تشخیص باتری‌ اصل و های کپی : از مهمترین، و نیز پرمصرف‌ترین لوازم جانبی دوربین عکاسی منبع تغذیه و یا باتری آن است. بدون بودن منبع تغذیه، حتی برترین و کارکشته ترین دوربین‌های عکاسی و تصویربرداری نیز نمی‌توانند برای ما کارایی خاصی داشته باشند. دوربین‌های عکاسی شامل منابع تغذیه قابل شارژ هستند و بدون شک شارژ کردن منبع تغذیه یکی از استرس های تمامی عکاسان است تا زمانی که باتری دوربین آن‌ها تمام شود به شرعت بتوانند آن را دوباره شارژ بکنند یا منبع تغذیه اضافی که به همراه خود خواهند داشت جایگزین آن بکنند تا کارشان راه بیافتد.

همیشه کاربرانی که دوربین تهیه می‌کنند با مشکل روبرو شدن با انواع لوازم و تجهیزات غیر اصل در بازار مواجه خواهند شد. و نیز از با اهمیت ترین نگرانی های عکاسان مقدار شارژ منبع تغذیه دوربین میباشد به این خاطر نیاز میباشد از باتری‌های اورجینال برای دوربین خود بهره برداری بکنیم تا وقت زیادی را بدون استرس و نگرانی و با خیال اسوده بتوانیم از دوربین خود بهره برداری بکنیم. و نیز چنانچه بدانیم به چه شکل از منبع تغذیه دوربین خود محافظت بکنیم و با ساختار آن کامل آشنا بشویم امکان دارد عمر آن را زیاد تر از حد استاندارد نگه داریم تا زمان زیادی بتوانیم با دوربین خود تصویر ثبت بکنیم.

با از بین رفن منبع تغذیه دوربین لازم میباشد شما به تهیه منبع تغذیه اضافی اقدام بکنید برای این حرکت پیش از تهیه میبایست به شکل کامل نحوه تشخیص باتری‌های غیر اصل از باتری‌های اورجینال را بخوانید و تفاوت‌های آن‌ها را درک بکنید تا بشود انتخاب مناسب را برای خود برگزینید. به این نکات دقت زیادی بکنید که اگر شما از باتری‌های غیر اصل در درون دوربین خود بهره برداری بکنید این منابع تغذیه کارایی استاندارد دوربین را تحت تاثیر قرار خواهند داد. در منابع تغذیه متفاوت تشخیص اورجینال بودن از غیر اصل بودن متغییر است به این خاطر نیاز میباشد پیش از آن در مورد نوع دوربین و باتری خود کاتالوگ آن را مطالعه کرده یا در فضای مجازی سرچ بکنید.

سری باتری‌های اورجینال تولید شده توسط کمپانی های با عتبار دوربین

به شکل کلی میبایست متوجه باشید کمپانی های عرضه کننده دوربین از چهار سری منبع تغذیه بهره برداری می‌کنند که باتری‌های با اصل بودن و خوبی به شمار میرود و تهیه آن‌ها برای شما مناسب میباشد.

 • سری NP: این مدل منبع تغذیه برای دوربین‌های عکاسی بزرگ میباشد و توانایی زیادی برای دوربین‌های سری پیشرفته خواهد داشت.
 • سری BP: این سری از منابع تغذیه برای مصرف کننده و افراد نیمه حرفه‌ای تولید میشود.
 • سری NB : این مدل منابع تغذیه دوربین عکاسی برای دوربین‌های مصرف کننده میباشند و در قیاس با سری BP ظریف تر و کوچک‌تر میباشند.
 • سری LP : دامنه پیشرفته به روز و سبک‌تری خواهند داشت و از سری NP هم بالاتر میباشند.

تنها سری NP منابع تغذیه از جنس نیکل خواهند داشت. باقی‌ آنها باتری‌ها لیتیوم یونی میباشند. دامنه سری BP گسترده‌ترین مدل میباشد و در مدل‌های EOS بیشتر از دیگر مدل‌ها از این منابع تغذیه بهره برداری میشود. منابع تغذیه لیتیوم یون به اندازه باتری‌های نیکل قدرتمند میباشند ولی وزن آن‌ها بین 20 تا 35درصد کمتر میباشد. این بهینه سازی در وزن بدون هیچ‌ کم شدن انرژی از مزایایی با اهمیتی میباشد که در دوربین‌های دیجیتال به شکل استانداردی به چشم میخورد. مدل‌های متفاوت باتری‌های دوربین‌ عکاسی لیتیوم یون تحت تاثیر اثر شارژ حافظه قرار نخواهند گرفت و حاوی کادمیوم و جیوه نمیباشند. شما با بررسی زیادتر مدل‌های متفاوت باتری‌ها و سری‌های آن به همراه جنسی که دارند می‌توانید بهترین مدل باتری متناسب با دوربین خود را شناسایی و خریداری کنید.

تفاوت باتری ‌های اصلی و HC

 • مدت نگه داشتن شارژ در منابع تغذیه غیر اصل کم تر از باتری‌های اورجینال میباشد و بدون شک یکی از با اهمیت ترین دلیل های اضرار به بهره برداری از باتری لورجینال برای مدت نگهداری شارژ آن است.
 • چنانچه باتری شما غیر اصل است و معمولا در مدت ضبط یک برنامه شصت دقیقه هسید در طول آن به سه باتری غیر اصل احتیاج خواهید داش حال چنانچه از باتری اورجینال بهره برداری بکنید یک باتری و در کل یک باتری و مقدار بسیار  کمی از باتری دوم قطعا کار شما را راه خواهند انداخت.
 • بودجه بالا و بدون منطق باتری‌های غیر اصل از با اهمیت ترین مواردی میباشند که می بایست به آن توجه ویژه ای داشته باشید. جدا از آن که عوض کردن بیش از اندازه باتری در کار عکسبرداری و تصویربرداری ما اشکال و وقفه خلق خواهد کرد، مبلغی که برای تهیه سه باتری غیر اصل پرداخت میکنید قطعا برابر با تهیه یک باتری اورجینال میباشد. با اینکه اگر شما باتری اورجینال تهیه بکنید از کیفیت آن خیالتان راحت میشوید و به مراتب کیفیت کار شما هم بیشتر خواهد شد.
 • باتری‌های غیر اصل به خاطر اشکالاتی که در مراحل تولید امکان دارد برای آنها به وجود بیایید ممکن میباشد سبب خراب شدن دوربین شما بشوند. در حقیقت اتصالات غیرقابل پیش‌بینی سبب خرابی قسمت های از دوربین خواهد شد که ممکن است هزینه‌های بسیاری را به شما وارد بکند. این موارد ممکن است در زمان کم به چشم شما نخورد ولی در دراز مدت بدون شک دوربین شما را دچار اشکالاتی میکند در حالی که شما با در اختیار داشتن باتری اورجینال هیچ‌ یک از این اشکالات را تجربه نمیکنی و بدون شک روند عالی تری را طی خواهید کرد و دیرتر فرسوده و خراب خواهد شد .
 • کم شدن به یکباره منبع تغذیه دوربین از دیگر نکان چشم‌گیری میباشد که در باتری‌های غیر اصل آن را تجربه میکنی. خالی شدن به یک باره منابع تغذیه غیر اورجینال سب خاموش شدن ناگهانی دوربین شما خواهد شد. این اتفاق در زمان فیلم برداری ممکن است خیلی خطرناک به نظر برسد و سبب آسیب دیدن دوربین شما بشود و حتی شاید تصویرهای که ثبت کرده‌ایم را از دست بدهیم.
 • از دیگر مسائلی که ممکن است در باتری غیر اصل تجربه بکنید انفجار باتری میباشد. این انفجار امکان دارد به خاطر بهره برداری از مواد اولیه بد تعبیه شده در ان باشد. انفجار منبع تغذیه می‌تواند سبب شکاف برداشتن لایه نازک و فشرده میان سلول‌های باتری و در نتیجه سبب متصل شدن کوتاه داخلی و باد کردن یا انفجار باتری در درون دستگاه بشود.
 • ظرفیت یا آمپر ساعت باتری که به آن میلی آمپر هم اطلاق خواهد شد روی منابع تغذیه دوربین درج خواهد شد در منابع تغذیه تقلبی امکان دارد در ظاهر مثل باتری‌های اورجینال میزان میلی آمپر نصب شده روی آن‌ها با اصل تفاوتی نداشته باشد اما در واقعیت تفاوت بسیاری دارند و همین موضوع باعث زود خالی شدن شارژ باتری‌های تقلبی می‌شود.
 • منابع تغذیه  غیر اصل و اورجینال ممکن است در ظاهر صدرصد مشابه به یکدیگر باشند و نشود آن‌ها را از همدیگر تشخیص بدهید پس برای جلوگیری از این مسئله و اطمینان صدرصد تلاش بکنید قطعا باتری مورد نظر را از فروشگاه های با اعتبار برای خود تهیه بکنید.
 • در منابع تغذیه های اورجینال بخشی به نام تنس خواهیم داشت که طبق آن دوربین ما باتری را تشخیص می دهد و این مسئله سبب خواهد شد چنانچه باتری شما به شارژ صدرصد برسد شارژر اتوماتیک غیرفعال بشود تا باتری سلامت کامل آن را حفظ بکند ولی در منابع تغذیه غیر اصل این مسئله پیش‌بینی نشده میباشد و به باتری شما به راحتی آسیب خواهد رساند.
 • کارشناسان دوربین از وزن، جنس بادی و شکل ظاهری منبع تغذیه دوربین همان اول باتری غیر اصل را از اصلی تشخیص بدهید. تلاش بکنید قطعا به فروشنده متذکر که در فاکتور تهیه شما ذکر بکنید که نوع باتری شما اصلی باشد.
 • متخصصان تعمیرات دوربین در مجموعه خدماتی تعمیرگاه مرکزی دوربین به سادگی اصل بودن باتری را در وقت تهیه تشخیص خواهند داد و میشود شما را در این زمینه راهنمایی بخواهید.
این مقاله را بخوانید
تنظیم های مهم در عکاسی از منظره