آموزش عکاسی با دوربین DSLR : در اول کار باید فرض را بر این بگذاریم که به تازگی یک دوربین DSLR را از نمایندگی رسمی کانن تهیه کرده اید و پس از جعبه گشایی آن، با یک دسته از کلید ها و علامت های بسیار عجیب و نیز یک کتاب آموزشی و راهنمایی مدل دوربینتان مواجه خواهید شد. این موقعیت با دلهره زیادی همراه میباشد ، قطعا شما را تا حد زیادی وسوسه خواهد کرد تا مود عکسبرداری اتوماتیک را برگزینید و از حالت های عکسبرداری دیگر دوربین خود صرف نظر بکنید. این میتواند یک راه حل بسیار خوب  و راحتی به نظر بیایید ولی در واقعیت این میباشد که شما هزینه بالایی برای تهیه یک مدل DSLR پرداخت کرده اید تا اختیار این را داشته باشید با کمک آن تصاویر مختلف و با خلاقیت بالا ثبت بکنید. پس لازم میباشد که جسارت این را داشته باشید و به خوبی به آموزش کار با دوربین DSLR توجه لازم را بکنید.با ما همراه باشید. 

۱) اولویت عدد دیافراگم (Av یا A)

اولویت دیافراگم را میشود تحت عنوان یک مود عکسبرداری نیمه اتوماتیک مرو نظر قرار داد. زمانی دوربین خود را روی این مود قرار دهید، شما به عنوان عکاس فقط عدد دیافراگم را تنظیم خواهید کرد و بقیه تنظیمات را دوربین انجام خواهد داد.

اما دیافراگم چیست و چه زمانی نیاز به کنترل آن داریم؟

دیافراگم، یک ساختار پره مانند میباشد که در لنز قرار میگیرد و با فسار دادن دکمه شاتر شما در حقیقت این پره‌ها را باز و بسته میکنید. عدد دیافراگم اندازه باز شدن دیافراگم است که به وسیله آن می‌شود میزان نور را هر زمان که شاتر باز می شود کنترل کرد. مسلم است که هرچقدر دهانه دیافراگم بازتر باشد، میزان نور ورودی به داخل لنز بیشتر است.

عدد دیافراگم به صورت f/number مشخص میشود مانند f/2.0 یا f/2.8 یا f/4.0 و… که نشان دهنده نسبت فاصله کانونی به قطر باز بودن دهانه دیافراگم است. بنابراین هرچه دیافراگم بازتر باشد، عدد دیافراگم کوچکتر است (f/2.8) و هرچه دیافراگم بسته‌تر باشد، عدد دیافراگم بزرگتر است (f/16). در نتیجه، رابطه بین عدد دیافراگم و میزان باز بودن دهانه دیافراگم رابطه‌ای معکوس است:

هرچه عدد دیافراگم کوچکتر = دهانه دیافراگم بازتر

هرچه عدد دیافراگم بزرگتر = دهانه دیافراگم بسته تر

پایان بخش اول

بخش دوم را این لینک ادامه بدهید.

این مقاله را بخوانید
مقایسه دوربین‌های کانن EOS R5 و EOS R6