تفاوت لنز واید و تله فوتو : برای کاربران تازه کار، گزینه نخستین لنز از میان بسیار زیاد لنزهایی که در بازار موجود میباشد حرکت بسیار مشکلی میباشد. در این مواقع چاره کار این میباشد که یک لنز همه فن حریف خریداری بکنید که همه ی فاصله های کانونی مورد نیاز مخصوص شما را پوشش بدهد. ولی بعد از آینکه تبحر لازم را کسب کردید و لازم به بیشتر شدن تجهیزات خود داشتید، می بایست لنزهایی خریداری بکنید که فاصله های کانونی بسیار زیاد یا کوتاهی را پوشش میدهند.

هم لنزهای واید و هم لنزهای تله فوتو بسیار زیاد برای کاربران ارزشمند میباشند چرا که میدان دید بینظیری در خدمت آن‌ها قرار خواهد داد که نمیشود با چشمان خود آنها را رصد کرد. در حالتی که به نام این دو نوع لنز دقت  بکنید قطعا درمیبابید کارایی هر یک از آن‌ها چه میباشد ولی بعد از اینکه از یک دوربین DSLR یا بدون آینه که قابلیت بهره برداری از هر دو فواصل کانونی واید و تله را به شما خواهد داد بهره برداری بکنید درمیابید که این لنزها مقداری بالاتر از میدان دید متغییر را در خدمت شما قرار میدهند.

چناتچه برای شما نیز پرسشی مطرح میباشد که میبایست کدام نوع لنز را به اهداف خرید خود بیافزاییم، اطلاع از روش کار هر یک از این لنزها و مشاده تصویرهای که هر یک از آن‌ها میشود ثبت کرد کمک بسیاری به شما میکند . در صورت بهره برداری درست، هر کدام از این لنزها میشود به شما کمک بکنند که عکاس حرفه ای تری بشوید.

لنزهای واید

همان گونه که از نام آن‌ها پیداست، لنزهای واید (به انگلیسی Wide-Angle lenses) یک محدوده دید گسترده تری از 64 تا 180 درجه را در خدمت شما قرار خواهند داد. این لنزها فواصل کانونی کمتری خواهند داشت که با عددهای کوچک‌تر نشان داده خواهند شد و میدان دید آن‌ها عرض زیادی نسبت به لنزهای نرمال دارد.

وقتی که با بهره برداری از لنزهای التراواید یا Fisheye که فواصل کانونی عریض‌تری از 14 میلیمتر دارند عکسبرداری کرد اید، تصاویر شما در لبه‌های بیرونی کادر دچار اعوجاج میشود. این نوع لنز ممکن است تصویرهای منحصر به فردی برای شما ایجاد بکنند اما به خاطر اعوجاجی که ایجاد می‌کنند، تمامی تصویرها نمی‌توانند از آن‌ها بهره برداری بکنند.

همانگونه که میبینید لنزهای واید قسمت عمده ای از صحنه را به تصویر کشیده اند. این مسئله در برخی مواقع که تصمیم دارید عنصرهای بیشتری درون قاب تصاویر شما موجود می باشد، به تصاویر خود محتوای زیادی بدهید و یا یک بستر ویژه برای شخصیت خود ایجاد بکنید بسیار حرکت مناسب میباشد.

و نیز درک میکنید وقتی که از زاویه های پائین‌تر برای عکسبرداری بهره برداری می‌کنید، قلب تثاویر بسیار دورتر به نظر می آید. این مسئله سبب میشود پرسپکتیوهای مهیج میشود و با اضافه کردن عمق به تصاویر سبب میشود که بیینده چیزهای زیادتری برای تماشا کردن داشته باشند.

به خاطر کشیده شدن لبه‌های کادر، خط های درون تصویر و خط افق کمی خمیده به نظر خواهد رسید. این اعوجاج همواره عالی به نظر نخواهد رسید. به خصوص در صورتی که تصمیم گرفته باشید عکس پرتره بندازید و به این دلیل اطلاع از اینکه چه زمانی باید از لنزهای واید استفاده کنید خیلی ضروری است.

چه وقتی از لنزهای واید بهره برداری بکنیم؟

  • عکسبرداری از ظروف غذا و یا گروهی از اشخاص در محیط‌های بسته
  • نشان دادن فضای صدرصد یک اتاق
  • کامل تر نشان دادن یک فیلم یا تصویر
  • عکسبرداری از ساختمان‌ها برای عکسبرداری معماری در محیط های باز
  • عکسبرداری از منظره های شهری و منظره های طبیعی پانوراما
  • عکسبرداری سلفی
  • ایجاد تصویرهای انتزاعی و هنری
  • خلق فاصله بصری میان سوژه و پس زمینه

لنزهای تله فوتو

لنزهای تله در برابر فاصله های کانونی بلندتری خواهند داشت و برای نزدیک‌تر آوردن شخصیت ها و صحنه‌هایی که در دوردست میباشند کاربرد خواهد داشت. مانند لنزهای واید، این لنزها هم به دو صورت پرایم (فاصله کانونی ثابت) و زوم در  بازار موجود میباشند.

جمله ی تله فوتو یک کلمه‌ی عمومی برای اشاره به لنزهایی میباشد که فواصل کانونی آن‌ها سبب خلق یک میدان دید بسته میشود و عموما این فواصل کانونی بالاتر از 80 میلیمتر میباشد. این لنزها به سه گروه متفاوت تقسیم بندی میشود:

  • لنزهای تله کوتاه: فواصل کانونی این لنزها میان 85 تا 135 میلیمتر میباشد و برای بهره برداری روزمره مناسب میباشند چرا که اندازه آن‌ها خیلی کوچک میباشد و وزن کمی نیز خواهند داشت.
  • لنزهای تله متوسط: این لنزها بزرگ‌تر، بلندتر و سنگین‌تر میباشند چرا که فواصل کانونی آن‌ها میان 135 میلیمتر و 300 میلیمتر میباشد.
  • سوپر تله فوتو: با فاصله های کانونی زیادتر از 300 میلیمتر، این نوع لنز بزرگنمایی تلسکوپی را در خدمت شما میگذارد و به دلیل وزن زیادآن میباشد که، که امکان ندارد روی دست از آن بهره برداری بکنید.

متاسفانه هر مقدار که فواصل کانونی لنز بیشتر باشد، تصویرها شما تار تر میشوند. برای رفع این خطا بعضی از لنزهای تله فوتو رده بالا، ماکزیمم دیافراگم بازتری خواهند داشت تا قابلیت رسیدن نور زیادی به حسگر دوربین مهیا خواهد شد.

به جز قابلیت بزرگ نمایی کردن به شکل اپتیکال به جای بزرگ نمایی دیجیتال، که در آن صرفا پیکسل‌های وسط تصاویر بزرگ‌نمایی خواهند شذ، لنزهای تله فوتو اتدازه شخصیت را هم نسبت به پس زمینه تغییر خواهد داد و سبب میشود که پس زمینه بزرگ و در فواصل نزدیک‌تری نسبت به شخصیت دیده شود.

وقتی که این فشردگی در کنار عمق میدان بسته‌تر واقع شود، بوکه‌ی نرم‌تر و بزرگتری نسبت به وقت بهره برداری از لنزهای واید خواهید داشت. این افکت برای زمان های میباشد که تصمیم دارید پس زمینه داخل تثویر قرار بدهید و در عین حال سوژه نیز در فوکوس قرار داشته باشد مناسب است.

چه زمانی باید از لنزهای تله فوتو استفاده کنیم؟

بزرگترین دلیل برای بهره برداری از لنزهای تله فوتو نزدیک‌تر شدن به فعالیتی که در حال رخ دادن میباشد و نزدیک‌تر شدن به صحنه بدون نزدیک شدن فیزیکی میباشد. با این حال به خاطر وزن زیاد و هزینه زیاد این لنزها، تمامی افراد قدرت تهیه و یا بهره برداری از این نوع لنزها را نخواهند داشت. به این خاطر پیش از اینکه بودجه خود را صرف تهیه یک لنز تله فوتو بکنید، می بایست تصمیم اتخاذ بکنید که آیا موارد زیر هم از هدف های عکاسی شما میباشد یا خیر!

  • عکسبرداری اتفاقات ورزشی از بغل زمین مسابقه
  • پوشش رویدادهایی که میبایست لحظه های کلیدی را بدون خلق مزاحمت ثبت بکنی و یا نمیشود از لابه لای جمعیت رد بشوید
  • عکسبرداری حیات وحش و طبیعت حرفه‌ای
  • عکسبرداری از ستاره‌ها
  • ثبت تصویرهای بسته و یا کلوز آپ از ماه
  • کم شدن فواصل بصری میان شخصیت و پس زمینه
  • ایجاد بوکه‌ی مهیج

لنز نرمال چیست؟

لنز نرمال به لنزهایی اطلاق خواهد شد که ویژگی های تقریبی آن نزدیک به ویژگی های چشم یک انسان میباشد. به بیانی ساده تر، تصویرهای که با لنزهای نرمال ثبت خواهند شد بالاترین نزدیکی را با شئی که ما در جهان حقیقی مشاهده میکنیم خواهند داشت. این مسئله ارتباطی با دیافراگم نخواهد داشت بلکه به شکل کامل به فواصل کانونی لنز مورد نظر وابسته میباشد.

قیاس چشم انسان با دوربین عکاسی کار بسیار مشکلی میباشد چرا که این دو کارایی صدرصد متفاوتی با همدیگر خواهند داشت. چشم‌های ما معادل هیچ لنز خاصی نمیباشد اما لنزهای بیشتری در سطح بازار موجود میباشد دارند که فواصل کانونی آن‌ها معمولا شبیه به چیزی میباشد که با چشم‌های خودمان مشاهده میکنیم. البته همواره بعضی تغییرهای کوچک وجود دارد اما تصویرهای شما مشابه به تصویرهای ثبت شده توسط لنزهای واید و یا تله فوتو دچار انحراف نخواهند شد.

بر روی دوربین‌های فول فریم به لنزهایی که فواصل کانونی آن‌‎ها 50 میلیمتر میباشد لنز نرمال نامیده خواهد شد. این استاندارد به واسطه ایجاد ویزگی های دوربین لایکا یعنی اسکار برناک تنظیم میشود و معمولا یک مقدار دلخواه میباشد. در جهان حقیقی هر لنزی با فواصل کانونی بین 40 میلیمتر و 58 میلیمتر هر چیزی را آنگونه که با چشم‌ انسان می‌بینیم نشان داده خواهد شد.

در دوربین‌های کراپ سنسور هم یک لنز نرمال به لنزهای 35 میلیمتری نامیده خواهد شد اما می‌توان همه ی لنزهایی که فواصل کانونی آن‌ها میان 28 تا 36 میلیمتر میباشد را جزء این خانواده قرار بدهیم.

سخن پایانی

بعد از آموزش افکت‌های منحصر به فردی که لنزهای واید و تله فوتو امکان دارد ایجاد بکنند، درمیابید که نمیبایست این لنزها را با همدیگر اشتباه بگیرید. وقتی که لازم است میان این دو یکی را برگزینید، میبایست ببینید که به یک لنز تله فوتو لازم است و یا یک لنز با زاویه دید واید.

برای انتخاب با دقت فواصل کانونی، پیش از هر چیزی می بایست در عکسبرداری با فاصله کانونی متفاوت را تجربه بکنید. اینکه خودتان نتایج خلق شده به واسطه زاویه های دید متفاوت را مشاهده بکنید، سبب میشود که برترین لنز ممکن را برای سبک موردنظر خود برگزینید.

پایان

این مقاله را بخوانید
ایده‌های عکاسی