عکاسی Low Key چیست؟

عکاسی Low Key به ژانری از عکسبرداری اطلاق می‌شود که از تون‌های تار معمولا مخصوص ایجاد یک تصویر با چهره دراما بهره برداری خواهد کرد. در صورتی که در عکاسی High Key تلاش بکنید شخصیت را بیش از حد نیاز روشن نگه دارید تا کنتراست بسیار پایینی در آن شکل گرفته باشد، در عکاسی Low Key با کم کردن پرتاب نور کوشش خواهد شد تا کنتراست عکس تا حد نیاز قوت بگیرد.

دکمه کارایی این حرکت این میباشد که تنها یک تصویر تاریک ایجاد کنید ولی میبایست به شکل بسیار دقیق از نورپردازی بهره ببرید تا تهنا قسمت بخصوصی از عکس نورسنجی بشود. عموما کاربران در مقام عکاس سعی میکنند از به وجود امدن سایه‌های مشکل به خصوص برروی چهره و پیرامون چشم‌های شخصیت جلوگیری بکنند. به همین دلیل عکاسی Low Key توانایی اینجادیک تفاوت مهیج برای کاربران خواهد شد.

کاربران میبایست به جای کناره گرفتن از سایه‌های زیاد، آن‌ها را به عنوان عناصر مهم ترکیب ‌بندی در عکاسی خود مشاهده بکنید؛ موردی که تعیین‌کننده‌ی همه تصاویر شما میشود. برای این حرکت میبایست نورهای خود را دستخوش تغییر قرار بدهید و شخصیت را به گونه ای جای گذاری بکنید که سایه‌ها صدرصد در جایی استاندارد قرار بگیریند تا تصویری که شما در پی آن میباشید ایجاد شود.

نورپردازی Low Key در هنر

تمامی اهالی هنر پیش تر از اینکه عکسبرداری اختراع بشود، توانایی نورپردازی Low Key را با اعماق خود در کرده اند. اهالی هنر در زمان رنسانس و باروک معمولا از یک فن به نام کیاروسو برای رسیدن به ظاهر درام شباهتی در تصویرهای خود بهره برداری می‌کردند. این کلمه از کنار هم قرار گرفتن کلمه های ایتالیایی Chiaro به معنی نور و Oscuro به معنای تاریک خلق شده بود.

از کیاروسو نه فقط برای بیشتر کردن دراما در یک عکس بلکه برای اضافه کردن عنصار رئالیسم به آن بهره برداری خواهد شد. این نور یک حس بسیار عمیق سه‌بعدی به تصویرهای آن‌ها خواهد بخشید و آن‌ها را به تا حد زیادی مهیج میکند.

از محبوب‌ترین هنرمندی که از این فن تا حد زیادی عالی بهره میبردکاراواجیو است. او آثار متفاوتی از جمله «ناباوری توماس قدیس»ایجاد کرده و در آن‌ها موفق شده است به زیبایی از کیاروسو در آن‌ها بهره ببرد. از هنرمندان نامداری که از این فن به صورت عالی بهره برداری کرده اند میشود به گریت ون هونستورست، تینتورتو، ال گرکو و حتی تا حدودی به رامبرانت اشاره کرد.

عکسبرداری Low Key در استودیو

چنانچه یک استودیو عکاسی بخصوص و مال خود را در اختیار دارید، راه های بسیار بیشتری برای ایجاد تصویرهای Low Key و دست پیدا کردن به یک پایان مهیج در اختیار خواهید داشت. نخست از همه میبایست یک پس زمینه‌ی سیاه رنگ بزرگ در اختیار خود بگذارید. به عنوان نمونه یک اصول کلی تلاش کنید از تابش هر نوع نوری که سبب نمایش دادن بافت، چروک و… پس زمینه خواهد شد، جلوگیری بکنید.

قطعا توانایی ان را خواهید داشت تا با بهره مندی از هر مدل پس زمینه نیز این نوع عکسبرداری را صورت بدهید، ولی پس زمینه سیاه به شما یاری میرساند به طور صدرصد به همان ظاهر مشکی دست پیدا کنید که در وقت اندیشیدن به عکاسی Low Key به فکر شما خطور میکند.

به عنوان نمونه یک چینش ساده و کم هزینه، توانایی ان را خواهید داشت تا شخصیت را با کمی فاصله از پس زمینه بگذارید و از یک عدد فلاش در یک سمت او بهره ببرید. و نیز میتوانید فلاش را هم به قدری پایین بیاورید که یقین کنید نور بیشتری به شخصیت نخواهد رسید.

با این مدل چینش توانایی آن را خواهید داشت تا به نتیجه های درامی دست پیدا کنید که در آن همه نور به یک طرف شخصیت خواهد رسید. در این مدل چینش نور امکان دارد کمی نیز پس زمینه نیاز به نورسنجی داشه باشد که وابسته به مسائل مورد نیاز شما که لازم خواهید داشت امکان دارد این افکت بسیار حرفه ای از آب در بیایید و یا لازم از بوجودآمدن آن جلوگیری بکنید.

در شرایطی که تصمیم دارید کمی از پشت نیز به شخصیت نور بدهید تلاش کنید یک رفلکتور و یا فلاش دیگر را در سمت مقابل فلاش پیشین بگذارید. با این حرکت به یک Hair Light بسیار عالی دست پیدا میکنید و بیشتر مواقع سبب به وجود امدن یک افکت هاله‌ای میشوید.

مثل همیشه نمیبایشت منتظر بمانید که با نخستین کوشش به زیبایی همچین افکتی را خلق کنید. مودهای متفوت را با عوض کردن موقعیت نور و سوژه و نیز عوض کردن شدت فلاش امتحان بکنید. و نیز بسیار روی اصلاح نقص های احتمالی در فتوشاپ حساب باز نکنید و تلاش کنید در وقت عکسبرداری برترین تصویرهای ممکن را ثبت میکند. با این حرکت بسیار عالی تر خواهد شد روش بهره برداری از لوازم خود را آموزش بگیرید و وقت پاینتری را نیز برای اصلاح وقت بکنید.

عکاسی Low Key با هزینه پایین

چنانچه که استودیو خانگی نیز در دسترس ندارید دیگر جایی هیچگونه نگرانی نمیباشد. کماکان نیز راه های بسیار بیشماری برای گرفتن یک تصویر Low Key عالی نیز در دسترس میباشد و توانایی آن دارید با هزینه بسیار کمی تصویرهای خیلی با کیفیت ثبت بکنید. برای این تصویر صرفا به یک دوربین و لوازم استاندارد که در بیشتر منزل ها پیدا خواهد شد لازم پیدا میکنید.

یکی از فنون که عموما برای این ژانر از عکسبرداری بهره برداری میکندد، بهره مندی از دو اتاق جدا از هم که یک در میان آن‌ها جایی گرفته است. اتاق اصلی میبایست به شکلی در نظر گرفته باشید که بتوان آن را بسیار تاریک کرد و عملا هیچ پنجره یا منبع طبیعی نور در آن وجود نداشته باشد. وقتی که اتاق را تا جای که امکان دارد تاریک کنید، شخصیت را جایی در برابر درب اتاق قرار بدهید.

وقت آن میباشد که سرچشمه اصلی نور را در اتاق کناری و در برابر در اصلی بگذارید. در اتاق به عنوان راهی برای سد کردن نور و مدیریت آن انجام وظیفه میکند. شما میبایست کنار دیوار، به گونه ای باشید که سد وارد شدن نور از اتاق دیگر نشوید.

و نیز امکان دارد لازم باشد مانند عکس بالا بالا، یک رفلکتور (یا هر چیز مشابه دیگری) را پشت سرچشمه نور بگذارید. شما قابلیت آن را دارید تا با استفاده از مقوای کاردستی، کاغذ یا هر چیزی که بازتاب‌دهنده‌ی نور میباشد برای این منظور بهره برداری کنید.

یک راه دیگر برای انجام این عمل، بهره بردن از پنجره به جای در میباشد. اجرای این فن مقداری مشکل میباشد چرا که پنجره عموما تمام اتاق را روشن خواهد کرد ولی در محیط های استاندارد قابلیت آن را خواهید داشت تا با بهره مندی از پرده‌ی ضخیم نور را ملایم بکنید و به نتایج بینظیری برسید.

عکاسی Low key در فضای باز

از دیگر روش های نامحدود عکاسی Low Key با هزینه بسیار پایین این میباشد که این مدل تصویرها را در فضاهای باز و در طول شب بیاندازند. در این مدل تصویرها طبیعت عناصر تاریکی را برای عکس شما ایجاد میکند و عکاس صرفا میبایست یک منبع نور استاندارد برای خود مهیا بکند.

نور ماه و لامپ های خیابانی نقاط بسیار عالی برای آغاز میباشند. و نیز در پارکینگ‌ها نیز میشود نورهای به شدت متغیری که برای عکاسی Low Key لازم دارید را مهیا بکنید.

تنظیم دوربین

در این ژانر عکسبرداری تنظیم دوربین امکان دارد بسیار متغییر باشد. عملی که میبایست انجام داده شود این میباشد که نور ورودی به دوربین را به کمترین حالت خود رسانده و در عین حال مواظبت کنید که همه چیز خیلی تار نباشد. برای فهم بیشتر این مسئله نیم نگاهی به تصویر زیر به همراه تنظیم های مورد بهره برداری برای آن‌ها میاندازیم:

در این تصویر ما شاهد یک پس زمینه سیاه و یک عدد سرچشمه نور میباشیم. از ویژگی های عکس میشود نگاه کرد که مدت زمان نوردهی 1/80 ثانیه، دیافراگم f/6.3 و ایزو دوربین هم روی 100 میباشد. ایزو 100 عموما در هر موقعیتی به جز حالت های نوری بسیار مناسب سبب ایجاد تصویرهای خواهد شد که بسیار تاریک میباشند ولی در اینجا دقیقا غایت عکاس ایجاد تصویرهای سیاه میباشد و نور فلاش در کنار سرعت شاتر پایین سبب میشود دقیقا بخش های که عکاس به آن‌ها لازم خواهد داشت نورپردازی بشوند.

مزایایی عکسبرداری در ایزو 100 این میباشد که رزولوشن تصویر از بین نمیرود و تصویر شما به هیچ وجه دارای نویز نخواهد بود. نویز رنگی در تصویرهای که در برابر پس زمینه سیاه ثبت شده اند بسیار فراگیر میباشند اما در حالتی که از ایزو کم بهره برداری بکنید، هیچ استرسی از این مسئله نخواهید داشت.

سخن پایانی

به شکلی خیلی کلی و گزیده عکاسی Low Key راه بسیار عالی مخصوص مقاوم کردن کنتراست در تصویرهای شما میباشد و سابقه در دوره باروک و پیش از آن داراست. شما امکان دارد در محیط های درونی با بهره برداری از لوازم استودیویی یا کمی خلاق بودن به این افکت دست پیدا بکنید و یا در طول شب در محیط‌های بیرونی این ژانر عکسبرداری را مورد آزمایش قرار بدهید.

از یاد نبرید که در حالت نیاز به هر کمک و مشاوره می‌توانید از قیمت نظرات این مقاله با نمایندگی رسمی کانن در تعامل باشید.

این مقاله را بخوانید
رنگ در عکاسی