آموزش عکاسی از حیوانات خانگی : چنانچه که حیوان خانگی در اختیار دارید، حتما مطلع هستید که تصویرهای دسته جمعی بدون بودن حیوانات خانگی تکامل لازم را نخواهند داشت. بسیاری از خانواده ها سگ، گربه و دیگر حیوان های خانگی را نیز جزوی از خانواده خود تلقی میکنند.

عکاسی خانوادگی در کنار حیوان های خانگی در عین حال که امکان دارد بسیار سرگرم کننده به نظر بررسد، کار مشکلی میباشد. در ادامه به 11 نکات برای آموزش عکاسی از حیوانات خانگی خواهیم پرداخت که به شما کمک خواهد کرد زیباترین تصویرهای ممکن را ثبت بکنید.

1- لذت ببرید و اجازه بدهید حیوان خانگی آسوده باشند

لذت بردن از با اهمیت ترین نکات درباره عکسبرداری از حیوانات خانگی میباشد. شما میبایست اجازه بدهید حیوان خانگی آزاد باشد و از شرایط عکاسی لذت کافی را بدست بیاورد. به هیچ عنوان نباید آن را به انجام هیچ عملی مجبور بکنید. با اهمیت ترین چیزی که میبایست در نظر بگیرید این میباشد که آن را در معمولی ترین حالت خانواده نشان بدهید.

چنانچه که یک سگ علاقه مند است گلی را از درون باغچه بردارد، عکسبرداری را متوقف نکنید، بلکه هراس موجود در صورت خانواده را به تصویر بکشید. این هراس در برابر هیجان موجود در چهره حیوان سبب خلق یک کنتراست استاندارد خواهد شد.

2- نمایش روابط میان حیوانات خانگی و صاحب آن

تصویرهای خانوادگی وقتی که بتوانید صمیمی بودن و رابطه میان اعضای خانواده را نشان بدهید، بسیار پرقدرت تر به نظر خواهد رسید. میشود از این مسئله در هنگام عکسبرداری در کنار حیوانات خانگی نیز بهره برداری بکنید. از خانواده تقاضا کنید که سگ خود را نوازش بکنند و یا با گربه‌ی خود به بازی بپردازند. اجازه بدهید حیوان خانگی روی سر و گردن صاحب خودش بپرد و یا روی پاهای او بنشیند.

بسیاری از کاربران معتقد هستند که سگ و مالکش شبیه به هم میباشند. شما توانایی ان را خواهید داشت تا با بهره برداری از این شباهت‌ها تصویرهای مهیج و سرگرم‌کننده‌ای ایجاد بکنید. از اعضای خانواده تقاضا بکنید که لباس‌های شبیه به هم را به سگ خودشان بپوشند. حتی میشود یک تصویر از سگ و یک عکس از صاحب آن ثبت بکنید و یک تصویر دوتکه خلق بکنید.

تلاش بکنید تا جای امکان در تصویر خود احساسات و ارتباطات را منتقل بکنید. شما در پایان می بایست یک تصویر خانوادگی واقعی داشته باشید، نه یک تصویر تبلیغاتی مصنوعی.

3- نشان دادن ویژگی های حیوانات خانگی

هر حیوان خانگی شخصیت و ویزگی های منحصر به فردی خواهد داشت. شما توانایی ان را دارید تا این ویژگی های را برجسته بکنید و اجازه بدهید حیوان موردنظر، خودش باشد. در صورتی که سگ شما نحوه نشستن موردعلاقه‌ای را خواهد داشت و یا به روش مخصوصی درخواست غذا کرد، میشود آن‌ها را در تصویرهای خود به نمایش بذارید. شما می بایست صحنه را براساس عادت های حیوان های خانگی حاضر بکنید تا تصویرهای طبیعی‌تری به دست بیاورید.

4- استفاده از نور طبیعی

این نوع نور را میشود در محیط آزاد و یا در شرایط داخلی کنار پنجره‌ها پیدا کرد. بهره برداری از نور مصنوعی بسیار مشکل میباشد و حتی امکان دارد مخاطراتی نیز به همراه داشته باشد. و نیز در وقت عکسبرداری در کنار حیوانات خانگی نمیبایست از نور فلاش بهره برداری بکنید. این نور ناگهانی امکان دارد حیوانات را بترساند و یا سبب آزار آن‌ها خواهد شد. تلاش بکنید محلی را پیدا بکنید که ترکیب سایه و نور خیلی عجیب نیست. برای نمونه زیر یک درخت امکان دارد لوکیشن خیلی خوبی برای عکاسی باشد.

5- بهره براری از مود عکسبرداری پشت سر هم برای ثبت حرکت ها

شما میبایست همواره حاصر باشید تا حرکات متفاوت را به تصویر بکشید. دوربین خود را روی مود عکسبرداری پشت سر هم تنظیم بکنید تا بشود تعداد زیادی عکس را در مدت زمان بسیار کمی ثبت بکنید. با این کار شانس شما برای گرفتن تصویرهای موفق بالاتر میرود.

از وضوح پشت سر هم بهره برداری بکنید تا شخصیت های در حال حرکت در همه ی تصویرهای شما واضح به نظر برسند. در این مود دوربین شما تحرکات حیوان خانگی را پیگیری میکند و براساس این حرکات وضوح را تنظیم خواهد کرد.

سرعت شاترهای زیاد نیز به شما یاری میکنند که حرکات را فریز بکنید. مکانی را بیابید که نور مورد نیاز را در اختیار شما قرار بدهد تا بشود از سرعت شاترهای پر سرعت بهره برداری بکنید.

6- صبر کنید و گوش به زنگ بمانید

یک سگ امکان دارد باهوش‌ترین و مطیع‌ترین حیوان جهان باشد اما نظرش را درباره بدون حرکت ایستادن عوض بکند. شما توانایی آن را خواهید داشت تا برای عکاسی از حیوانات خانگی حاضر باشید اما نمیشود هیچگونه برنامه‌ریزی داشت بلکه می بایست گوش به زنگ بمانید تا بشود در لحظه‌ی ممکن عکسبرداری بکنید.

تلاش بکنید جلسه عکسبرداری تا جای امکان کوتاه انجام بشود و زیاد آن را طولانی نکنید .چون ممکن است حیوانات خسته بشوند و سگ‌ها نیز علاقه دارند هر چند وقت یکبار به تفریح و پیاده‌روی بروند. در صورتی که خود نیز حیوان خانگی دارید و با رفتار آن‌ها آشنا هستید کار بسیار ساده تری خواهید داشت.

در صورتی که تصمیم دارید از حیوان خانگی خود عکسبرداری بکنید، بهتر میباشد همواره دوربینتان حاضر باشد. در این حالت نیازی نمیباشد برای جلسه عکاسی برنامه‌ریزی بکنید چراکه میشود هر لحظه را به یک محیط عکاسی تبدیل بکنید.

7- ترفندها و دستورهای متفاوت را اموزش ببینید

حتی در حالتی که خود شما سگ ندارید، آموزش دیدن چند فرمان راحت به شما یاری خواهد کرد تصویرهای که از حیوانات خانگی ثبت میکنید را بهبود ببخشید. «بشین» و «پاشو» برروی بیشتر سگ‌ها کاربرد خواهد داشت و سبب خبق لحظه های بسیار آرامی دارند.

درباره گربه‌ها، فرمان‌های بسیاری وجود نخواهد داشت که شما بتوانید از آن‌ها بهره برداری بکنید. بعضی اشخاص ترفندهایی را به گربه‌های خودشان آموزش خواهند داد اما گربه‌ها عموما خیلی وابسته نمیباشند و هرطور که خودشان علاقه داشته باشند رفتار خواهند کرد. برترین حقه‌ای که میشود بر روی گربه‌ها عملی کرد ، وقت خواب آن‌ها میباشد. این حیوانات قسمت بالایی از وقت خود را صرف خوابیدن و یا آماده شدن برای خوابیدن می‌کنند. وقتی که یک گربه شروع به پاک کردن بدن خود می‌کند، شما چند دقیقه فرصت دارید که از آن عکس ثبت بکنید. عموما پاک کردن بدن نشانه‌ی این میباشد که گربه در حال آماده شدن برای خوابیدن است.

8- از اسباب بازی و خوراکی برای داشتن عالی ترین ژست بهره برداری بکنید

برای عکسبرداری از حیوانات خانگی بهتر میباشد همواره اسباب‌بازی‌های استاندارد حیوانات و غذای مورد علاقه آن‌ها را در کنار خود داشته باشید. شما می‌توانید با استفاده خوراکی به سگ‌ها اعلام بکنید و یا با یک اسباب‌بازی با گربه‌ها بازی بکنید و توجه آن‌ها را جلب بکنید.

وقتی که به حیوانات خوراکی می‌دهید مواظب باشید که زیاد در این حرکت افراط نکنید. شما میبایست تا جای امکان توجه حیوان خانگی را به خود جلب بکنید. در صورتی که شخصیت یک اسباب‌بازی محبوب دارد، در زمان عکسبرداری از آن بهره برداری بکنید. از دیگر اعضای خانواده نیز تقاضا بکنید که اشیاء مورد علاقه خود را در کنار خود داشته باشند. این کار سبب میشود تصویر خانوادگی موردنظر بسیار اختصاصی‌تر به نظر بیایید.

بعضی از سگ‌ها زمانی که اسباب‌بازی مورد علاقه خود را مشاهده میکنند بسیار هیجان زده خواهند شد. به این دلیل زمانی که اسباب بازی را به آن نشان میدهید که آماده عکسبرداری باشید.

9- پیش از جلسه عکسبرداری حیوان خانگی را خوشحال بکنید

نمیشود با یک حیوان خانگی که گرسنه میباشد و یا لازم به پیاده‌روی هست کار بکنید. به یقین برسید پیش از آغاز عکسبرداری همه ی نیازهای حیوان خانگی مرتفع بشود وگرنه نمیشود به راحتی از آن عکسبرداری بکنید. در صورتی که از گربه‌ها عکسبرداری می‌کنید، به یقین برسید که پیش از آغاز عکاسی بیرون رفته است و گردش های خودش را کرده باشد. گربه‌ها وقتی که نیاز به بیرون رفتن دارند بسیار اذیت خواهند شد و مدام به طرف در نگاه می‌کنند و میو میو می‌کنند.

البته مواظب باشید حیوانات خانگی را خسته نکنید. یک حیوان خانگی که در خواب میباشد در تصویرهای خانوادگی خیلی عالی به نظر نخواهد رسید.

پیش از آغاز عکسبرداری به حیوانات خانگی غذا بدهید و در صورتی که تصمیم گرفته اید از بچه گربه و یا توله سگ عکسبرداری بکنید، حتما پیش از ثبت تصویر کمی با آن‌ها بازی بکنید.

این مقاله را بخوانید
تجهیزات ضروری عکاسی بخش دوم