برترین دوربین‌های کانن : شرکت کانن مدل های متفاوتی در اندازه، اشکال و هزینه های متفاوت را به بازار های دوربین عکاسی معرفی کرده است. و گستره تولیدات این شرکت از مدل های کامپکت تا مثل های DSLR تازه کار که برای آموزش علاقه مندان دارند و مدل های خانواده EOS-M که برای تصویربرداری کارایی دارند متلف میباشند. هر آنچه که علاقه مندان به آن نیاز داشته باشند،شرکت کانن یک محصول بینظیر برای آن خواهد داشت. در ادامه‌ی این مطلب به تحلیل برترین دوربین‌های کانن  میپردازیم. با نمایندگی رسمی کانن همراه باشید.

شرکت کانن بیش از هر موردی برای مدل های دارای لنز قابل تعویض خود نامدار میباشد که به دو حالت دوربین های بدون آینه و DSLR در بازار های جهانی موجود میباشد. صحبت های بیشماری در خصوص این مسئله گفت میشود که مدل های بدون آینه بهتر میباشند یا مدل های DSLR ؟ اما از جایی که شرکت کانن هر دو نوع مدل را عرضه می‌کند، حق انتخاب این را دارید تا تولیدی که تا حد نیاز با اهداف شما هم راستا میباشد تهیه بکنید.

با اینکه که بحث مورد نظر ما مدل های EOS R5EOS R6 اسمیباشدت . ولی نباید از دوربین کانن EOS RP  غافل بشویم برای اینکه یک مدل با کیفیت عالی میباشد که با هزینه های منطقی و استاندارد عرضه میشود.

برترین دوربین‌های کانن در سال ۲۰۲۰

دوربین‌های DSLR

بیشتر مردم اعتقاد دارند که مدل های DSLR دیگر قدیمی شده است و در روزهای نزدیک مدل های فاقد آینه جانشین دوربین های امروزی خواهد شد  ولی مدل های DSLR نیز ویژگی های خیلی زیادی برای تولید دوباره خواهند داشت از این ویژگی های میشود به بادی عالی این مدل ها، چشمی اپتیکال شفاف، عمر منبع تغذیه بالا و با ارزش در برابر هزینه ای که بابت خرید این دوربین ها پرداخت خواهید کرد اشاره میکنیم. مدل های DSLR شرکت کانن به دو دسته مدل های APS-C که مخصوص کاربران تازه کار و علاقه‌مند به عکسبرداری کارایی عالی خواهند داشت و مدل های فول‌فریم که مخصوص کاربران حرفه‌ای کارایی بنظیری دارد دسته بندی میشوند.

۱- دوربین کانن EOS 250D

نقاط قوت:

 • وزن سبک، کاربری آسان
 • عکاسی Live View فوق‌العاده

نقاط ضعف:

 • بزرگتر از رقبای بدون آینه
 • نقاط اتوفوکوس نسبتا کم

EOS 200D یک مدل نامدار و بسیار پرفروش میباشد ولی ورژن بعدی آن مدل EOS 250D به روز شده یافته‌تر این مدل  میباشد و تلاش شده در این مدل همه نقطه ضعف های مدل ۲۰۰D به طور کامل برطرف شد است. به مظر ما این مدل جزو برترین دوربین های کانن میباشد که هم اکنون میتوانید از نمایندگی ما تهیه فرمایید.

حسگر APS-C رده بالای بهره برداری شده در این مدل کیفیتی معادل با ۲۴٫۱ مگاپیکسل خواهد داشت و قابلیت این را دارد تصویرهای با کیفیت بینظیر و بالا به شما تقدیم خواهد کرد. عکسبرداری زنده با بهره مندی از نمایشگر LCD این مدل هم بسیار ساده طراحی شده است و به خاطر بودن ویژگی فوکوس خودکار پر قدرت، این مدل جزو معدود مدلی های میباشد که قاب بندی تصویر را با بهره گیری از نمایشگر آن به اندازه یک مدل فاقد آینه راحت میکند.

این مدل همچنین از تصویربرداری ۴K هم حمایت خواهد کرد که در دوربین پیشین وجود نخواهد داشت و همهی این ویژگی های را در یک بادی DSLR ارگونومیک و زیبا قرار داده است. این بادی را میشود یکی از ظریف ترین مدل های DSLR قابل خرید در بازار های جهانی مباشد.

برترین دوربین‌های کانن
برترین دوربین‌های کانن

۲-دوربین کانن EOS 90D

نقاط قوت

 • ارزش بالا
 • صفحه نمایش کاملا متحرک

نقاط ضعف

 • تعداد پیکسل‌ها باعث ایجاد مشکلات ناشی از نویز خواهد شد
 • ظرفیت بافر نسبتا پائین

دوربین کانن EOS 90D یک مدل APS-C بینظیر میباشد که با هزینه بسیار خوبی وارد عرضه جهانی شد و فروش بسیار خوبی را به سمت خود جلب کرد. حسگر این مدل کیفیت خیلی عالی معادل با ۳۲٫۵ مگاپیکسل خواهد داشت که بالاترین میزان کیفیت مشاهده شده در یک حسگر APS-C میباشد. اضافه بر این، نرخ فریم این مدل معادل با ۱۰ فریم بر ثانیه میباشد و قابلیت این را دارد فیلم های کراپ شنده‌ی ۴K را نیز به شما تقدیم بکند. ارگونومی این مدل بسیار عالی میباشد و به ما یاد ما خواهد آورد که چرا عکسبرداری با مدل های DSLR تا این حد دارای لذت و هیجان میباشد. همچنین این دوربین با یک قیمت فوق‌العاده به بازار عرضه می‌شود و نیازی به گفتن هم نیست که در آن از یک منظره‌یاب اپتیکال به جای منظره‌یاب الکترونیکی موجود در دوربین‌های بدون آینه استفاده شده است. در صورتی که کانن به تولید دوربین‌های DSLR با همین کیفیت ادامه دهد، هیچوقت شاهد مرگ دوربین‌های DSLR نخواهیم بود.

برترین دوربین‌های کانن
برترین دوربین‌های کانن

۳- دوربین کانن EOS 1D X Mark III

نقاط قوت:

 • سرعت عکسبرداری بسیار بالا
 • تصویربرداری ۴K کراپ نشده

نقاط ضعف:

 • صفحه نمایش ثابت
 • قیمت بالا

دوربین عکاسی کانن EOS-1D X Mark III بسیار پیشرفته تر از آن چیزی بود که ما انتظارش را میکشیدیم . اضافه بر اینکه این دوربین نسخه به روز شده مدل بسیار نامدار ۱D X میباشد بلکه در کل یک پیشرفت بزرگ برای مدل های DSLR هم به شمار میرود. در این مدل از فوکوس اتوماتیک Deep-Learning، تصویربرداری ۴K کراپ نشده، ویژگی مدیریت بازطراحی شده و… بهره برداری میشود. چنانچه به مدلی احنیاج دارید که قابلیت این را داشته باشد با میزان سرعت بالا عکسبرداری بکند و بتواند سرعت عکسبرداری پشت سر هم را بیشتر بکند، این مدل برای شما بهترین گزینه ممکن میباشد.

۴- کانن EOS 6D Mark II

نقاط قوت :

 • نمایشگر متحرک
 • مناسب افراد تازه کار و در عین حال قدرتمند

نقاط ضعف :

 • عدم پشتیبانی از فیلمبرداری ۴K
 • بزرگتر از EOS RP

دوربین عکاسی کانن EOS 6D Mark II کم هزینه ترین مدل فول فریم شرکت کانن میباشد که ازدوربین EOS 90D هم بسیار پیشرفته‌تر میباشد. با داشتن هزینه پایین تر، این مدل از یک دوربین تازه کار و میان رده بسیار حرفه ای تر میباشد. نقطه عظف حسگر فول فریم این میباشد که کیفیت تصاویر بینظیری برای شما ثبت خواهد کرد. از دلایل این اتفاق میشود به این موضوع اشاره کرد که تعداد مگاپیکسل‌های زیادی در خدمت شما میگذارد و دوم اینکه پیکسل‌ها بزرگتر میباشند و نور زیادتری را جذب خواهند کرد. حسگر ۲۶ مگاپیکسلی درون این مدل نقطه قوت خیلی زیادی نسبت به یک حسگر ۲۴ مگاپیکسلی دارا میباشد. و نیز این مدل از ویژگی فوکوس اتوماتیک پر قدرت ۴۵ نقطه‌ای برای عکسبرداری با چشمی و ویژگی فوکوس خودکار Dual Pixel CMOS شرکت کانن برای عکسبرداری در مود Live View استفاده میکند. سرعت عکسبرداری پشت سر هم این مدل هم مقدار خیلی خوب ۶٫۵ فریم بر ثانیه میباشد. موردی که حقیقتا نگاه ما را به سمت خودش جلب خواهد کرد، ارگونومی و چیدمان بینظیر مدیریت این دوربین و نمایشگر تمام متحرک پشتی دوربین میباشد. با اینکه  فرق هزینه این مدل با دوربین ۸۰D که یک گزینه‌ی APS-C میباشد ممکن است برای اکثر کاربران مورد مهمی نباشد ، دوربین عکاسی کانن EOS 6D Mark II بهترین دوربین کانن برای شما خواهد بود.

۵- دوربین کانن EOS 5D Mark IV

نقاط قوت

 • ویژگی وضوح اتوماتیک بینظیر ۶۱ نقطه‌ای
 • حسگر ۳۰٫۴ مگاپیکسلی

نقاط ضعف

 • سرعت عکسبرداری پایین
 • کراپ بالا برای تصویربرداری ۴K

با اینکه دوربین عکسبرداری شرکت کانن EOS R از بیشتر نقاط مشابه به ورژن فاقد آینه‌ی ۵D Mark IV میباشد ولی ساختار DSLR این مدل مزیت های بسیار خوبی خواهد داشت. به عنوان مثال میشود به چشمی اپتیکال فاقد لگ، ارگونومی عالی الخصوص در مواقع بهرمندی از لنزهای بزرگ و عمر منبع تغذیه بالا این دوربین اشاره کنیم. اگر چه این کدل از لحاظ فناوری یک مدل پیشرفته محسوب نمیشود ولی برای مدت زیادی کاربران حرفه‌ای از این مدل بهره برداری می‌کردند و در اکثر مواقع نیز جزو برترین مدل های کاربران حرفه ای به شمار میرفت.

این مدل یک دوربین حرفه ای و تخصصی نمیباشد که صرفا برای یک سبک فعالیت تولید شده باشد، بلکه یک مدل همه فن حریف بسیار عالی است که قابلیت این را دارد تا معمولا تمامی کارها را برا کاربران به خوبی انجام بدهد. ویژگی وضوح اتوماتیک ۶۱ نقطه‌ای این مدل بسیار با سرعت  و پر قدرت میباشد و فناوری وضوح اتوماتیک Dual Pixel CMOS شرکت کانن سبب شده است وضوح اتوماتیک در مود نمایش زنده  با سرعت بالایی انجام شود. کیفیت ۳۰٫۴ مگاپیکسلی این مدل بهترین کیفیت موجود در بازار نمیباشد ولی قابلیت این را دارد تا تعادل خوبی بین رزولوشن و کارایی بدون نویز در نور پایین را برقرار بکند.

برترین دوربین فاقد آینه شرکت کانن

مشابه مدل های DSLR خانواده EOS شرکت کانن دوربین‌های فاقد آینه تولید خود را نیز در قالب دو سایز متفاوت وارد بازار های جهانی کرده است. باید بگوییم که در این دسته بندی این مدل ها از مانت‌های لنز متفاوتی بهره برداری میکنند و هر یک از آن‌ها مخصوص هدف خاصی تولید شده‌اند. دوربین‌های APS-C EOS M برای کاربرانی که به تازگی وارد عرصه عکاسی شده اند تا حد قابل قوبلی مناسب میباشد. مدل های به روزتر فول فریم که با اسم EOS R وارد عرصه دوربین های عکاسی به روز شده اند که از مانت لنز RF بهره برداری میکنند و مخصوص کاربران حرفه‌ای تولید شده است.

۶- دوربین کانن EOS M6 Mark II

نقاط قوت

 • سرعت عکسبرداری پشت سر هم بینظیر ۱۴fps/30fps
 • حسگر APS-C عالی ۳۲٫۵ مگاپیکسلی

نقاط ضعف

 • نبودن چشمی داخلی
 • لنزهای EF-M کماکان محدود میباشند

در سال های اخیر مدل های خانواده EOS M مثل فرزند بدون تصمیم خانواده شرکت کانن میباشند و هیچ کسی علاقه ای به آنها نشان نمیداد. ولی با تولید دوربین EOS M6 II میشود اذعان داشت که این شرکت به طور خیلی جدی به عرضه و تولید مدل های فاقد آینه سری APS-C بسیار توجه میکند. در دوربین M6 Mark II از یک حسگر پر قدرت ۳۲٫۵ مگاپیکسلی APS-C بهره برداری میشود که قابلیت این را دارد تا به شکل پشت سر هم و با سرعت ۱۴ فریم بر ثانیه یا حداکثر ۳۰ فریم بر ثانیه در فرمت Raw عکسبرداری بکند. اضافه بر این کاربران قابلیت تصویربرداری ۴K کراپ نشده، ماکزیمم ایزو قابل ارتقا ۵۱۲۰۰ و یک نمایشگر چرخان با کیفیت بینظیر را نیز دارند.شرکت کانن پیش از این تلاش کرده بود به کاربران اعلام بکند که مدل های سری EOS-M انتخاب بسیار مناسبی برا بهره مندی از دوربین دوم میباشد ولی قابلیت این را دارید تا از دوربین M6 Mark II حتی به عنوان دوربین اول هم استفاده ببرید و فقط موردی که سد راه شما خواهد شد این موضوع میباشد تعداد محدود لنزهای سری M است.

۷- دوربین کانن EOS RP

نقاط قوت

 • وزن، اندازه و هزینه پایی
 • نمایشگر قابل حرکت

نقاط ضعف

 • کراپ ۶x و عدم پشتیبانی از فوکوس خودکار Dual Pixel در تصویربرداری ۴K
 • منبع تغذیه ضعیف

دوربین کانن EOS RP دومین مدل فاقد آینه فول فریم شرکت کانن میباشد. این مدل از نخستین دوربین فول فریم فاقد آینه این شرکت یعنی دوربین EOS R ظریف تر، کم حجم تر و با هزینه کمتر بفروش میرسد. این مدل به گونه تولید شده است که یک آغاز  کم هزینه برای وارد شدن به جهان مدل های فاقد آینه فول فریم شرکت کانن است و همان گونه که میشود دید،شرکت کانن در این مورد تا حد زیادی موفق شده است. اندازه ظریف و سبک این لنز امکان دارد در برخی مواقع سبب شود تعادل آن با لنزهای بزرگ به هم بخورد و تصویربرداری ۴K آن هم با بعضی ضعف ها همراه میباشد. به عنوان مصال قاب تصاویر کراپ شده میباشد و شما قابلیت این را ندارید از ویژگی فوکوس خودکار پر سرعت Dual Pixel CMOS شرکت کانن بهره مند بشوید مگر آنکه کیفیت تصویربرداری را تا Full HD پایین بیاورید. در قسمت روبرو تصویرهای ثبت شده به واسطه این مدل واضح و شفاف میباشند، نمایشگر چند جهته‌ی این مدل هم برای عکسبرداری و هم تصویربرداری به شما کمک خواهد کر و بهره مندی از شارژر لنز EF به این معنی میباشد که شما قابلیت این را دارید تا از لنزهای DSLR کنونی شرکت کانن به همراه لنزهای در حال به روز رسانی RF بهره من بشیود. با وجود این ویژگی ها میشود دوربین کانن EOS RP را برترین مدل شرکت کانن برای کسانی که علاقه مند کار با دوربین های بدون آینه هستند بهترین انتخاب دانست.

۸- دوربین کانن EOS R

نقاط قوت

 • کارای عالی در نور کم
 • فوکوس خودکار Dual Pixel

نقاط ضعف

 • نداشتن لرزشگیر داخلی
 • اسلات کارت حافظه تکی

دوربین عکاسی کانن EOS R مجموعه ای از بهترین خلاقیت ها میباشد. کاربران این مدل را با رزولوشن زیاد، ویژگی های متفاوت، کیفیت طراحی بسیار عالی و هزینه منطقی آن میشناسند و به همین دلیل میباشد که این مدل رتبه مخصوص خود را در جهان تولید دوربین عکسبرداری بهتر کرده است. از لحاظ تئوری این مدل مشابه ورژن دوربین بدون آینه‌ی EOS 5D IV میباشد که در  موارد پیشسن در مورد آن توضیحات لازم را دادیم ولی چند تغییر بسیار با اهمیت هست که لازم میدانیم در این بخش ب آن اشاره داشته باشیم. نخست از همه این مدل یک ویژگی فوکوس خودکار بسیار عالی با ۵۶۵۵ نقطه‌ی وضوح را داراست و مانت لنز به روز آن هم به شمت این قول را خواهد داد که قرار میباشد لنزهای به روز تری به آن افزوده شود. ولی چیزی که بیشتر از هر چیزی همه علاقه مندان به جهان عکاسی را سورپرایز میکند این است که شرکت کانن آداپتورهایی برای این مانت به روز تولید کرده است که اجازه بهره برداری از لنزهای خانواده EF و EF-S را به شما میدهد و به همین دلیل اضافه کردن EOS R به یک سیستم قدیمی کانن خیلی ساده میباشد.

پایان

این مقاله را بخوانید
تجهیزات ضروری عکاسی بخش دوم