آموزش عکاسی زیر باران : با وجود آنکه بیشتر  عکاس‌ها توانایی آن را نخواهند داشت تا در باران به عکسبرداری مشغول شوند ولی در عکاسی منظره زیر باران سبب خلق موقعیت‌های مهیج میشود و شرایط خیلی عالی برای عکاسان منظره مهیا میسازد . به این دلیل اگر بعضی نکته ها را رعایت بکنید، میشود تصویرهای منظره‌ی بسیار عالی بگیرید.در کنار ما بمانید تا این نکته ها را با هم تحلیل بکنیم:

مواظبت کردن از لوازم جانبی

با بهره برداری از لوازم عکسبرداری که به شکل عالی حاضر شده‌اند شما و دوربینتان توانایی آن را خواهید داشت تا زیر باران و یا هر محیط آب و هوایی عکسبرداری بکنید و وقتی که همه در حال بازگشتن به منزل میباشند، بهترین بهره برداری را از محیط را خواهید برد. پیش از آنکه حتی در مورد موقعیت جغرافیایی یا ایده‌های عکاسی در باران سخن بگوییم، عالی میشود از خود و لوازمی که در اختیار گرفته اید مراقبت بکنید و چند وسیله وجود دارد که پیش از بیرون رفتن از خانه میبایست مهیا بکنید.

چتر

چتر باران یکی از بهترین وسایل برای مراقبت از شما و تجهیزات شما در زمان عکاسی زیر باران میباشد و با وجود اینکه چتر در زمان عکاسی و کادربندی خیلی دست و پاگیر است، یکی از ارزان‌ترین وسایل برای محافظت از شما در برابر باران است.

کیف دوربین

یقین داشته باشید که کیف دوربین شما ضد آب میباشد و یا دست کم یک کاور ضد آب خواهد داشت که ممکن است در بخشی از ثانیه از آن بهره برداری بکنید و کیف لوازم خود را با یاری آن محافظت بکنید. این کاور صرفا برای حافظت از لوازم در وقتی که روی پشت شما قرار گرفته است کاربرد نخواهد داشت چرا که پس از باران شما عموما کیف دوربین خودتان را روی زمینی میگذارید که قطعا خیس میباشد. به این دلیل بهره برداری از کاور باران به شما کمک خواهد کرد که از ورود قطره های آب به داخل کیف جلوگیری بکنید.

کیف‌هایی که امکان دسترسی به داخل از قسمت پشتی را به شما می‌دهند مناسب‌تر هستند زیرا می‌توانید آن‌ها را روی زمین خیس یا کثیف قرار دهید و پس از اتمام کار خودتان دوباره آن را بپوشید.

حوله

اکثریت  عکاسسان عموما از حوله‌های میکروفایبر برای تمیز نگه داشتن دوربین، لنز و سه پایه در هنگام عکسبرداری در محیط های باز بهره برداری می‌کنند. این حوله‌ها بسیار ظریف و کم هزینه میباشند و به سادگی نیز تا خواهند شد تا فضای کمتری را درگیر بکنند به این دلیل برای خشک نگه داشتن لوازم و دست‌های شما بسیار مفید میباشند. هیچ چیز بدتر از خیس بودن دست‌ و بهره برداری از دوربینی که خیس میشود نخواهد بود. و نیز عالی میشود تعدادی پارچه‌ی لنز نیز در کنار خود داشته باشید تا بشود قطره های باران روی لنز و فیلتر خود را در هنگام عکاسی تمیز بکنید. قطره های باران در مقابل لنز ممکن است یک تصویر را به راحتی از بین خواهد برد، به خصوص اگر نور به شکل مستقیم به لنز شما وارد بشود و سبب روشن شدن قطرهای باران خواهد شد.

لباس ضدآب

امکان دارد این مسئله بسیار واضح به نظر بیایید ولی عکاس های بسیاری میباشند که در هوای بارانی لباس کافی به همراه ندارند. برترین راه برای لباس پوشیدن در روزهای بارانی بهره برداری از یک کت ضدآب ظریف و شلواری میباشد که روی شلوار فعلی خود به پا دارید. این لوازم را میشود به سادگی درون هر کوله‌ای بگذارید و در وقت روبرو شدن با محیط های نامناسب جوی به سادگی از آن‌ها بهره برداری بکنید. بعد از باران هم جمع کردن آن‌ها و کنار گذاشتنشان بسیار ساده میباشد.

بعد از اینکه برای همه ی محیط ها امادگی داشتید، قدم بعدی تصمیم‌گیری در مورد این میباشد که به کجا سفر بکنید، لنز خود را به طرف چه چیزی بگردانید و چرا هوای بارانی ممکن است سوژه‌ی بینظیری برای عکاسی باشد. در ادامه چند ایده و سوژه جالب برای عکاسی را با هم میبینیم. 

لایه‌بندی تصویرها

مانند شرایط مه‌آلود، هوای بارانی نیز سبب کم شدن دید شما میشود. زمانی که ارتفاع ابرها کم بشود، وقتی که رطوبت هوا بسیار زیاد باشد و یا وقتی که قرار میباشد باران شدیدی آغاز به بارش بکند یا بارش آن قطع بشوده ، شاهد این اتفاق خواهید بود. این به معنای ان میباشد که دید شما به خاطر رطوبت بالا محدود میشود و نمیشود نزدیکی خود را نیزمشاهده بکنید.

بهره برداری از این غربالگری طبیعی در کنار عنصرهای طبیعی سبب خلق لایه‌بندی میشود. این کار در محیط های که هوا خشک میباشد و تا بی‌نهایت را میشود ببینید، قابل انجام نمیباشد. بعضی از ایده‌هایی که میشود تست بکنید عبارتند از عکسبرداری از درختان جنگل، عکسبرداری از کوه‌‌های دوردست و یا خط ساحلی که در فواصل دوری از شما قرار خواهد داشت. با بهره برداری از این سوژه‌ها و هوای رطوبت دار شما توانایی آن را خواهید داشت تا عمق زیادی به تصویرهای خود بدهید و تصویرهای جالب‌تری نیز ثبت بکنید.

آبشارها

به یقین آبشارها در وقت باریدن باران در قشنگ ترین حالت خود قرار میگیرند. به این دلیل در وقت بارش باران یکی از برترین لوکیشن‌هایی میباشند که میشود برگزید. اضافه بر اینکه در وقت بارش باران آبشارها بالاترین جریان قابل دسترس را خواهند داشت و بسیار جذاب به نظر خواهند رسید، هوای ابری به نوردهی شما هم یاری میرساند. در محیط های ابری هایلایت‌های تصاویر کاملا خنثی میشوند و بخش های سایه نیز جزئیات بسیار زیادی را در خود جای خواهند داد. بهره برداری از فیلتر پلاریزه نیز فکر عالی میباشد. این فیلتر می‌تواند هرگونه بازتاب سطحی را از میان بردار و رنگ‌های طبیعی را تقویت بکند.

قطره های آب

هیچ تصویری زیباتر از یک عکس کادر بسته از یک قطره آب روی برگ‌ها، گل‌ها و یا گیاهان نمیباشد. اضافه بر این، برای عکسبرداری از قطره های آب زیر باران نیازی نمیباشد که بسیار از منزل خود فاصله بگیرید و میشود این کار را حتی در باغچه‌ی درون حیاط منزل نیز انجام داد.

هر نوع برگ یا پوشش سبزی که درون باغچه یا پارک محل شما وجود دارد امکان دارد برای این ایده مورد بهره برداری قرار داشته باشد. به خاطر اینکه تمرکز ما روی قیاس های کوچک میباشد، محیط اطراف به ندرت درون تصویر قرار خواهند گرفت و به این خاطر، اهمیت زیادی نیز نخواهند داشت. از یک لنز ماکرو برای ثبت بازتاب‌های داخل قطره های آب بهره برداری بکنید.

جبهه‌های آب و هوا

ابرهایی که چهره مهیجی خواهند داشت ممکن است تاثیر بسیاری در تصویرهای شما بگذارند و یک فضایی ناراحت کننده به تصویرهای شما خواهند داد. قبل یا بعد از باریدن باران میشود انتظار ظاهر شدن این ابرها را خواهد داشت. در حالتی که در خطوط ساحلی عکسبرداری می کنید نیز میشود انتظار عکسبرداری از ابرهایی که از پشت نوردهی شده‌اند یا ضد نور میباشند را نیز داشته باشید. این تصویرها می‌توانند یک فصل را به شکل خلاصه نشان بدهند و تاثیر بسیار زیادی خواهند داشت. به این دلیل همواره پیش از اینکه باران آغاز به بارش بکند و تمام دید شما را بپوشاند در پی آن‌ها باشید.

نوردهی دراز مدت

در اینکه مدیرت قطره های باران در هر تصویری کار بسیار مشکلی میباشد شکی در این نمیباشد. این قطره ها امکان دارد تصویری که صرفا یکبار شانس ثبت کردن آن را دارید را از شما بگیرند. به خصوص چنانچه که نور از میان ابرها در حال وارد شدن باشد. یکی از راه های روبرو شن با این خطا بهره برداری از هود لنز و خشک کردن عناصر جلویی لنز میباشد. ولی وقتی که از نگه‌دارنده‌های فیلتر بهره برداری بکنید، قابلیت بهره برداری از هود وجود نخواهد داشت و فیلتر شما در مقابل قطره های باران قرار میگیرد. حتی با اینکه که فیلترهای شما پوشش ضدآب عالی نیز در اختیار داشته باشد، قطره های ریز باز هم به آن خواهند چسبید. این شرایط معمولا در ساحل پیش می آید و یک روش حل بسیار عالی برای آن بهره برداری از نودهی دراز مدت میباشد. البته صرفا زمانی که تصویر به چنین چیزی نیازمند باشد میشود از این روش بهره برداری کرد. چنانچه در حال استفاده از فیلتر میباشید ، به احتمال بالا فیلتر درباره بهره برداری شما فیلتر ND میباشد و هدف آن هم کم شدن سرعت شاتر میباشد. در هنگام بهره برداری از این روش وقتی که حسگر در برابر نور قرار گرفته باشد، شما توانایی آن را خواهید داشت تا هر چند ثانیه یک دفعه، فیلتر را با پارچه‎ی بخصوص فیلتر و لنز تمیز بکنید. تا وقتی که دست شما برای مدت درازی جلوی لنز قرار نداشته باشد، عکس آن روی حسگر ثبت نمیشود و شما به یک تصویر Long-Exposure مهیج، بدون حضور قطره های باران میرسید.

رنگین کمان

پیش داوری رنگین کمان برای عکاسی زیر باران بسیار مشکل میباشد و عموما نیز عمر کمی خواهند داشت اما وقتی که در آسمان دیده میشوند، امکان دارد کمک بسیاری به تصویرهای که از پیش قاب بندی شده‌اند باشد. رنگین‌کمان‌ها عموما بعد از باریدن باران و وقتی که ابرها در حال کنار رفتن میباشند دیده میشود. این به این معنا میباشد که در وقت باریدن باران می بایست از منزل بیرون بروید و به محض تابش آفتاب حاضر باشید تا عکاسی بکنید.

رنگین‌کمان‌ها وقتی که به عنوان قسمتی از صحنه به عکس کشیده می‌شوند بسیار مهیج میباشند و به این دلیل شما می بایست پیش از تمام شدن بارش باران قاب بندی تصاویر خود را انجام بدهید و امیدوار بمانید که همه چیز به ان شکل که که علاقه مند هستید اتفاق بیافتد. و نیز امکان دارد خوش شانس باشید و به شکل اتفاقی با یک رنگین کمان مواجه بشوید اما مقداری بیاندیشید به سوژه از قبل سبب میشود که تصویر زیباتری داشته باشید. بعی مواقع وقتی که قوس کامل رنگین کمان مشخص باشد، بهتر میباشد به شکل واید عکسبرداری بکنید اما بعضی مواقع نیز بهتر میباشد که قاب بندی تصاویر خود را بسته‌تر انجام بدهید و از پیش‌زمینه‌های قوی برای آن بهره برداری بکنید. و نیز بهره برداری از فیلترهای پلاریزه دایره‌ای را نیز فراموش نکنید. این فیلترها به شدت رنگ‌ها را درون تصویر شما را تقویت میکنند.

پایان

این مقاله را بخوانید
آموزش عکاسی با دوربین DSLR