دلیل اینکه اطلاعات خام اهمیت دارند چیست

تفاوت RAW و JPEG بخش دوم : پس کاربران اطلاعات مهم را دور خواهند انداخت. مشکل این است که شما با این کار بیشتر کارایی ادیت در نرم افزار های ویرایش عکس را از دست خواهید داد. برگرداندن نور، هایلایت‌ها و سایه‌ها بسیار مشکل خواهد شد.

کاربران همچنین وسعت پایینی برای تغییر وایت بالانس و نقط های سیاه و سفید عکس را خواهند داشت . به همین خاطر میبباشد که تنظیم هایی که به واسطه دوربین برروی فایل‌های JPEG اعمال میشود غیر قابل تغییر میباشند. چنانچه این به این معنی نمیباشد که شما اصلا قابلیت این را ندارید تصویرهای JPEG را ادیت بکنید. فقط به این معنی میباشد که در زمان ادیت کیفیت عکس سریعتر کم خواهد شد.

چرا تصاویر JPEG بدون ویرایش بهتر به نظر می‌رسند؟

این حقیقت دارد! تصاویر Raw زمانی که برای اولین بار روی کامپیوترتان آن را باز می‌کنید به نظر خشک و  کسل کننده می‌رسند. من خودم زمانی که تازه عکاسی را شروع کرده بودم این سوال را داشتم.

و الان جواب آن را دارم. این به دلیل داینامیک رنج موجود در بین آنها است.

داینامیک رنج مقدار جزئیات دامنه تونال در عکس است. این به معنی جزئیات در تاریک‌ترین و روشن‌ترین نقاط تصویر است. به دلیل این که تصاویر خام خیلی بیشتر این جزئیات را حفظ می‌کند، تصاویر قبل از ویرایش نسبتا بی‌روح و کسل کننده به نظر می‌رسند.

شما تنها با تنظیم چند اسلایدر در برنامه ویرایش تصویر می‌توانید این مشکل را حل کنید و می‌توانید کاری کنید که تصاویر خام خیلی بهتر از تصاویر  JPEG به نظر برسند.

این بدان معناست که شما در حال کنترل هر جنبه‌ای از نحوه عکسبرداری خود هستید.

من این صحنه را با حالت Raw + JPEG ثبت کرده‌ام تا به شما تفاوت در کیفیتی که حالات مختلف به شما ارائه می‌دهند را نشان بدهم.

تصاویر Raw تا چه اندازه ادیت احتیاج دارند

در سه کلمه، زیاد نیاز ندارند.

برای علاقه مندانی که نمی‌دانند Camera Raw چه میباشد، Camera Raw یک مبدل Raw به JPEG میباشد. این بخش هنگامی که شما یک تصویر خام را وارد فتوشاپ می‌کنید، نمایان خواهد شد.

من کمی وضوح، کنتراست اضافه کردم و هایلایت‌ها را کمی پایین آوردم. من همچنین کمی سایه‌ها را نیز افزایش دادم. کمی هم درخشندگی آبی را برای بازگرداندن رنگ آسمان افزایش دادم.

برای من این کار ۱۵ ثانیه طول کشید، به عنوان یک مبتدی ممکن است برای شما ۱ دقیقه طول بکشد. با تلاش بسیار اندک، ما می‌توانیم چیزی را جذاب‌تر از دوربین‌های خود به تنهایی خلق کنیم.

زمانی که تصاویرتان را در Camera Raw ویرایش می‌کنید، شما یک عمل غیرمخرب انجام می‌دهید زیرا این امر یک تصویر جداگانه را ایجاد می‌کند و عملیات ویرایش را روی آن انجام می‌دهد.

مگر اینکه آن پرونده جداگانه را حذف کنید، می‌توانید بعداً در هر مرحله به Camera Raw برگردید و تصویر را تغییر دهید. می‌توانید آن را به حالت پیش فرض برگردانید یا ویرایش را ادامه دهید. توجه به این نکته مهم است که تغییرات ایجاد شده در برنامه اصلی فتوشاپ در این پرونده جانبی ذخیره نمی شوند و بعداً نمی‌توانید این موارد را در Camera Raw تغییر دهید.

چه زمانی استفاده از Raw را به JPEG ترجیح دهیم؟

برای پرسشی مثل سوال بالا، جواب فقط یک کلمه میباشد، «دائما»، حتی برای تصویرهای خانوداگی استاندارد.

عکاسی به این شکل شاید زیاد خاص به نظر نخواهد رسید. ولی بعد از کمی ادیت تبدیل به تصویری بسیار با کیفیت خواهد شد.

به عنوان یک مثال، این تصویر از موزه راه آهن بخار را وقتی با خانواده بیرون بودیم ثبت کردم، در ابتدا کمی خسته کننده به نظر می‌رسید. اما بعد از کمی ویرایش آن را در به مجموعه خودم اضافه کردم و آن را فروختم.

عکاسی به صورت Raw به تصاویر شما پتانسیل بزرگی برای ویرایش می‌دهد. حتی زمانی که فکر می‌کنید به تصاویر Raw نیازی ندارید.

جمع بندی

با عکسبرداری نکردن به شکل خام، شما عکس هایتان را صدرصد تبدیل به یک چیز غیر قابل مصرف خواهید کرد.

بیشتر تصویرهای ثبت شده به صورت JPEG تا آنجا که تنها تصمیم دارید تصویرهای خیلی سریع ثبت بکنید ، عالی به نظر خواهد رسید. ولی برای تقویت کردن عکس های خود، شما باید قابلیت خود را در تقویت کامل آنها حفظ بکنید. اجازه دادن به دوربین برای تصمیم گیری در مورد ویرایش تصاویر برای شما، بخشی از سرگرمی گرفتن تصاویر را نیز از شما می گیرد.

این مهارت و تسلط در یادگیری چگونگی به دست آوردن بهترین نتیجه از آنها در ویرایشگر عکس انتخابی شماست.

تنها راه برای انجام این کار، عکاسی به صورت Raw است.

بنابراین از این به بعد تنها به صورت Raw عکاسی کنید و ببینید که تا چه اندازه در روند عکاسی شما تاثیر گذار است.

تفاوت RAW و JPEG بخش اول

این مقاله را بخوانید
مفهوم فوکوس در عکاسی