1. در مطلب جدید نمایدندگی رسمی کانن تصمیم داریم درباره عکاسی High key و روش ایجاد این حالت بیشتر به صحبت بپردازیم. ولی لوازمی که مخصوص این ژانر عکاسی به ان احتیاج پیدا خواهید کرد، نوع پینش آن‌ها و نیز تنظیم های دوربین میباشد با نمایندگی مرکزی کانن همراه باشید.

عکاسی High key یعنی چی؟

در عکاسی High Key از نورسنجی بسیار زیاد بهره برداری خواهد شد تا همه یا قسمت های بیشتری از سایه‌های مشکل عکس از میان برداشته شود. این ژانر عکسبرداری در اول به عنوان روشی برای نشان دادن عکس بر روی صفحاتی که نمیشد میزان کنتراست زیاد را نسان داد به وجود آمد ولی با گذر زمان به یک گزینه با خلاقیت بالا مبدل شد.  تصویرهای High key عموما یک تون مثبت یا عالی را دارا میباشند و بیشتر مخصوص شخصیت های دلربا، خوش مشرب و زیبا از آن بهره برداری خواهد شد.

شما عموما میبینید که از این ژانر برای عکسبرداری مدل، عکسبرداری از گیاهان و دیگر شخصیت های که ذاتا به خانمها مربوط میباشند بهره برداری خواهد شد. از دیگر قسمت های که از عکاسی High key استفاده میکنند عکاسی از کالا میباشد. از منظر عملی طبیعت روشن این مدل عکسبرداری سبب بزرگ نمایی کالا خواهد شد و کنتراستی که ایجاد کرده سبب ایجاد نظر بیننده خواهد شد. از منظر روانکاوی نیز کالاهایی که برروی پس زمینه سفید نشان داده می‌شوند به نظر با زیباتر جلوه میکنند.

بر عکس عکاسی High Key، عکسبرداری Low Key میباشد. که در مطلب بعدی نمایندگی مرکزی کانن به آن میپردازیم در این ژانر به جای از بین بردن سایه‌ها، از مکان های تاریک و کنتراست بالا برای منتقل کردن حس درام بهره برداری خواهد شد.

لوازم ضروری

عکاسی High Key در محیط های درونی با نداشتن لوازم استاندارد به هیچ وجه کار راحتی نمیباشد ولی این عمل در محیط های بیرونی راحت و کم هزینه تر میباشد. در حالتی که تصمیم دارید به تصویرهای با ظاهر استودیویی دست پیدا کنید میبایست از چند مورد نور استودیویی بهره ببرید. آغاز کار با نورهای استودیویی ممکن است تا حد بالایی برای شما پر هزینه از آب دربیایید ولی شرکت های متفاوتی کیت‌های خوبی نیز به بازار آورده اند و به همین دلیل دست شما در گزینش کیت بسیار باز میباشد.

عکاسی High Key
عکاسی High Key

برای صحبت درباره لوازم نورپردازی میبایست از کلمه ها و اصلاح پیچیده بهره برداری کنید ولی ما تلاش خواهیم کرد تا حد ممکن لوازم مورد نیاز را به شکلی براحت برای کاربران مطرح کنیم. معمولا شما 2 گزینه مهم در خدمت خواهید داشت: نور بدون حرکت یا فلاش. درباره نور بدون حرکت شما توانایی ان را دارید لامپ‌های تنگستن و یا فلورسنت را برگزینید. لامپ‌های تنگستن عموما بسیار گرم خواهند شد و نوری نیز که از خود تولید می‌کنند، به نسبت نور ایجاد شده به واسطه لامپ‌های فلورسنت داغتر خواهد شد. در عین حال لامپ‌های فلورسنت خیلی زیاد گرم نخواهند شد و نوری نیز که ایجاد خواهند شد، تا حدود بالایی مشابه به نور روز میباشد.

ایراد اصلی هر دوی این نورها این میباشد که شدت آن‌ها بسیار کم میباشد و عموما با بهره برداری از آن‌ها عکاسی High Key غیر قابل اجرا یا دست کم بسیار مشکل میشود. ولی فلاش‌ها سازگاری زیادی بیشتری خواهند داشت و قدرت بسیار بالایی نیز خواهند شد. پس برای بیشتری از کاربران استودیویی فلاش فقط منبع نور ممکن میباشد.

موضوعی که موجود میباشد این است که برگزیدن یک کیت نورپردازی به شکل آنلاین و بدون نگاه کردن به آن از نزدیک کار بسیار مشکلی میباشد. به همین دلیل در حالتی که تصمیم گرفتید به شکل آنلاین خریداری بکنید  خرید پیشنهاد میکنیم پیش از شروع به حد لازم بررسی بکنید و نقد و تحلیل های متفاوتی را مطالعه بکنید.

چیدن نور

بعد از انکه کیت نورسنجی استاندارد خود را حاضر کنید، میبایست آن‌ها را در اتاق استودیویی به صورت عالی قرار بدهید. البته نمیبایست نکاتی که در باقی مطلب میخوانید را به عنوان یک روش صحیح برای چیدن نور مخصوص عکاسی High Key در نظر داشته باشید. هزاران راهکار متفاوت دیگر هست که با بهره برداری از این روش ها میشود یک تصویر High Key عالی ثبت بکنید و اطلاعاتی که در باقی مطلب میخوانید صرفا برای این میباشد که با یکی از نامدارترین راهکارها برای این نوع نوردهی آموزش خواهید دید.

به شکل بینظیر شما دست کم 3 یا 4 عدد منبع نور در خدمت خواهید داشت. و نیز به یک پس زمینه‌ی سفید یک تکه هم نیاز احتیاج پیدا خواهید کرد. تعدادی از کاربران کارکشته برای این میباشد که از پرده‌های بزرگ روی پایه عالی بهره برداری بکنید. ولی در حالتی که عجله خواهید داشت و یا پول لازم ندارید، می‌توانید از یک تکه پارچه‌ی صاف روی دیوار خالی بهره برداری بکنید.

شخصیت را در وسط پس بگذارید و یقین حاصل کنید قاب بندی دوربین هم طوری باید باشد که گوشه های پرده اصلا پیدا نباشد. و بعد نور مهم و نور پر کننده‌ی خود را به تصویر پرتاب کنید. نور کلیدی میبایست در یک سمت شخصیت قرار بگیرد و سرچشمه نور مهم شما باشد. یفین داشته باشید نور به شکل یکنواخت بر روی شخصیت شما پرتاب شود. این مسئله تا حد زیادی تعجب برانگیز میباشد ولی در این ژانر از عکسبرداری نمیبایست در پی کنتراست بگردید و میبایست سعی کنید شخصیت به شکل یکنواخت نورپردازی شود.

در حالتی که نور اصلی را در یک طرف شخصیت گذاشتید، به یقین زیاد در طرف مقابل نور سایه‌های مشکل را میبنید. در این بخش میبایست یک سرچشمه نور با شدت پایین تعبیه کنید تا این سایه‌ها نرم‌تر بشوند. در حالتی که صرفا با این دو سرچشمه نور مشغول عکسبرداری بشوید، پس زمینه شما خاکستری رنگ میباشد و سایه‌ی شخصیت نیز روی آن خواهد افتاد. از آنجایی که ما به یک پس زمینه سفید یک دست لازم خواهیم داشت میبایست این سایه‌ها را با قرار دادن یک یا دو سرچشمه نور به طرف پس زمینه از میان برداریم.

راز موفق شدن در این مورد امتحان کردن چینش های متفاوت میباشد. به هیچ عنوان استرس به خود راه ندهید که در او کار امکان دارد با تعداد بیشتری تصویر بدون کیفیت برخورد بکنید. در شرایطی که به تازگی با نورسنجی استودیویی آشنا هستید، امکان دارد ساعتها زمان ببرد تا به یک پینش نور استاندارد برسید.

یکی از مواردی که تا حد زیادی میبایست از ان مراقبت بکنید، تایش نور از پس زمینه میباشد که امکان دارد سبب به وجود آمدن هاله‌های غیر منتظره ای در پیرامون شخصیت شما بشود. با این وجود میبایست اطمینان داشته باشید نورسنجی پس زمینه به گونه ای باشد که شما به یک پس زمینه‌ی سفید یک دست برسید.

تنظیمات دوربین

به خاطر تحلیل تنظیم های دوربین برای یک فن بخصوص دائما بهتر میباشد یک نمونه تصویر حقیقی را تحلیل کرده و مشاهده کنید که عکاس به چه شکل میتواند به افکت مورد علاقه خود دست پیدا کند.

مدت وقت نوردهی 1/5 ثانیه نسبتا بالا میباشد و در حالت های استاندارد چنانچه چند فاکتور متفاوت را در نظر دارید سبب ایجاد یک عکس تاریک میشود. فاکتور نخست این میباشد که شخصیت تحرک ندارد. خوشبختانه گل‌ها تقریبا بدون حرکت میباشند و وقتی که عگسبرداری انجام ندهید به هیچ شکل تحرکت نخواهد داشت ولی متاسفانه این ممکن میباشد در وقت عکسبرداری از انسان‌ها وجود نخواهد داشت.  فاکتور بعدی نیز این میباشد که ممکن است دوربین بر روی یک سه پایه قرار گرفته باشد. درباره نورسنجی هایی که تا این مقدار زمان بر میشوند، شما میبایست در صورت ممکن سعی داشته باشید که دوربین را روی یک سه پایه قرار بدهید تا تکان هایی آن تا جای امکان از میان برداشته شود. مورد آخر نیز این است که عموما از فلاش برای ثابت کردن تحرکات سوژه بهره برداری خواهد شد و به همین دلیل حتی در شرایطی نیز که به شکل روی دست و با مدت زمان نوردهی بلند مدت عکسبرداری خواهید کرد نیز انداختن یک تصویر نسبتا شفاف بسیار راحت به نظر خواهد رسید.

کلام اخر

به شکل گزیده، غایت اصلی از عکاسی High key از بین بردن سایه‌ها و ایجاد یک شرایط روشن میباشد. از این سبک عکاسی معمولا مخصوص عکسبرداری از یک خصیت بانمک، دلنشین و شاد بهره برداری میکنند ولی میشود آن را ویرایش کرد تا مفهوم ها و حس های متفاوتی را منتقل بکند.

در شرایطی که تصمیم داشته باشید در محیط های درونی به عکاسی High Key مشغول شوید عالی میشود از لوازم نورپردازی استودیویی و ترجیحا 3 یا 4 عدد فلاش بهره برداری بکنید. دو عدد از فلاش‌ها میبایست به طرف شخصیت و دو عدد بعدی هم به طرف پس زمینه جای گذاری بکنید. و نیز میایست به یقین برسید که تنظیم های دوربین به نحوی باشد که قابلیت مورد مقادیر زیادی نور را به شما بدهد. اطمینان حاصل کنید که نور صحنه به اندازه‌ای روشن میباشد که بدون از بین بردن جزئیات سوژه، صحنه به اندازه کافی نورپردازی شده باشد.

در این مطلب تلاش خود را کردیم تا همه نکته های مربوط به عکاسی High Key را به شما بیاموزیم. در شرایطی که پرسشی دارید میتوانید از طریق برگه تماس با نمایندگی کانن سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

موفق باشید.

این مقاله را بخوانید
آموزش عکاسی با دوربین DSLR