آیا در پی ایده‌های عکاسی برای ارتقای  آفرینش خلاقیت های خود میباشید؟ ایده‌های عکاسی خیلی بیشماری در عرصه عکاسی وجود دارند. از کجا میتوان آغاز کرد؟ دیگر لازم نمیباشد در پی ایده‌ عکسبرداری به روز و منحصفر بفرد بگردید. نمایندگی رسمی کانن در این مقاله شما با با 50 ایده برتر در عکسبرداری آشنا خواهد کرد با ما هم قدم باشید. 

بازتاب‌ها

ایده‌های عکاسی
ایده‌های عکاسی

بهره بردن از بازتاب‌ها در عکسبرداری توانایی این را دارد تا عمق و ساختار بینظیری به عکس های شما بدمد و یکی از مهمترین ایده‌ عکسبرداری مهیج میباشد.

بازتاب‌ها توانایی این را دارند تا عکس های طبیعت و منره های شهری را به سوژه ی شگفتن انگیز مبدل بکند. برای به ثبت رساند این موقعیت، بدون شک از یک لنز واید مختص گرفتن عمق میدان دید گستره بهره ببرید.

ولی به هیچ عنوان خود را به عکسبرداری از رودخانه ها و مناظر اختصاص ندهید، چاله ها در سرتاسر شهر، چشمه‌ها یا حوضه‌های کوچک توانایی آن را دارند تا نتیجه های بینظیری را با خود تقدیم شما بکنند.

به سایه ها نگاه ویژه ای داشته باشید 

عکسبرداری از سایه‌ها یک روش بینظیر برای القا کردن حس راز و رمز در تصویرها میباشد.

در این ایده‌ عکسبرداری چنانچه سایه‌ها را به تنهایی جدا بکنید توانایی آن را خواهید داشت تا حس ناشناس بودن را به عکس های خود بدمید، بدون در نظر گرفتن دادن (مانند عکس زیر)، میشود از سایه هر شخصیتی برای بوجود آوردن این چنین تصویری بهره برداری کرد. 

ایده‌های عکاسی
ایده‌های عکاسی

در زمان های طلایی عکسبرداری بکنید

ایده‌های عکاسی
ایده‌های عکاسی

ساعت طلایی یک ساعت بعد از طلوع آفتاب یا یک ساعت پیش از غروب آفتاب میباشد.

عکسبرداری در این وقت به تصویرهای ثبت شده توسط شما یک رنگ گرم پراکنده را به عکس هایتان اضافه خواهد کرد، و نیز به خاطر این که خورشید در نقطه پایینی آسمان واقع شده است سبب وسعت سایه‌ها نیز خواهد شد.

به اضافه، در این ایده‌ عکاسی ساعت طلایی موجب روشن شدن و تقویت تصاویر شما میشود که عمق و جزئیات را در سوژه شما به مراتب بیشتر خواهد کرد.

یک سلفی پرتره بگیرید 

ایده‌های عکاسی
ایده‌های عکاسی

رسیدن به یک سلفی پرتره با کیفیت با کمک گرفتن از دوربین،و نه به وسیله موبایل کاری به مراتب دشوارتر خواهد بود.

با این وجود نکته ها و روش های زیادی برای گرفتن یک سلفی پرتره عالی در دسترس میباشند. ولی بیشتر مواقع شخصی که پشت دوربین ایستاده ست را نمیبینیم ، پس این موضوع بسیار مهیج میباشد که عکاس قابلیت این را داشته باشد خود را در تصاویر  خودش را نشان دهد.

عکسبرداری زیرآب

یکی از بهترین راه ها برای گرفتن تصویر از یک جهان دیگر عکسبرداری از زیرآب میباشد. این روش از چالش برانگیزترین سبک های عکسبرداری میباشد، با این وجود، تا حد زیادی با ارزش هم میباشد.

تهیه یک بادی ضد آب یا یک مدل مخصوص برای این امر حیاتی میباشد. به اضافه، امکان دارد ترجیح دهید یک فیلتر اصلاح رنگ هم برای تقویت رنگ و شادابی رنگ‌ها هم برای این ایده‌ عکسبرداری تهیه کنید.

ثبت غروب آفتاب 

در ادامه وقت های طلایی، یک غروب آفتاب بعضی از مهیج ترین تصویرها را تقدیم میکند. این امر برای وقتی عالی میشود که یک سوژه ضد نور درپیش زمینه قرار بگیرد، مثل یک خط افق، کوهستان یا درختان در یک جنگل.

این سبک عکاسی به طور جامع ماهیت عکس های شما را تقویت خواهد کرد، این امر یک تضاد بینظیر میان پس زمینه رنگارنگ و شاداب و یک پیش زمینه تاریک و سایه‌دار میباشد.

قطرات آب

عکسبرداری از قطره های آب یک سبک عکسبرداری بینظیر برای گرفتن یک صحنه در لحظه میباشد. بازتاب‌ها، رنگ‌ها، امواج و اشکالی که آن قطره آب ایجاد می‌کنند یک چیز خاص و قشنگ برای نگاه کردن میباشد.

گرفتن یک تصویر عالی از یک قطره آب لازمه داشتن صبر و درایت میباشد، استقامت و صبوری برای زمان درست. با این حال، زمان گرفته شدن، شما یک عکس از یک نوع از زمان معلق خواهید داشت.

در پی کادرها بگردید

قاب بندی سوژه با یک کادر در یک عکس یک روش بینظیر برای خلق حس سه بعدی محسوس میباشد. عکسبرداری کادر طبیعی در وقتی که کادر و تصاویر داخلی از نظر رنگ، بافت، نور و رنگ تفاوت زیادی دارند بهتر عمل خواهد کرد. این امر سبب جلب توجه بیننده به کادر و تصویر داخلی می‌شود.

خلاق باشید، شما می‌توانید تصاویرتان را با معماری، پوشش گیاهی، مناظر و حتی دست‌های یک انسان کادر بندی کنید.

عکسبرداری از سیم ظرفشویی

سبک عکسبرداری لانگ اکسپوژر یک تصویر مهیج و بسیارجذاب را خلق خواهد کرد. ولی در این روش شما حقیقتا می بایست با آتش دست و پنجه نرم کنید پس رعایت ایمنی بسیار اهمیت دارد. یک تضاد عالی میان پس زمینه تار و رنگ‌های روشن و مهیج که سرچشمه گرفته شده از آتش زدن سیم ظرفشویی میباشد تا حد زیادی شگفت انگیز خواهد شد.

عمق میدان کم

بهره بردن خلاق وار از دیافراگم برای ایجاد عمق میدان کم به شما در جدا کردن شخصیت و یا سوژه از عنصرهای پس زمینه و پیش زمینه یاری خواهد کرد. و نیز توانایی آن را دارید تا  برای ایجاد افکت بوکه چشمگیر بهره برداری بکنید. عدد f پایین، از f1.8 تا f5.6، برای رسیدن به عمق میدان کم میباشد. این امر یک افکت چشم گیر به عکس های شما خواهد بخشید.

سرعت شاتر مناسب

پایین آوردن یا بلا بردن سرعت شاتر روی دوربین ‌شما یک روش عکسبرداری بینظیر برای افزودن مسیر‌های نور یا فریز کردن حرکت در عکس های شما میباشد.

عوض کردن سرعت شاتر میزان وقتی که سوژه شما در حرکت نور واقع میشود را مشخص خواهد کرد.

شما توانایی آن را دارید تا با پایین آوردن سرعت شاتر، از شخصیت های در حال حرکت مسیرهای نور را ایجاد بکنید. در طرف دیگر، بیشتر کردن سرعت شاتر سبب فریزشدن یک عکس بدون هیچ‌ گونه تاری خواهد شد.

عکسبرداری هوایی را آزمایش کنید

عکسبرداری هوایی یک روش عکسبرداری بسیار بینظیر برای رسیدن به یک ابعاد کاملاً به روز و نو از شخصیت میباشد. این موضوع برای عکسبرداری مسافرت، شهر و منظره ها بی نقص عمل خواهد کرد. عموما با بهره بردن از یک پهپاد گرفته می‌شود و لازمه آموزش بسیار عالی و بی نقص میباشد. با این وجود، وقتی که ثبت میشود، حاصل کار بسیار خیره کننده و قطعا ارزش زیادی خواهد داشت.

با  لنز واید عکسبرداری کنید

چنانچه از فضای بسته، معماری یا منره های با گستردگی زیاد عکسبرداری می‌کنید، بهره بردن از یک لنز واید بسیار به سود شما خواهد بود. اطمینان داشته باشید که یک شخصیت و یا شوژه با نظم در قاب بندی دوربین برای مهیج کردن تماشاچی های خود در نظر گرفته اید. در غیر این صورت، تصویرهای شما بسیار بد ثب خواهد شد.

با لنز ماکرو از جزییات دقیق غافل نشوید

ایده‌ عکسبرداری ماکرو هنر گرفتن تصویرهای بسیار  نزدیک از جزئیات یا سوژه‌های ریز مثل حشره ها، حیوانات کوچک، قطرات باران یا گلبرگ‌های گل میباشد. شما توانایی آن را خواهید داشت یک لنز مخصوص ماکرو تهیه بکنید، ولی تحلیل بکنید تا متوجه شوید که آیا لنز که الان دارید  دارای فواصل کانونی ماکرو میباشد یا نه.

منظره های دریایی مهیج ثبت کنید

عکاسی منظره های دریایی مهیج بسیار وقت گیر میباشد، این مسئله لازمه داشتن مستحکم بودن و صبر بالا میباشد. شما می بایست درباره لنزی که بهره برداری می‌کنید، نورپردازی و زمانی از روز که عکسبرداری می‌کنید دقت نظر داشته باشید، به علاوه هر گیاه یا جانوری که امکان دارد به قاب شما افزوده شود.

منظره های شهری

یک تصویر شگفت انگیز از نمای شهر قابلیت آن را دارد تا انتقال دهنده حس یک شهر بزرگ باشد، به محض مشاهده یک افق محبوب، یک شهر قابل تشخیص میباشد. از نظریات مختلف و ساعت طلایی برای یک تصویر شگفت انگیز بهره لازم را ببرید.

عکسبرداری خیابانی

عکسبرداری خیابانی از منظره های شهری تفاوت بسیاری دارد، در این سبک از عکسبرداری متمرکز شدن روی زندگی روزمره در داخل شهر میباشد. این مسئله می‌تواند شامل خیابان‌ها، ساکنان و حتی حمل و نقل آن شهر میباشد.

تصویر های بی ریا

بازتاب ‌آینه‌ها یک راه مهیج برای خلق یک عمق میدان منحصر به فرد از شخصیت های شما میباشد. برای اضافه کردن تاثیر در پی زاویه های غیرمعمول یا متقارن بگردید.

افکت رنگ انتخابی

رنگ انتخابی به معنی رها کردن یک شخصیت رنگارنگ در پس زمینه سیاه سفید میباشد. سوژه رها شده با رنگ روشن به توجه بیینده می افزاید.

فیلترهای هنری

یک راه بینظیر برای افزون تاثی بیشتر به عکس هایتان بهره بردن از یک فیلتر هنری در برنامه‌های ادیت عکس میباشد. طیف وسعی از فیلترهای متفاوت در دسترس شما میباشد. شما توانایی آن را خواهید داشت تا یکی را از بخش افکت‌های نقاشی، طراحی، نقاشی‌های روغنی و اثرات جوهر را استفاده کنید.

برش زمان

عکسبرداری ادغام زمانی، که با اسم برش زمان هم معروف میباشد ، وقتی میباشد که عکاس از یک شخصیت و یا سوژه در یک محل شبیه به هم در بازه وقت های متفاوت تصویرهای تعداد بالای میانداز. و بعد تصویرها را به یک قسمت اضافه خواهد کرد. این نوارهای زمان بعد از با هم ادغام ‌شدن تصاویری گرادیانی از زمان خلق میکنند.

معلق در زمان

معلق در زمان یا ثابت کردن، یک عکس را میشود با کمک گرفتن از سرعت شاتر پر سرعت به سادگی خلق کرد. این عمل نیز توانایی آن را دارد تا موجب ثابت شدن تمامی تحرک ها باشد، تاری و حرکت ها را هم میتوان پایین آورد. این یک روش بسیار کارآمد برای ایجاد صحنه های بسیار کوتاه و گذری میباشد باید دقت داشته باشید در زمان مناسب تصویر را ثبت بکنید وگرنه عکس شما از بین خواهد رفت.

‌احساس های مادرانه

شخصیت مادر برای تم عکسبرداری جزو زیباترین سبک های عکاسی میباشد. گرفتن این صحنه ها حرکتی بسیار شگفت انگیز برای منتتقل کردن احساسهای بکر میباشد.عکسبرداری مادرانه ، فرزند و کودکان تمامی این سوژه ها در این خلق این تصویر شریک هستند.

ایجاد تصویر پانورامای

عکسبرداری و یا عکاسی پانور ولی صرفا مختص موقعیت های زیبا و مهیج میباشد. شما توانایی ان را حواهید داشت تا به بازترین حد ممکن پیرامون خود را با کمک گرفتن از لوازم عکسبرداری یا چسباندن تصویرها به همدیگر در نرم افزارهای ادیت عکس در یک تصویر خلق کنید.

ضد نور

تصویرهای ضدنور یک راهکار بینظیر برای افزودن یک المان گمنام میباشد؛ درام و حس رازامیز بودن به یک تصویر میباشد. به یقین مثل سایه‌ها، عکس های ضدنور با پس زمینه رنگارنگ و شاداب عالی عمل خواهند کرد. برای گرفتن یک تصویر ضد نور، دوربین را در دید یک مکان بسیار نورانی بگذارید و از اول قاب بندی را برای گرفتن تصویر صورت بدهید. دوربین بع از آن قطعا نقطه های نورانی را نوردهی خواهد کرد و نقطه های ضد نور را در سیاهی مطلق قرار خواهد داد.

در پی تقارن بروید

تقارن یکی از دم دست ترین حالت های ترکیب‌ بندی در عکاسی میباشد که به عکاس در راحت کردن صحنه یاری زیادی میرساند. عکاس نیز توانایی آن را خواهد داشت تقارن افقی یا عمودی را هدف عکاسی خود قرار بدهد.

تقابل

تقابل وقتی پیش می آید که عکاس دو شخصیت ضد هم را در یک تصویر بیاورد. که به عکاس در برجسته کردن متغییرهای میان این دو شخصیت کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

تقابل میشود جزو سبک های اجتماعی مثل پیر و نوجوان، ثروتمند و بی پول یا سرحال و ناخوش احوال باشد. با این وجود، مسادل راحتی هم کارایی زیادی خواهند داشت، برای نمونه: سیاهی و نور، روشن و کم نور یا لبه‌های صاف و گوشه‌های تیز.

عکسبرداری از دودزا

عکسبرداری از دودزاها در زمان کنونی از طرفداران زیادی پشتیبانی میشود. دودهای رنگی توانایی به وجود آوردن احساس، جو یا افزودن رازآلود بودن به عکس های شما را خواهند داشت.

خیال

غایت مهم «خیال» به چالش کشاندن افکار تماشاگر میباشد. این سبب خواهد شد آن‌ها ترغیب بشوند تا تا با نگاهی با دقت به عکس های نگاه بکنند. انواع متفاوتی از عکسبرداری خیال نیز هست، برخی از آن‌ها به واسطه خود عکاس توانایی ایجاد دارند، به عنوان نمونه با بهره بردن از سطح های بازتاب‌دهنده، در موقعیتی که بقیه میبایست در مرجله ادیت ایجاد بشوند.

نقاشی با نور

هنر نور و نقاشی با نور، یک روش بسیار با خلاقیت بالا میباشد که برای اضافه کردن حروف، انفجار نور، اشکال یا ثبت آتش بازی در عکس های شما میباشد.

این روش عکسبرداری در برترین مود در یک پس زمینه تار که سبب روشن‌تر شدن نور خواهد شد عملکرد خوبی از خود نشان میدهد. فقط لوازمی که اجتیاج خواهید داشت یک چراغ قوه یا نورهای رنگی متفوت و لانگ اکسپوژر میباشد.

پنینگ

پنینگ یک فن عکسبرداری میباد که سبب خلق توهم حرکت در تصویرهای شما خواهد شد. به راحتی با کم کردن سرعت شاتر و به آرامی دست خود را برای دنبال کردن شخصیت تکان دهید تا تصویرهای ثبت بشود.

این باعث خلق یک سوژه واضح و پس زمینه تار می‌شود.

روی محدود‌ه‌های سنی متفاوت متمرکز بشوید

ثبت جمعیت در سن و سال و مرحله های با اهمیت زندگانی آن‌ها یک ایده های عکاسی مهیج به شمار میرود. این مسئله سبب بیشتر شدن عمق و حس به تصویرهای شما خواهد شد. یک راه حل این میباشد که به سالخوردگان، بچه های کوچک یا نوجوانان نگاه ویژه تری داشته باشید. شما توانای آن را خواهید داشت قصه زندگانی شخصیت را با بهره بردن از تصویرها بازخوانی بکنید.

تصویرهای 2 تونی

تصویرهای 2 تونی یک حرکت بینیر برای به وسط کشاندن تون‌های میانی به یک عکس میباشد. این مسئله لازمه ادیت میباشد تا دو نیمه رنگ متضاد بر روی همدیگر واقع شوند.

ثبت انسان

مسئله بشر، قومیت های اجتماعی یا اقتصادی و جهانی که ما هم اکنون در آن زیست می‌کنیم یک مفهوم عکاسی با اهمیت میباشد. شما توانایی آن را دارید شخصیت ها را به راه های بکشانید که به صورت بالقوه توانایی آن را خواهید داشت تا بر ذهن تماشاگر شما موثر باشد. این یک فن عالی بینظیر برای مسلط شدن میباشد.

عکسبرداری از اشیاء بی جان

عکسبرداری از اشیاء بی جان یک راهکار بینظیر برای ثبت اشیاء روزمره و مبدل کردن آن‌ها به مسئله ای مهیج و زیبا میباشد. نوع چیدمان سوژه‌ها، نورسنجی و  زوایا به واسطه شما در این سبک بسیار با اهمیت میباشد.

عکاسی از غذا

هدف عکاسی از یک غذای عالی این میباشد که سوژه موردنظرتان بسیار عالی و مهیج نمایان بشود. این سبک دربیشتر غذاخوری ها و رستوران های سراسر جهان از طرفداران زیادی استقبال میکند. 

مسیر ستاره‌ها

مسیر ستاره‌ها از جذابترین راه ها برای عکاسی مهیج و به دور از مردم زیاد میباشد.

برای خلق این تصویرها، لازم است یک لانگ اکسپوژر و به دور از تمامی آلودگی‌های نوری باشید. شما میبایست تحرک ستارگان را در رابطه با چرخش زمین پیگیری بکند.

عکاسی از فصل‌ها

از عوض شدن فصول مخصوص اضافه کردن رنگ به تصویرهای خود بهره مند بشوید. بهار، تابستان، پائیز و زمستان فضاهای بسیار عالی مخصوص عکاسی تقدیم شما میکنند.

عکاسی از حیوانات خانگی

عکسبرداری از حسوان های خانگی یک راه عکسبرداری بینظیر مخصوص به نمایش گذاشتن زیبایی های دوستان پشمالوی شما میباشد. این راه توانایی ان را خواهد داشت تا برای گفتن داستان از آن بهره مند بشوید.

خلق بوکه‌های مهیج

بوکه معمولا راهکار درک لنزهای شما از نقطه های بیرون از وضوح نور میباشد. این سبک مورد علاقه کاربران پرتره میباشد چرا که به رها شدن از حواس پرتی پس زمینه ناخواسته یاری بسیاری خواهد کرد و از منظر بصری بسیار چشمگیر میباشد.

با منشورهای نور بازی کنید

برای ایجاد جلوه‌های خاص از یک منشور برای شکستن نور در تصویرهای خود بهره مند بشوید. از آنها میشود برای خلق یک رنگ ظریف، تاری و جلوه های شکل دار در تصویرهای خود بهره مند بشوید. عکسبرداری با بهره مندی از منشور یک کار راحت میباشد ولی نتیجه های بسیار خوبی به همراه خواهد داشت.

پایان

این مقاله را بخوانید
عکاسی آنالوگ