ی ترکیبی مناسب از هشتگ ها

اگرچه گاهی اوقات در اینستاگرام شاهد پست های بی محتوا هستیم( فالوورهای جعلی ، حساب های جعلی و موارد مشابه)، اما تعداد زیادی کاربر اصلی هستند که هر روز برای دیدن محتوای جدید از دوستان ، تأثیرگذاران و برند ها به اینستاگرام سر میزنند. شما باید بتوانید با محتوای عالی و هشتگ های مناسب توجه آن ها را نیز جلب کنید.

این مطلب ادامه دارد

این مقاله را بخوانید
مفهوم فوکوس در عکاسی