بخش اول

بخش دوم

آموزش عکاسی با دوربین DSLR بخش دوم

دیافراگم از جمله بر اهمیت ترین قسمت های یک دوربین میباشد چرا که به شکل مستقیم بر عمق میدان تاثیر به سزایی دارد؛ به این معنی که مقدار تصاویری که در فوکوس میاشد.مهنی عمق میدان گسترده به این معنی میباشد که بخش زیادی از صحنه در وضوح لنز قرار بگیرد، مثل فوکوس پس‌زمینه و پیش‌زمینه در عکس زیر:

آموزش عکاسی با دوربین DSLR
آموزش عکاسی با دوربین DSLR

عمق میدان پایین (که با استفاده از یک دیافراگم باز (عدد دیافراگم کوچکتر f/number)) حاصل نتیجه کار خواهد شد، تصاویری تولید خواهد کرد که تنها شخصیت یا شئ مورد نظر در آن وضوح میباشد. ولی پس زمینه فلو و وضوح نشده میباشد. این مورد معمولا در عکسبرداری چهره یا حیات وحش مورد بهره برداری قرار میگیرد تا موضوع را از پس زمینه جدا کند و تمرکز را روی آن قرار بگیرد.

پس در هنگام بهره برداری از اولویت دیافراگم، شما مدیریت کامل بر عمق میدان را دارا میباشید و دوربین مدیریت باقی تنظیمات را بر عهده خواهد گرفت.

۲) اولویت شاتر (TV یا S)

مشابه اولویت دیافراگم، این مود نیز یک مود عکسبرداری نیمه اتوماتیک در مدل های DSLR میباشد. ولی در این مود، کاربران تحت عنوان عکاس تنظیمات سرعت شاتر را برعهده خواهند گرفت و دوربین دیافراگم را مدیریت خواهد کرد. میزان سریع بودن شاتر که با واحد ثانیه اندازه‌‌گیری خواهد شد، میزان زمانی میباشد که شاتر در زمان انداختن عکس باز خواهد شد. تا هر میزان شاتر بازتر است، نور بیشتری به حسگر دوربین خواهد رسید.

برای عکسبرداری از شئ که با سرعت بالا در حرکت میباشد، به عنوان مثال یک پرنده یا یک دونده در مسابقه دومیدانی، سرعت شاتر باید روی واحد‌های کوچکتر از ثانیه تنظیم گردد. مثلا:

برای عکسبرداری در شب که شرایط نوری مساعد نیست و نوردهی حسگر نیاز به وقت بیشتری خواهد داشت یا اینکه تصمیم دارید  یک شو متحرک را به شکل تار و کشیده عکسبرداری بکنید ، باید از یک سرعت شاتر پایین بهره برداری بکنید.

پس در حالی که کاربر در حال تنظیم میزان سرعت شاتر میباشد، دوربین عدد دیافراگم خوبی برای آن سرعت شاتر را معین  و تنظیم خواهد کرد.

۳) حالت عکسبرداری (P)

مود عکاسی معمولا حالتی ما بین عکاسی های نیمه خودکار اولویت دیافراگم/شاتر و حالت دستی قرار میگیرد. در مود برنامه، شما قابلیت این را دارید یکی از تنظیم های عدد دیافراگم یا سرعت شاتر را تنظیم بکنید و دوربین با تنظیم یکی از موارد دیگر، به کمک شما خواهد آمد.و این مورد به شما اختیار عمل زیادی خواهد داد که با بهره برداری از اولویت دیافراگم یا اولویت شاتر بدون عوض کردن بین مود های عکسبرداری، تصویر مورد نظر را ثبت بکنید.

۴) مود (M)

در مود دستی از نامش مشخص میباشد که، شما مدیریت همهی تنظیم های دوربین DSLR خود را به دست خواهید گرفت. از آنجایی که مهمترین مورد در عکاسی تنظیم دقیق مقدارنور رسیده به حسگر به وسیله عدد دیافراگم و سرعت شاتر و نیز ایزو میباشد تا عکس گرفته شده نور خوبی را از آن خود بکند، یک شاخص نور سنجی مانند عکس زیر در صفحه نمایش بالای دوربین شما و همچین در نمایی که از ویزور دوربین میبینید وجود خواهد داشت. این شاخص نورسنج به شما کمک خواهد کرد تا مقدار دقیق عدد دیافراگم و سرعت شاتر را تعین کنید.

آموزش عکاسی با دوربین DSLR
آموزش عکاسی با دوربین DSLR

تنظیم آسان این موارد همان عکاسی در حالت دستی است که در ابتدا ترسناک به نظر میرسد اما با شناخت و یادگیری آن شما اولین و شاید مهمترین قدم را در راه تبدیل شدن به یک عکاس حرفه‌ای برداشته‌اید.

آموزش عکاسی با دوربین DSLR بخش دوم

این مقاله را بخوانید
آموزش عکاسی از حیوانات خانگی